Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Wspólnie

- Uważam, że podstawą sukcesów jest to, że rozmawiamy ze sobą i w większości chyba mamy poczucie, że tworzymy Poznań i jego kulturę wspólnie - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

ZAPISKI Z LAMUSA. Z reklamą czy bez?

Co jednym przeszkadza, dla drugich jest pożądane. Jedni szukają minusów, drudzy plusów. Przykładem jest reklama kinowa. Komu nie zdarzyło się utyskiwać na to przedłużające się promowanie rzeczy najczęściej nas wcale nie interesujących, które z sukcesem opóźniają moment najważniejszy, czyli rozpoczęcie seansu? Ale może znajdą się i tacy, którzy dopatrzą się w tej praktyce jakichś zalet?

Remont Ratusza - będzie ciąg dalszy!

Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzyma 90 mln zł dotacji na kontynuację remontu Ratusza i przebudowę muzealnych kamienic przy Starym Rynku. Pozwoli to m.in. na stworzenie w tych budynkach Muzeum Mieszkańców. 19 mln zł dotacji zdobyła także Estrada Poznańska.

Świat z miejscem na wolność

- Z dziećmi można rozmawiać o wszystkim, tylko trzeba wiedzieć jak. A to jest w gruncie rzeczy prosta historia. Wiadomo, kto jest dobry, kto zły - mówi Agata Kucińska, reżyserka Kraju Naj. Historii trójkątnej rewolucji, który bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Widzowie najnowszej premiery Teatru Animacji dowiedzą się tego, czym są wolność, bunt oraz indywidualizm.

Magiczny śpiew przeszłości

Witajcie w Laboratorium Pieśni - magicznej i tajemniczej przestrzeni, w której kobiecy wielogłos tworzy niezwykłe, polifoniczne pieśni z różnych zakątków globu. To mozaika dźwięków ze wszystkich stron świata, którego jest już jakby coraz mniej... Jest pierwotny, dziki i hipnotyzuje od pierwszego wejrzenia. Poczuć jego moc będziemy mogli w Kino Teatr Apollo, gdzie chór zaprezentuje utwory ze wszystkich swoich albumów.

Bo dziewczyny lubią swing

Dzień Kobiet najlepiej święcić na jazzowo! A już na pewno przy dźwiękach Blue Jazz Orchestra, która wraz z wokalistą Wojciechem Myrczkiem zaprasza na Swingowy Dzień Kobiet w klubie Blue Note. Spodziewajcie się zmysłowej podróży wprost do Nowego Jorku z czasów, kiedy tętnił muzyką Franka Sinatry.

Stare rany

Pisarki, które spotkają się w CK Zamek 8 marca łączy wspólna misja "odpominania" często bardzo bolesnych mikrohistorii wpływających na to, jak zostaliśmy ukształtowani. Stasia Budzisz w książce Welewetka. Jak znikają Kaszuby wraca na Pomorze, skąd pochodzi, aby przeprowadzić rozrachunek z własną przeszłością i zaakceptować przemilczaną część swojej tożsamości. Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia Anety Prymaki-Oniszk to przyczynek do refleksji nad wciąż aktualnym problemem napiętych stosunków polsko-białoruskich.

LEKTURKA. Zabawa na serio

Że niby duńskie dzieci są bardziej zahartowane niż polskie? Że niby żaden mróz im nie straszny i mają więcej swobody? Zdecydowanie. Ale jest też punkt wspólny, coś, co łączy wszystkie maluchy. To, że od czasu do czasu nie chcą... a to iść do przedszkola, a to znowu zjeść kolacji. Na tego rodzaju kłopoty polecam fortele taty Kiełbaski, bohaterki serii książek Olivera Zahle i Siri Melchior, które w ręce czytelników trafiły dzięki Wydawnictwu Frajda.

KWADRATURA PŁYTY. Przedwiośnie, czyli barwy muzyki

Świeżość nie musi oznaczać rozwiązań radykalnych, a aktualność - podążania za modnymi trendami. Wiarygodność to mówienie własnym głosem, niezależnie od konwencji jaką się wybiera. Cenna jest tez różnorodność.  Przekonują o tym nowe płyty kwintetu Michała Aftyki, zespołu Fifidroki, duetu Bałdych & Możdżer czy supergupy 2 Tm 2,3.

Niespektakle z potencjałem

Co łączy twórców Tygodnia Młodego Teatru? - Są młodzi, zdolni i niebawem będzie o nich głośno. To z jednej strony już uznane nazwiska, rozpoznawane w środowisku, z drugiej jeszcze "głodni i aspirujący" - wylicza Rafał Michalczuk z Teatru Nowego, w którym zobaczymy niespektakle Piotra Sędkowskiego, Miłosza Mieszkalskiego, Ewy Galicy i Barbary Bendyk. Pierwszy z nich już 7 marca.

PROSTO Z EKRANU. To trudne być człowiekiem

Czasem myślę o umieraniu to intrygująca mieszanka dramatu i czarnej komedii, która paradoksalnie - mimo wszechobecnej monotonii, nudy i marazmu - wciąga wrażliwego widza od pierwszych minut. Jeśli dodać do tego fakt, że w główną rolę wcieliła się tu gwiazda finałowej trylogii Gwiezdnych wojen, Daisy Ridley, mamy naprawdę smakowity kąsek w marcowym, kinowym menu.

