Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Arystoteles w polskim renesansie, w ramach cyklu Spacery z Arystotelesem

2017-03-24 ( piątek )
Rezerwat Archeologiczny Genius loci, ul. ks. I. Posadzego 3, Poznań

Kolejne spotkanie z filozofią arystotelesowską. Wykład "Arystoteles w polskim renesansie" - prof. Danilo Facca (Instytut Socjologii i Filozofii PAN Warszawa).

Pierwsza część prelekcji zostanie poświęcona ogólnoeuropejskiej renesansowej ewolucji w recepcji myśli Arystotelesa oraz przemianom intelektualnym, które tej ewolucji towarzyszyły. Powoli, choć nieuchronnie, Stagiryta tracił status niekwestionowanego autorytetu filozoficznego i naukowego, by stać się jednym z wielu antycznych filozofów. Zjawisko to jest widoczne przede wszystkim w szerszych kręgach intelektualnych epoki, ale także w szkołach i uczelniach, gdzie jeszcze kilka dekad wcześniej filozofia Arystotelesa zdawała się mieć niekwestionowany prymat.

Druga część spotkania skupi się na polskiej recepcji Arystotelesa w XVI i na początku XVII wieku. Najpierw zostaną wzięte pod uwagę główne ośrodki akademickie, w których dziedzictwo renesansu wydaje się bardziej znaczące (tzn. w protestanckich akademiach w Toruniu, Gdańsku i Krakowie oraz w Akademii w Zamościu), a następnie omówiona zostanie arystotelesowska obecność u dwóch wybitnych pisarzy epoki, Stanisława Orzechowskiego oraz Sebastiana Petrycego. Każdy z tych przypadków ma swoją specyfikę, wynikającą bezpośrednio z kontekstu intelektualnego i przyjętej strategii edukacyjnej.

Wspólną cechą polskiej recepcji myśli Arystotelesa okazuje się jednak wyraźna przewaga zainteresowań etyczno-politycznych, z zasadniczym pominięciem innych aspektów arystotelesowskiego dziedzictwa.