Kultura w Poznaniu

Historia

Wokół Rynku Łazarskiego

Poznańskie rynki, te tradycyjne, z warzywami, owocami i kwiatami, powoli odchodzą w przeszłość. I nie za bardzo wiadomo, czy żałować tamtych klimatów, czy cieszyć się, że z miejskich placów znikną obskurne stoiska i rozpięte nad nimi brezentowe płachty.

Zmierzyć, zważyć... zauważyć!

Dokładnie 100 lat temu, 1 stycznia 1922 roku, w Poznaniu powstał Okręgowy Urząd Miar, ważna jednostka administracyjna odrodzonej Rzeczypospolitej.

Zapraszamy na uroczyste obchody...

Każdy czas ma swoich bohaterów i swoje rocznicowe święta. Rocznice pozostają, bo upływ czasu im nie szkodzi, tylko celebracji wokół niektórych z nich jakby mniej. Bohaterowie się zmieniają. Kto dzisiaj w Poznaniu świętuje kolejne rocznice rewolucji październikowej lub fetuje urodziny Lenina?

27 grudnia - święto państwowe!

W tym roku rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie po raz pierwszy obchodzona jako święto państwowe - 27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale niektórzy zapewne zrobią sobie wolne, by wziąć udział w uroczystościach. Co będzie się działo w Poznaniu?

Skauci z powstania

O tym, że w Poznaniu istnieje skwer Skautów Powstańców Wielkopolskich, wiedzą nieliczni, chociaż każdego dnia wielu z nas mija go w drodze do pracy lub szkoły. Położony w centrum miasta skwer jest na co dzień niemal niedostępny.

ZAPISKI Z LAMUSA. Pan chciał stolik zamówić?

Okres świąteczno-noworoczny jest dość napięty. W pracy podsumowania, wszechogarniająca zgroza sprawozdań i planów na kolejny rok, a w domu nie mniejszy stres związany z przygotowaniami do rodzinnego spotkania. Nagle większość oblewa się zimnym potem na myśl o nieumytych oknach i niewystarczającej liczbie pierogów. Przed zakończeniem wszystkich tych stresów jeszcze jedna sprawa, którą koniecznie trzeba rozpatrzyć - Sylwester! Gdzie, jak i z kim go spędzić? Salonowa impreza domowa czy może zabawa w lokalu? Jak w lokalu, to dokąd się udać? Pytania te zajmują ludzi od lat!

ZAPISKI Z LAMUSA. Najpiękniejszy podarek!

Zaczęło się na dobre. Nie uciekniemy już przed wyborem ani wszędobylską reklamą, czyhającą na nas na każdym kroku. Niekiedy już nawet nie zachęcającą, a zwyczajnie przymuszającą nas do konkretnego działania: zakupu. My w tym przemyśle reklamowym udziału brać nie będziemy, jednak uprzejmie, wespół  z "Biuletynem wydawniczym Księgarni św. Wojciecha", przypominamy o jedynym w swoim rodzaju prezencie o wartości ponadczasowej!

ZAPISKI Z LAMUSA. Kwadrans na pogawędkę

Nie ma to jak uciąć sobie pogawędkę, choćby nawet trwającą magiczny kwadransik - z artystą bywałym w świecie i obytym ze sprawami sztuki. Tym samym porozmawiajmy sobie dzisiaj z Witoldem Zdzitowieckim o powracającej do łask operetce!

O uprawie roli i poznańskim handlu

Czy poradnik o uprawie roli i hodowli bydła adresowany do rolników może wnieść cokolwiek do wiedzy o historii Poznania? Oczywiście, że może. Przekonaliśmy się o tym my, wkrótce przekonają się goście Cyryla.

