Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Język: okulary, przez które patrzymy na świat

Ma nadzieję, że nie doczeka czasów, kiedy będzie można mówić "poszłem". Ale tego, że nigdy nie będzie niczego "włanczać" jest niemalże pewna. Katarzyna Kłosińska opowie o tym, "co w mowie piszczy" w najbliższy piątek w Zamku. 

. - grafika artykułu
Spotkanie z Katarzyną Kłosińską - 20 stycznia w CK Zamek

Katarzyna Kłosińska, będąca dla wielu autorytetem z zakresu poprawności językowej przyznaje, że i ona ma swojego radiowego mistrza, jeśli chodzi o sposób przekazu wiedzy naukowej w mediach. To oczywiście profesorowie: Jan Miodek, Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski. Językoznawczyni jednak nie wzoruje się na żadnym z nim, bo wówczas - jak twierdzi, nie byłaby sobą.

Kłosińska od kilkunastu lat prowadzi na antenie radiowej Trójki audycję "Co w mowie piszczy?". To program o języku polskim - o jego historii, ale też najnowszych tendencjach, poprawności, zawiłościach i ciekawostkach, ale przede wszystkim jednak, jak twierdzi autorka, o naszym stosunku do niego. - Wszyscy widzimy drzewo, każdy mniej więcej wie, co to znaczy kochać, spieszyć się, ale każdy nakłada na to trochę inne konotacje, wartościowanie. Poprzez język interpretujemy rzeczywistość. To takie okulary, przez które patrzymy na świat - czytamy w wywiadzie z badaczką na łamach "Polityki".

Na bazie audycji Kłosińska napisała książkę, która ukazała się pod tym samym tytułem w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Publicat. Poruszane przez słuchaczy radiowej Trójki kwestie stały się dla niej punktem wyjścia do rozważań - to aż 200 krótkich felietonów o zawiłościach polszczyzny. W "Co w mowie piszczy" przeczytamy m.in. o modnych wyrazach, języku reklamy czy irytującej wielu - nie tylko purystów, manierze kończenia zdania partykułą "tak?".

Ale wśród publikacji Kłosińskiej jest również m.in. pozycja kierowana do kilkuletnich dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli, dla których może okazać się pomocna w prowadzeniu zajęć. Bo w "Na tropie słów" Kłosińska w niezwykle przystępny dla maluchów sposób, często też zabawny, objaśnia znaczenie i pochodzenie wielu słów, m.in. nazw miesięcy, dni tygodnia, pór dnia, części ciała, mebli i miast. Lektura jest tym bardziej interesująca, że znajdują się w niej również obrazujące niektóre słowa rysunki. Ich autorką jest znana ilustratorka książek dla dzieci, Ilona Brydak.

Katarzyna Kłosińska pracuje w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i jest sekretarzem Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. W pracy naukowej zajmuje się m. in. kulturą języka polskiego, językiem polityki i językoznawstwem kulturowym.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Spotkanie z Katarzyną Kłosińską
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 20.01, g. 18
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Anna Misztak (redaktorka naczelna Lubimyczytać.pl)