Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Komeda, czyli niekończąca się inspiracja

Kiedy grupa wybitnych muzyków bierze na warsztat twórczość legendy, potrafią zadziać się prawdziwe cuda. I tak właśnie jest w przypadku projektu Komeda - Inspiracje autorstwa czterech wspaniałych - Jarosława Buczkowskiego, Piotra Kałużnego, Krzysztofa Przybyłowicza i Zbigniewa Wrombla - którzy grają mu w hołdzie, zainspirowani wizją jazzu, za sprawą której stał się jednym z największych polskich kompozytorów XX wieku.

Czarno-białe zdjęcie mężczyzny, któremu głowa wystaje zza instrumentu. Z przodu leży saksofon, z tyłu widzimy rozmazaną głowę innego muzyka. - grafika artykułu
Krzysztof Komeda, fot. Marek Andrzej Karewicz

Krzysztof Komeda, znany również jako Krzysztof Trzciński, był kompozytorem, którego wpływ jest trudny do przecenienia. I to z kilku powodów. Po pierwsze, za sprawą muzyki filmowej - wspaniałych, nie do zapomnienia ścieżek dźwiękowych, choćby do takich filmów Romana Polańskiego jak Nóż w wodzie, Matnia czy Dziecko Rosemary. Jego kompozycje doskonale oddawały nastroje i dramatyczność tych filmów, a muzyka do ostatniego z wymienionych jest uważana za jedną z najważniejszych w historii kina.

Po drugie, Komedy nie sposób nie cenić po prostu za jazz - na koncertach, ale i na płytach, na czele z Astigmatic (1966). Jak trafnie zauważył jeden z krytyków muzycznych niedługo po jej premierze, była ona znaczącym "przesunięciem od dominującego amerykańskiego podejścia w jazzie na rzecz wyłonienia specyficznej, europejskiej estetyki". Jeśli zaś chodzi o występy, to warto zauważyć, że to właśnie Komeda Sextet był pierwszym polskim zespołem grającym nowoczesny jazz! Po trzecie, Komeda miał i wciąż ma ogromny wpływ na artystów. Nawet dzisiaj, 55 lat po jego śmierci, potrzeba składaniu mu muzycznych hołdów jest bardzo silna, co pokazuje choćby projekt Komeda - Inspiracje. Inną sprawą jest, że wielu muzyków robi to w sposób nieuzasadniony, szafując nazwiskiem Komedy tylko dlatego, że wciąż dobrze się ono sprzedaje...

Członkowie składu jaki odpowiada za Komeda - Inspiracje są znani większości poznańskich miłośników jazzu. Tworzą go akordeonista Jarosław Buczkowski - mający na koncie kilka autorskich albumów lider wielu cenionych projektów, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent Piotr Kałużny - znany choćby z orkiestr rozrywkowych pod dyrekcją Jerzego Miliana, Zbigniewa Górnego czy Aleksandra Maliszewskiego, geniusz perkusji Krzysztof Przybyłowicz - na którego działalność koncertową artystyczną składa się niezliczona ilość koncertów w Polsce, innych krajach Europy oraz w USA i Kanadzie, a także basista, kompozytor i aranżer Zbigniew Wrombel, który również od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskiego jazzu.

Ich projekt Komeda - Inspiracje to z pewnością nie tylko zwykłe koncerty - dla znawców Komedy, ale i dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z jego twórczością, mogą być doświadczeniem przez duże "D". Niebanalnym, bo w programie znajdziemy zarówno dobrze znane utwory kompozytora, jak i te mniej rozpoznawalne. Czego tu nie ma! Będzie filmowo, za sprawą kołysanki Dwaj ludzie z szafą, bossa novy Ludzie spotykają się i miła muzyka rodzi się, ballady Prawo i pięść czy głównego tematu z ikonicznego Dziecka Rosemary, ale i płytowo, bo Komeda - Inspiracje to również śmiała przebieżka przez jego dyskografię, w tym suity Astigmatic, Kattorna i Svantetic.

Sebastian Gabryel

  • Buczkowski/Kałużny/Przybyłowicz/Wrombel: Komeda-Inspiracje
  • 22.03, g. 19
  • Scena na Piętrze
  • bilety: 45-65 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024