Kultura w Poznaniu

Muzyka

Techno przetrwa wszystko

Jeden z najbardziej znanych niemieckich didżejów wkrótce rozpocznie trasę po Polsce. Paul Kalkbrenner - gwiazda berlińskiej sceny techno - tym razem wystąpi także w Poznaniu. Didżej na dobre zagościł w świadomości fanów muzyki elektronicznej, a obecnie promuje swój ósmy album studyjny.

Karnawał w oberkowym transie

Spojrzenie na folklor od czasów powojennych zmieniło się diametralnie. Współcześnie z pewnością dostrzegamy w nim nie tylko zasłonę dla kultury państwa komunistycznego, lecz również alternatywę dla konsumenckiego i zglobalizowanego świata teraźniejszości. Prostota folkloru uzewnętrznia się w kawałku klepiska, muzyce oraz transowym i wywalającym niezrównane pokłady energii tańcu. Na ten muzyczny i pełen pasji potańc już w najbliższą sobotę w Domu Tramwajarza zapraszają muzykanci z Kapeli Niwińskich oraz kapeli Gołoborze.

Szalona paleta barw

Duet Lightning Bolt próbuje pogodzić zwariowane pomysły z tworzeniem muzyki z myślą o słuchaczach. W czwartek zagrają w Pawilonie.

Grzech łakomstwa, czyli muzycy z pełnymi brzuchami

Muzyka i jedzenie? U żadnego z kompozytorów (choć pokaźne brzuchy niektórych z nich wskazują na kulinarne inklinacje równe muzycznym) nie łączą się one tak jak u Rossiniego. Twórca 39 oper dzieła sceniczne skończył komponować w wieku 37 lat, by zająć się mniej wymagającymi formami oraz... zgłębianiem sztuki kulinarnej.

Wieczerzajmy z Burnsem!

Jednym z tradycyjnych szkockich świąt są urodziny narodowego wieszcza Roberta Burnsa. Z tej okazji w najbliższą niedzielę 27 stycznia w Blue Note wystąpi Jig Reel Maniacs - poznańska grupa zajmująca się muzyką szkocką.

Tworzenie na bieżąco

- Myślę, że improwizacja pozwala zbliżyć się nam do tego, co chcemy przekazać - mówi Franciszek Raczkowski, który wraz z Mikołajem Kostką tworzy duet wykonujący jazz minimalistyczny i intymny. W sobotę obaj wystąpią w Centrum Kultury Zamek.

Ludziki proszą do tańca

Pablopavo to nie tylko czołowa postać polskiej sceny muzycznej i wybitny "tekściarz", ale też laureat i finalista najpoważniejszych konkursów literackich. W piątek w Zamku będzie promował swój najnowszy, znakomity album, nagrany z zespołem Ludziki.

Zupełnie nowy Patrick the Pan

- Gdzieś znów słyszałem, że mam głos jak A, wąsy jak D i piosenki jak R - śpiewa Patrick the Pan, czyli Piotr Madej, w utworze "S30E01" z ostatniej, już trzeciej płyty. W ramach trasy promującej album "trzy.zero" artysta odwiedzi wraz ze swym zespołem Poznań i wystąpi w Meskalinie.

Pustki i co dalej?

"Nowy rok, zima jest, kamień leży, aż go kiedyś siłę będę wtoczyć miał/ Może wtedy uda się?/ A teraz tchu mi brak" - śpiewały Pustki w 2006 roku na płycie "Do mi no", która przyniosła zespołowi dużą popularność. Dziś tchu zabrakło z pewnością także fanom bandu, który od kilkunastu lat współtworzy polską scenę pop-rockową. I współtworzyć wkrótce przestanie.

Karnawał prawykonań

Orkiestra to "narzędzie" służące zazwyczaj do wykonywania tzw. muzyki poważnej. To dalekie uproszczenie, niemniej sale koncertowe filharmonii - a więc główne miejsca, w których takie zespoły występują - rozbrzmiewają raczej symfoniami i uwerturami, aniżeli standardami jazzowymi. Z drugiej strony zapominamy, jak wiele utworów muzyki klasycznej służyło rozrywce i zabawie. Taką stronę muzyki - zarówno klasycznej, jak i jazzowej - zgłębi kolejny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Ludzka, muzyczna maszyna rytualna

Występ Phurpy to niecodzienne wydarzenie, balansujące na granicy koncertu oraz obrzędu rytualnego. Muzyka, która powstała pod wpływem inspiracji muzyką pre-buddyjską i eksperymentami noisowymi, wybrzmi w sobotę w poznańskim Pawilonie. Dodatkowo ten unikatowy, mistyczny popis dźwiękowy zostanie wsparty obecnością twórców z dwóch innych projektów muzycznych: The Nent i Skrei.

UWAGA! ZMIANY! Kulturowy tygiel*

Koncertowali z powodzeniem na całym świecie, ich płyty wydawała słynna oficyna Tzadik, są jednym z najoryginalniejszych zjawisk ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej. Zespół Bester Quartet wystąpi w piątek w Blue Note w ramach 22. Dnia Judaizmu.

UWAGA! ZMIANY! Kpił z porównań*

Premierą "Halki" 31 sierpnia 1919 roku, ponad sto lat po urodzinach Stanisława Moniuszki, zainaugurowano pierwszy sezon w poznańskim Teatrze Wielkim. Celebrację 200. rocznicy urodzin kompozytora rozpocznie z kolei Filharmonia Poznańska. Rok 2019 będzie szczególny zarówno dla poznańskiej instytucji, jak i całej Polski, gdyż Moniuszko został patronem roku.

UWAGA! ZMIANY! Opolska Australia*

Muzyk australijskiego pochodzenia, Philip Bracken, pojawi się gościnnie w poznańskiej Meskalinie. Jego pełne ciepła i harmonii kompozycje gitarowe będzie można usłyszeć na żywo już w środę. Piosenki Brackena przywodzą skojarzenia z odległymi miejscami, w których króluje słońce, jednak jeden ze swoich pogodnych projektów zrealizował tutaj - w Polsce. Płyta o niepozornej acz sugestywnej nazwie "The Opole session" dowodzi, że folkowe brzmienia można za pomocą gitary znaleźć nawet na drugim końcu świata.

Pora na Prawosławny Sylwester!

Już po raz szósty w Poznaniu odbędzie się Bałkański Prawosławny Sylwester. W Klubie u Bazyla wystąpią dwa zespoły: Balkan Sevdah i Jazgodki. Poza tym - tańce w kole, balkan party i inne atrakcje.

Kino dla melomanów

- Udało się zebrać ekipę o podobnej wrażliwości. Przy takich filmach, o sztuce, to szczególnie ważne. Zwłaszcza kiedy ma się zaledwie pięć dni na zdjęcia, a koncerty nagrywa na kamery pracujące niezależnie - mówi Anna Kochnowicz-Kann, dziennikarka, pisarka, reżyser filmów dokumentalnych, o swoim najnowszym filmie Graupner. For viola d'amore & more, którego premiera już 14 stycznia.

Zapachy, smaki i gitary

Namaszczona przez Kasię Nosowską i doceniona przez Melę Koteluk zdolna, młoda wokalistka Edyta Górecka, już za kilka dni wystąpi w poznańskiej Meskalinie. Dotychczas swoimi singlami udowodniła, że potrafi z wirtuozerią kreować hipnotyzującą, poruszającą muzyczną aurę, choć stawia dopiero pierwsze kroki na drodze swojej kariery.

Muzyka klasyczna - znakomita podstawa, by wykonywać jazz

- Jazz czerpie z muzyki ludowej, broadwayowej i wszelakiej innej, skończonej muzyki. Pomyślałem "dlaczego muzyka klasyczna nie miałaby być taka?" - mówi Jarosław Kostka*, który zajmuje się jazzową interpretacją utworów Chopina, Bacha czy Griega.

Nowy jazz po poznańsku

Polska scena jazzowa ma się w ostatnich latach znakomicie. Ważny i wart podkreślenia jest fakt, że wśród znakomitych albumów są i te nagrywane przez poznańskich artystów. Trzy bardzo ciekawe ukazały się w ostatnich tygodniach ubiegłego roku.

Myśleć muzyką

Z Anną Zalewską-Powalisz* i Krzysztofem Powaliszem**, prowadzącymi od dziewięciu lat otwartą szkołę talentów Poznańska Scena Młodych w Piwnicy Artystycznej ZSK, rozmawia Monika Piotrowska.

1 55 Strona 56 57 58 59