Krajobraz jako medium

Rzymianie jako pierwsi zaczęli stosować zasadę divide et impera, która była skutecznym sposobem na zdobywanie nowych terytoriów. Nieustanne wzniecanie wewnętrznych konfliktów i stawianie siebie w roli dobrego mediatora to niezbyt wysublimowana, ale efektywna metoda pozwalająca przejąć kontrolę. Tytus Szabelski-Różniak, fotograf i artysta wizualny, dokonuje reinterpretacji antycznego "dziel i rządź". W projekcie Dziel i łącz podejmuje temat ciągów komunikacyjnych i szeroko rozumianych procesów przemieszczania się, które łączy jedno: mania kontroli.

Okładka pod lupą

- Mamy grono purystów wizualnych, którzy uważają, że formę należy separować od treści i oceniać ją jako niezależny byt. I mamy też drugą frakcję, do której sam należę: okładka powinna być zwiastunem tego, czego możemy spodziewać się w środku - o jubileuszowej, 10. edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową mówi Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury oraz jeden z jurorów w konkursie.

Zupełnie inny smak

Już niebawem popularna wokalistka Anna Wyszkoni ponownie zawita do naszego miasta. Tym razem jednak nie zaprezentuje swoich złotych przebojów, takich jak Wiem, że jesteś tam czy Biegnij przed siebie, lecz swoje interpretacje piosenek Marka Jackowskiego - zmarłego ponad dziesięć lat temu założyciela i lidera legendarnego zespołu Maanam. W zeszłym roku oddała mu hołd specjalnym albumem, a teraz ruszyła w trasę pod znamiennym tytułem Oprócz błękitnego nieba, w ramach której wystąpi również w poznańskim kinoteatrze Apollo.

JA TU TYLKO CZYTAM. Młot na ekologów

"Przyjdzie nam jeść, co popadnie, włączając w to nas samych" - pisze wybudzony z zielonego snu ekolog. - "Jest już za późno, sprawa zamknięta". Paul Kingsnorth jest radykałem. Ma żal do ekologów o turbiny wiatrowe niszczące krajobrazy. Uważa, że obsesja na punkcie emisji węgla uczyniła z zielonych rachmistrzów w garniturach. Elektryzujące (choć autor prądu nie lubi) eseje Kingsnortha z książki Wyznania otrzeźwiałego ekologa to teksty bezlitosne dla każdego mieszkańca Ziemi. Pozwalają w świeży sposób spojrzeć na relacje człowieka z naturą. Najważniejsza z nich to kat-ofiara.

Kultura na weekend

Pierwszy weekend marcowy przed nami i zapowiada się na pełen wrażeń. Nareszcie otwarty zostanie ratusz - chętni będą mogli go zwiedzać (wraz z gotyckimi piwnicami) i słuchać opowieści przewodników. Do tego premierę będzie miał długo oczekiwany spektakl w Teatrze Polskim - Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos. Poza tym czekają nas koncerty (Percival, Beltaine, Armia, Dawid Kwiatkowski czy Apashe), teatralne powroty (Czerwone nosy, Kombinat, A niech to gęś kopnie!) i masa innych atrakcji. Koniecznie sprawdźcie także ofertę wydarzeń na przyszły tydzień - z wolnym wstępem dla każdego!

Nowe w Nowym

Teatr Nowy w Poznaniu będzie nosić imię zmarłej w grudniu wybitnej reżyserki Izabelli Cywińskiej. To ciekawe, bo od ponad 20 lat patronuje mu przecież Tadeusz Łomnicki. Teatr nie zapomni o aktorze. W Nowym zaszły też inne zmiany. Dużo zmian.

Prawdziwy człowiek renesansu

Mariaż muzyki elektronicznej z symfoniczną to trudny temat - wiele takich prób kończyło się fiaskiem, grzęznąc gdzieś pomiędzy kiczem a banałem. Belgijski producent, DJ i muzyk Apashe jest jednym z chlubnych wyjątków od reguły. Wspólnie z niemal siedemdziesięcioosobową Praską Orkiestrą Symfoniczną wydał w zeszłym roku fenomenalny album Antagonist (2023), na którym imprezowy EDM i trap house skonfrontował z kinematyczną klasyką. Wyszło świetnie, dlatego koniecznie wybierzcie się na jego koncert z sekcją dętą, który już niebawem odbędzie się w Tamie.

MY NAME IS POZNAŃ. Do końca świata i jeden dzień dłużej

- U mnie brak pracy twórczej równa się zniecierpliwieniu i prowadzi do wewnętrznego wrzenia. Wielokrotnie też słyszałam i czułam, że może jest mnie za dużo, że mówię trochę za głośno i zbyt donośnie się śmieję, ale nie mam zamiaru już zważać na te opinie. No i chcę więcej, więcej, więcej! - mówi Zuta Lipowicz, połowa poznańskiego duetu Zuta.

Cztery dekady Armii

Armia - bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka - obchodzi w tym roku czterdziestolecie istnienia. Z tej okazji prezentuje w ramach koncertów materiał ze swej pamiętnej pierwszej płyty. W Poznaniu zagra już w najbliższą sobotę.

1 7 Strona 8 9 10 11