Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Włosko-polskie

Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej trwa wystawa Michała Łukasika Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943. Cykl zdjęć przedstawia architekturę międzywojenną m.in. z Rzymu, Mediolanu, Wenecji, Bari, Warszawy, Krakowa, Gdyni, a także Poznania.

Czarno-białe zdjęcie, włoskie rzeźby klasyczne, z przodu mężczyzna z wieńcem laurowym na głowie, z tyłu reszta marmurowych postaci. - grafika artykułu
fot. Michał Łukasik

Wystawa to ponad 100 fotografii, które obejmują m.in. gmachy edukacji i użyteczności publicznej, ośrodki kultury, sportu oraz wyjątkowo interesującą architekturę mieszkaniową. Na ich podstawie będzie można prześledzić prądy w sztuce, które miały wpływ na projektowanie oraz wyobrazić sobie, co czuli mieszkańcy miast skonfrontowani z nową wizją architektury, z wieżowcami i "maszynami do mieszkania".

- Jeśli zestawimy ze sobą te dwa państwa jako ośrodki architektury, to w pierwszym odruchu z pewnością dostrzeżemy wiele różnic, ponieważ zarówno w Polsce jak i we Włoszech modernizm przybierał zupełnie inne formy i powstawał z zupełnie innych potrzeb. Na początku lat 20. w Polsce nastąpił zwrot ku przeszłości. (...) Z kolei Włochy niemal od początku zwrócone były w stronę przyszłości - mówi o wystawie jej autor, Michał Łukasik. - W rewolucyjnych postulatach i manifestach futurystycznych nawoływano do odrzucenia wszystkiego co kojarzyło się z dawnym porządkiem i sztuką. Zarówno artyści jak i obóz władzy dążyli do radykalnych zmian, zburzenia dotychczasowego porządku i zrównania z ziemią "starej Italii".

Dzięki wystawie Modernizm. Architektura (...) dowiemy się, dlaczego architektura włoska stała na równi z filmem i prasą jako narzędzie propagandowe i dlaczego sam Mussolini nanosił często własne poprawki na projektach. Poznamy szczegóły dotyczące współpracy polsko-włoskiej przed drugą wojną światową oraz przykłady wspólnych inspiracji.

W Poznaniu odbywa się czwarta odsłona wystawy, która została już zaprezentowana w Warszawie oraz w Gdyni i Krakowie, planowane jest także wysłanie jej do Włoch.

Michał Łukasik, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych jest fotografem i eseistą, specjalizującym się w fotografii architektury, wnętrz i fashion. Jego prace znalazły się m.in. w "Wysokich Obcasach", "AD Architectural Digest Polska", a także polsko-włoskim magazynie "Gazzetta Italia". Prywatnie jest pasjonatem Art Deco, modernizmu i starego kina.

oprac. iz

  • wystawa fotografii Michała Łukasika, Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943
  • Politechnika Poznańska
  • czynna do 26.05
  • wstęp wolny