Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Kobiece głosy, męskie gitary...

Nawet jeśli koncertowy styczeń będzie w Poznaniu niezbyt obfity, nie zabraknie przynajmniej kilku bardzo interesujących wydarzeń. I to tak różnorodnych jak, z jednej strony, występy Agi Zaryan czy Kayah, z drugiej - Turbo oraz CETI.

. - grafika artykułu
Aga Zaryan, fot. archiwum organizatorów

Początek roku to jeden z tych okresów, kiedy życie koncertowe wyraźnie słabnie. Podobnie jest i teraz. Rynek muzyczny w najbliższych tygodniach dopiero będzie się budził do większej aktywności. Tym bardziej warto nie przegapić przynajmniej kilku szczególnie ciekawie zapowiadających się koncertów. W innych miejscach tego numeru piszemy o najbliższym występie dawno w Poznaniu niesłyszanego legendarnego Reportażu, o koncercie Macieja Fortuny, o atrakcjach tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy o Dniach Judaizmu, których artystycznym wydarzeniem będzie występ znakomitej grupy Kroke. Tutaj uwagę poświęcimy czterem innym styczniowym koncertowym atrakcjom.

One i oni

Co ciekawe: głównymi bohaterkami dwóch spośród nich będą czołowe polskie wokalistki, lubiące subtelne, finezyjne brzmienia, dwa pozostałe koncerty będą prezentacją mocnego gitarowego brzmienia w wykonaniu formacji pochodzących z Poznania, ale od lat cenionych w całym kraju. Co więcej, każdy z występów odbędzie się w zupełnie innej koncertowej przestrzeni. To swoiste potwierdzenie, że jakkolwiek słuszne są narzekania - organizatorów i publiczności - na brak w Poznaniu odpowiedniej liczby sal koncertowych, wciąż udaje się znajdować właściwe przestrzenie dla prezentacji muzyki. No i jeszcze: mamy tu zarówno sale od wielu lat służące koncertom, nawet swego rodzaju symbole miasta w tej mierze, jak i miejsca nowe, dające nadzieję na przyszłość.

Cztery miejsca

A zatem w kolejności chronologicznej: 5 stycznia w nowej koncertowej przestrzeni - Auli Artis Collegium Da Vinci (dawniej WSNHiD) wystąpi Aga Zaryan, której w wykonywaniu programu Christmas Songs towarzyszyć będzie European Jazz Quartet. Dokładnie tydzień później pojawi się w Poznaniu Kayah, która również zaprezentuje tradycyjne kolędy, a także własne piosenki. Artystka wystąpi we wciąż nowym klubie muzycznym B17, mieszczącym się na poznańskim stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej. W sobotę 14 stycznia w Blue Note w ramach Back to the Past Tour wystąpi klasyk nurtu hard & heavy, poznańska grupa Turbo, która w całości wykona materiał ze swej legendarnej płyty Kawaleria szatana, wydanej dokładnie trzy dekady temu. Wreszcie 27 stycznia w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi kolejny pochodzący z Poznania klasyk - prowadzony przez Grzegorza Kupczyka, notabene byłego wokalistę Turbo - zespół CETI. Promować będzie swój najnowszy album Snakes of Eden. Gościnnie pojawi się na scenie kolejna znana grupa z naszego miasta Wolf Spider.