ZAPISKI Z LAMUSA. Gwiazdy kulinarnego rodzaju

"Zapiski z lamusa" roszczą sobie prawo do tego, aby być powrotem do przeszłości, ale tej dość specyficznej, mianowicie kulturalnej. Dzisiejsza odsłona może zostać uznana za odstającą nieco od pozostałych, ale jeśli rozszerzymy pojęcie kultury na tradycje regionalne, a do tego posłużymy pojęciem kultury kulinarnej czy też kultury jedzenia, rzecz będzie można nawet sensownie usprawiedliwić!

Vivat Dąbrowski, vivat Napoleon!

Inscenizacja wjazdu generała Jana Dąbrowskiego do Poznania, wykład i gra miejska Za Napoleonem to główne punkty obchodów 215. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1806 roku. W sobotę na Starym Rynku pojawią się żołnierze napoleońscy w barwnych mundurach i charakterystycznych, wysokich czapach.

ZAPISKI Z LAMUSA. Od ziarnka do drzewa

O tym, że Poznań traktowany był jako miejsce, po którym próżno oczekiwać kulturalnych zaskoczeń i równie kulturalnego entuzjazmu o większym zasięgu, już pisaliśmy. Usiłując zresztą pogląd ten przy okazji Zapisków z lamusa każdorazowo obalić. Dziś kolejny argument, by te niesprawiedliwe oceny odwrócić!

Bez wzajemności

Wiosną 1934 roku prezydentowi Poznania Cyrylowi Ratajskiemu przyszło się zmierzyć z poważnymi problemami natury protokolarno-wizerunkowej. Wynikały one z (nie)chcianej wizyty ostatniego niemieckiego nadburmistrza - Ernsta Wilmsa.

Autobusy minionej epoki

40 lat temu na ulice Poznania wyjechały pierwsze autobusy marki Ikarus. Chociaż z dzisiejszej perspektywy "przegubowce" wyglądają na staroświeckie, to sprawdzały się w codziennej eksploatacji. Pasażerowie doceniali ich pojemność. I była to chyba ich jedyna zaleta.

ZAPISKI Z LAMUSA. Romanse erotycznie komiczne

Jak czują się autorzy powieści, na podstawie których powstają później kinowe ekranizacje? Czy czują dumę, że stali się inspiracją i mają współudział w rozwoju kinematografii? A może odczuwają wstyd, patrząc na oparte na ich twórczości efekty pracy realizatorów filmów? Do tej drugiej grupy zdaniem Jerzego Barwicza zaliczał się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, który w obliczu kinowej wersji Romansu panny Opolskiej musiał odczuwać niekomfortowe zażenowanie.

Chodź, pomaluj swój świat...

Jaką kredką pokolorować czarno-białe fotografie Poznania z początku lat 60. z najnowszej kolekcji Cyryla, żeby najlepiej oddać ówczesną rzeczywistość? Odpowiedź jest prosta - zieloną. Oczywiście dotyczy to tylko tych zdjęć, które w ogóle warto kolorować.

ZAPISKI Z LAMUSA. Śpiewać każdy... powinien?

Śpiewać każdy może. Podobno. Kiedyś uważano jednak, że nawet powinien, a wszystko dlatego, że - jak sądzono - śpiew ma wielką moc sprawczą o charakterze wręcz ideologicznym. Przynajmniej tak głoszono podczas Zjazdu Śpiewaczego w Poznaniu we wrześniu 1933 roku.

Napad w Gaju Wielkim i...

120 tysięcy dolarów zrabowali przestępcy, którzy 20 lat temu napadli na konwój z pieniędzmi w Gaju Wielkim pod Szamotułami. To wydarzenie zapoczątkowało serię kolejnych.

Od Muzeum Enigmy do Centrum Szyfrów

Jak opowiadać o historii ludziom, którzy uważają, że jest nudna? Jak przekonywać, że matematyka jest ciekawa, tych, którzy jej nie znoszą? Czy da się pokazać trudne zagadnienia naukowe w przystępny i zrozumiały sposób? Przed takimi wyzwaniami staje Centrum Szyfrów Enigma, które we wrześniu otworzy się dla publiczności. Co w nim zobaczymy?

1 7 Strona 8 9 10 11