Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zaginiony księgozbiór Braci Grimm odkryty w Poznaniu!

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odnaleziono dwadzieścia siedem pozycji z prywatnego księgozbioru braci Grimm uznawanych dotąd za zaginione. Odkrycia dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska, wybitna językoznawczyni i tłumaczka najstarszych wariantów baśni braci Grimm oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka, starsza kustosz Biblioteki Uniwersyteckiej.

. - grafika artykułu
fot. Biblioteka Uniwersytecka

- Warto podkreślić, że odnaleziony przez nas księgozbiór uchodził od czasów drugiej wojny światowej za zaginiony - podkreśla prof. Eliza Pieciul-Karmińska w rozmowie dla RMF. - Jako taki został odnotowany w katalogu prywatnych dzieł braci Grimm, a w Niemczech zdążył nawet zostać odżałowany. Jest to ogromny skarb kultury niemieckiej, z którego możemy dowiedzieć się bardzo wiele o pracy braci.

Poszukiwania w Bibliotece Uniwersyteckiej trwały ponad pół roku. Ułatwiły je sygnatury, którymi pieczołowicie oznaczali swoje archiwa sami bracia Grimm, a następnie robiły to kolejne biblioteki, w których były przechowywane. Największą pomocą okazał się jednak katalog Ludwiga Deneckiego, który przez dziesiątki lat katalogował wszystkie dzieła braci Grimm, opisując także te, które figurowały w zbiorowej pamięci jako zaginione. To ich tropem podążyły obie badaczki, a efekt ich prac jest spektakularny. Znalazły łącznie trzydzieści trzy tytuły braci Grimm w dwudziestu siedmiu księgach.

Eliza Pieciul-Karmińska podkreśla, że odnaleziony księgozbiór nie zawiera nieznanych baśni, jest za to zupełnie nowym materiałem źródłowym, który pozwoli prześledzić tropy, jakie podejmowali w swoich dziełach bracia Grimm. Może wywrocić do góry nogami przyjęte do tej pory założenia językoznawcze czy etnograficzne. - Mamy już nawet pierwszy trop, czyli księgę, w której bracia znaleźli motyw do baśni o Dzielnym Krawczyku - dodaje prof. Pieciul-Karmińska. - Jednocześnie jesteśmy dopiero na progu wielkich odkryć, bo w znalezionych księgach jest cała masa zapisków skrótowych w języku łacińskim czy notatek na marginesach. Cała radość dopiero przed nami!

Odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej ma niewątpliwie rangę światową. Wilhelm i Jakub Grimm byli wybitnymi uczonymi, badaczami historii języka niemieckiego, twórcami słowników i opracowań. Ich prywatne zapisy mogą spowodować niemałe zamieszanie w świecie literaturo- i językoznawców. 

oprac. iz