Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Ćwierć wieku tanga nad Wartą

Mawia, że urodził się po to, by grać na akordeonie. Chociaż ukończył poznańską Akademię Muzyczną, to jego artystyczna wyobraźnia wybiega w stronę francuskiej stolicy i argentyńskich wzgórz. Wszędzie tam, gdzie rozbrzmiewa tango, swing, jazz i latino.

fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

25 lat temu wraz z muzykami związanymi z Poznaniem Wiesław Prządka założył zespół New Musette Quartet. Warto przyjść na ich wtorkowy koncert, by posłuchać, jak świetnie może brzmieć tango nad Wartą.

Jeszcze w lutym jednego z najwybitniejszych polskich bandeonistów i akordeonistów słyszeliśmy w towarzystwie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Jubileuszowy koncert New Musette Quartet potwierdzi, że Prządka nie boi się współpracy z artystami reprezentujących różne muzyczne gatunki. Wkrótce wraz ze swoim zespołem wystąpi w Auli UAM, gdzie towarzyszyć mu będzie orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza, a także znani soliści: Olga Bończyk, Justyna Szafran, Krzysztof Kiljański, Jacek Kotlarski, Dominik Bukowski, Rafał Karasiewicz oraz Kacper Smoliński.

Zespół Wiesława Prządki tworzą muzycy z wieloletnim doświadczeniem, grający z solistami dużego formatu. Edmunda Klausa kojarzyć możemy ze współpracy choćby z Wojciechem Skowrońskim oraz Zbigniewem Górnym, natomiast Andrzej Mazurek często na jednej scenie pojawia się z Hanną Banaszak. Zbigniew Wrombel to postać mocno zasłużona świecie jazzu. Ten znakomity basista nazywany niekiedy "weteranem nowego jazzu", kształtował poznańską scenę, by później wywrzeć wpływ na muzykę krajową. Wraz z Krzesimirem Dębskim,  Bogdanem Jarmołowiczem i  Krzysztofem Przybyłowiczem  założył grupę Warszat, która później przekształciła się w String Connection. Wrombel jest artystą o bardzo szerokich horyzontach: jazz, rhythm' n' blues, funk, muzyka latynowska to gatunki, po których porusza się najczęściej.

Początkowo kwartet wykonywał (jako pierwszy w Polsce) utwory w stylu musette. Różnorodne doświadczenia artystyczne muzyków spowodowały jednak, że jego repertuar znacznie się poszerzył. Dziś wizytówką New Musette Quartet są kompozycje francuskiego akordeonisty Richarda Galliano - twórcy stylu new musette i popularne na całym świecie tango nuevo - gatunek rozpowszechniony przez argentyńskiego kompozytora Astora Piazzollę. Utwory króla tanga są wykonywane przez Wiesława Prządkę na bandoneonie diatonicznym, najbardziej charakterystycznym instrumencie dla tego tańca. Zespół posiada również w swoim repertuarze standardy muzyki jazzowej i latynoamerykańskiej oraz własne kompozycje. Jak zapowiadają organizatorzy, w czasie wtorkowego koncertu usłyszymy najpiękniejsze walce Paryża, przeboje Edith Piaf i Jo Dussina, piosenki Franka Sinatry, muzykę filmową Francisa Lai, utwory Richarda Galliano, tanga Astora Piazolli, kompozycje Wiesława Prządki oraz standardy jazzowe. Zapowiada się niezwykle gorący wieczór.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert jubileuszowy zespołu New Musette Quartet
  • 5.03, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 80-120

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019