Nastroje

Aga Zaryan to jedna z najciekawszych i najbardziej cenionych polskich wokalistek jazzowych. Ze względu na swe umiejętności oraz formułę muzykowania - odwołuje się zarówno do klasyki jazzowej wokalistyki, jak też lokowana jest w kategoriach smoothjazzowych - trafia ze swą twórczością do stosunkowo szerokiej publiczności. Debiutowała piętnaście lat temu płytą My Lullaby, proponując zestaw jazzowych standardów, zrealizowanych we współpracy z muzykami z krajowej czołówki. Większym sukcesem okazała się jednak opublikowana w 2006 roku druga płyta Picking up the Pieces. W późniejszych latach artystka nagrywała też płyty w hołdzie powstańcom warszawskim (Umiera piękno) oraz zaśpiewaną do wierszy m.in. Czesława Miłosza i Anny Świrszczyńskiej (Księga olśnień). W Poznaniu wykona "nastrojowy program z jazzowymi interpretacjami utworów o tematyce świątecznej", a będą to zarówno kolędy, jak i jazzowe standardy. Organizatorzy zapowiadają, że publiczność zasiądzie zarówno na widowni, jak i na scenie...

Kamień

Świąteczny repertuar przedstawi w Poznaniu także Kayah. Przełomową w jej dyskografii była wydana w 1995 roku płyta Kamień. Wcześniej artystka miała już na koncie jedną płytę. W pierwszej połowie lat 90. była znana jako wokalna mistrzyni drugiego planu - artystka, która pojawiała się w (wyrazistych) chórkach w nagraniach Tiltu, De Mono, Obywatela GC, Stanisława Soyki. Dopiero ukazanie się Kamienia zrobiło z niej w błyskawicznym tempie wielką gwiazdę polskiego popu. Jak liść, Nawet deszcz, Fleciki, Santana to kolejne przebojowe single z tego wydawnictwa. Stylowa, przekonująca mieszanka soulu i r&b w popowym sosie, z lekką domieszką jazzujących brzmień, przyniosła artystce ogólnopolskie uznanie. Kolejne albumy utwierdzały już tylko pozycję Kayah jako gwiazdy na krajowej scenie.

Kawaleria

Ogólnopolską trasę koncertową przypominającą swój wielki album Kawaleria szatana kończy w Poznaniu Turbo. Pierwsze lata grupy to poszukiwania na styku między hard rockiem a rockowym głównym nurtem. Głośno zrobiło się o grupie, gdy w 1982 roku ukazała się płyta Dorosłe dzieci zawierająca z jednej strony odwołania do modnej wówczas nowej fali brytyjskiego metalu, z drugiej - nierezygnująca z melodyjności i ballad. W podobnej estetyce mieścił się kolejny krążek Smak ciszy. A potem Turbo na dobre postanowiło sprawdzić szlaki thrash metalu. Kawaleria szatana była znakomita od strony muzycznej, jedna z najlepszych w całej dyskografii zespołu. Wzbudziła też groteskowe oceny osób, które nie zadały sobie trudu, by jej posłuchać, i zarzucały promowanie satanizmu zespołowi, który śpiewał w jednym z utworów "...szatan kusić będzie wciąż / trzymaj krzyż, zwyciężysz go". Jako support zaprezentuje się zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego.

Czarna róża

Z kolei CETI promować będzie swój nowy album. Grupa powstała w Poznaniu ponad ćwierć wieku temu, powołana do istnienia przez Grzegorza Kupczyka. To właśnie CETI było optymalną przestrzenią, w której obdarzony charakterystycznym, mocnym głosem wokalista mógł realizować swoje autorskie pomysły. Wspierała go w tym od samego początku Maria "Marihuana" Wietrzykowska - grająca na instrumentach klawiszowych. Zadebiutowali płytą Czarna róża z 1989 roku, na której gościnnie wystąpił Czesław Niemen. To tam zdefiniowali swój styl, w którym heavymetalowa stylistyka zyskiwała intrygujące dopełnienie elementami rocka progresywnego.

Tomasz Janas

  • Aga Zaryan, Aula Artis, 5.01, g. 20, bilety: 50-120 zł
  • Kayah, Klub B, 17, 12.01, g. 20, bilety: 99 zł
  • Turbo, Blue Note, 14.01, g. 19, bilety: 35-55 zł
  • CETI, CK Zamek, Sala Wielka, 27.01, g. 19, bilety: 39 i 49 zł