Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Pokażcie to wszystko światu

Festiwal Watch Docs, jeden z dwóch największych na świecie przeglądów filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka, po czterech latach wraca do Poznania.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Twarz Ukrainy - casting na Oksanę Baiul" fot. materiały organizatorów

Żeby ułatwić publiczności wybór, filmy podzielono na trzy grupy tematyczne. W pierwszym bloku - Perspektywa kobiet - zobaczymy 9 filmów, które opisują historie i doświadczenia kobiet z różnych krajów. Cena pokoju to film o Claudii Paz y Paz, pierwszej kobiecie na stanowisku prokuratora generalnego Gwatemali. Pożegnanie z Afryką jest historią przyjaźni Finki i Ugandyjki, które pracują nad edukacją seksualną w konserwatywnej Ugandzie. Z kolei Królowa ciszy to dokument ukazujący życie Denisy, niesłyszącej romskiej dziewczynki, która mieszka z rodzicami w obozowisku na obrzeżach Wrocławia. W krótkim filmie Twarz Ukrainy - casting na Oksanę Baiul przywołana zostaje postać pierwszej ukraińskiej medalistki olimpijskiej i symbolu odrodzonego państwa. Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons to wstrząsająca historia 15-letniej dziewczyny, której życie zamieniło się w piekło po imprezie, na której zgwałcili ją jej koledzy. Wszystko jest możliwe mówi o przekraczaniu granic w sensie dosłownym i metaforycznym. W Za kratami nie nosimy burek poznajemy historie kobiet przebywających w afgańskim więzieniu Takhar. Mama Illegal to przejmujący film o trzech mołdawskich kobietach pracujących na czarno w Austrii i Włoszech, a Siostry z dżungli - o ciemnych stronach przemysłu odzieżowego w Indiach.

W bloku Uchodźcy i uchodźczynie przyjrzymy się kwestii uchodźstwa z bliska. Katastrofa na morzu to opowieść jednego z ocalałych z zatoniętej łodzi przewożącej pięciuset Erytrejczyków w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa w październiku 2013 roku. W Pokażcie to wszystko światu kamera chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Salam to film o dwóch młodych filmowcach, którzy postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie - Za'atari w Jordanii. W Zimie na Lampedusie zobaczymy włoską straż przybrzeżną patrolującą okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, migrantów protestujących na ulicach i ludzi próbujących im pomagać.

Trzeci blok, Strategie oporu, to trzy filmy pokazujące ludzi, którzy stanęli przeciw machinie państwa i łamaniu ich praw. Zobaczymy tu obraz Made in BY - świeże spojrzenie na Białoruś oczami ludzi wybierających sztukę jako sposób walki o wolność, Płomień - historię samospaleń w akcie sprzeciwu wobec zastraszająco wysokich cen gazu i elektryczności w Bułgarii oraz I wtedy... - zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych krótki film o przełomowych momentach w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa w USA.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania i debaty. Ponadto w trakcie trwania festiwalu odbędą się dwa warsztaty filmowe - dotyczący podstawowej wiedzy na temat filmu dokumentalnego oraz warsztat operatorski, przybliżający specyfikę pracy dokumentalistów.

Anna Solak

  • Festiwal Watch Docs. Prawa człowieka w filmie
  • 25-30.10
  • Sala Kinowa i Sala Audio CK Zamek
  • wstęp wolny
  • bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek