Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Wariacja na dokument

OFF Cinema to festiwal, który przez dwie dekady zdążył stać się jednym z najważniejszych festiwali kina non-fiction w Polsce. Filmowe historie z życia wzięte będziemy mogli oglądać już od 16 listopada, a o tym, w czyje ręce trafi w tym roku Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek, przekonamy się 20 listopada.

. - grafika artykułu
"Epicly Palestine'd", reż. Theo Krish, Philip Joe (Wielka Brytania). Fot. materiały organizatorów

W tym roku w ramach konkursu zobaczymy trzydzieści pięć filmów. Na liście dokumentów rywalizujących o nagrody znalazły się m.in. Moments of campaign (reż. Tomas Astudillo, Ekwador), War and cheese (reż. Ben Garfield, Wielka Brytania), Three dimensions of time (reż. Pim Zwier, Holandia) i The learning alliance (reż. Muhammad Umar Saeed, Pakistan).

Co ciekawe, aż piętnastu kandydatów do nagrody pochodzi z Polski. Tu warto wymienić choćby takie tytuły jak Nauka chodzenia (reż. Marcin Kopeć), Melancholia (reż. Klara Kopańska), Obiekt (reż. Paulina Skibińska) czy Wariacja na wiolonczelę solo (reż. Aleksandra Rek).

Filmy oceniać będzie jury w składzie: Paweł Łoziński, Ryszard Jaźwiński, Aleksandra Maciuszek, Joseph Kickasola i Anna Szczepańska.

Retrospektywy i dokument światowy

Jak na prawdziwe święto filmowe przystało, festiwal nie ogranicza się jedynie do pokazów konkursowych. - Poza konkursem oferujemy szereg wydarzeń towarzyszących - spotkania literackie i filmowe, przeglądy, panele dyskusyjne, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe i fotograficzne, wykłady czy wystawy - wylicza Ewelina Garstka z Działu Filmu CK Zamek.

I rzeczywiście, będzie w czym wybierać. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć retrospektywę Pawła Łozińskiego i Bogdana Dziworskiego, a dodatkowo wziąć udział w ich masterclassach. Będzie też okazja, żeby przyjrzeć się najnowszym filmom non-fiction w sekcji Światowy Dokument. Tu przedpremierowo pokazany zostanie m.in. obraz Gimme Danger Jima Jarmuscha o Iggy Popie i zespole The Stooges. Zaprezentowane zostaną też filmy jurorek: Anny Szczepańskiej i Aleksandry Maciuszek. - Spotkamy się też z twórcami filmu Bracia, a o swojej filmowej przygodzie opowiedzą twórcy z Bydgoskiej Kroniki Filmowej, wraz z opiekunami - Marcinem Sauterem i Maciejem Cuske - zapowiada Ewelina Garstka.

Reportaż nie tylko na ekranie

Miłośnicy non-fiction nie tylko na ekranie, ale i na papierze, będą mogli spotkać się z Magdaleną Grzebałkowską, autorką hojnie nagradzanej reportażowej książki 1945. Wojna i pokój (w tym roku nagroda Nike Czytelników) oraz biografii księdza Jana Twardowskiego Ksiądz Paradoks i Zdzisława oraz Tomasza Beksińskich Beksińcy. Portret podwójny. Z kolei ci preferujący reportaże radiowe przypomną sobie najlepsze z nich, zrealizowane przez Wandę Wasilewską z radia Merkury.

Co jeszcze? Młodzi adepci krytyki filmowej będą zgłębiać tajniki tego rzemiosła na dziennikarskich warsztatach pod okiem Piotra Czerkawskiego i Michała Walkiewicza. Z okazji dwudziestolecia festiwalu będzie można zobaczyć również filmy nagrodzone od 2008 roku, kiedy to OFF Cinema stał się festiwalem wyłącznie dokumentalnym. - Jubileusz będziemy świętować także poza murami Zamku. W kinie Rialto pokażemy filmy hiszpańskiego reżysera i pisarza Carlosa Saury, w klubie Pies Andaluzyjski - dokumenty muzyczne, których bohaterami są: Ian Curtis, Nick Cave i Joe Strummer - zdradzają autorzy programu.

A jeśli już o podróżach w czasie mowa... w cyklu Dokumentów Historycznych przeniesiemy się do lat 20., oglądając Dokumenty Zaangażowane, wspólnie zastanowimy się nad współczesnym światem, a wieczorami w świat dźwięku i rytmu przeniosą nas filmy z sekcji Dokumentów Muzycznych.

Kieślowski i silent disco

Poznańskie (i nie tylko) festiwale zdążyły nas już przyzwyczaić do cieszących się ogromną popularnością silent disco, a więc imprez, których bywalcy tańczą ze słuchawkami na uszach, do muzyki puszczanej na żywo przez DJ-a. Tym razem również nie zabraknie tego punktu programu - do "disco w ciszy" będzie należał piątkowy wieczór, 18 listopada.

Na tym nadal nie koniec. - Akcentem fotograficznym będzie wystawa zdjęć Bogdana Dziworskiego i warsztaty prowadzone przez Paulę Wojnik i Michała Zielińskiego. Miłośnikom książek filmowych polecamy promocję najnowszych wydawnictw profesora Marka Hendrykowskiego i Urszuli Tes - zdradzają organizatorzy i dodają: - W roku Kieślowskiego powrócimy do Życiorysu i Nie wiem, nie zabraknie też Ostatniego spotkania z Krzysztofem Kieślowskim.

Anna Solak

  • 20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema
  • CK Zamek
  • 16-20.11