Kultura w Poznaniu

Książki

I że cię nie opuszczę

"Ludzka kreatywność nie ogranicza się (...) do jednego modelu małżeństwa. I właśnie o tym opowiada ta książka" - pisze we wstępie do Drugi mąż czwartej żony. Małżeństwa świata poznański antropolog, profesor Waldemar Kuligowski. Fascynująca to lektura, otwierająca i poszerzająca definicje małżeństwa, w jakich poruszamy się w naszym europocentrycznym świecie.

Czytaj artykuł
Książka - pretekst do spotkania

- Nie ma znaczenia, do której biblioteki ostatecznie trafia czytelnik. Najważniejsze, czy uzyska to, po co przyszedł oraz jaka atmosfera i relacja pomiędzy nim, a biblioteką powstanie - mówi Małgorzata Grupińska-Bis*, dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Czytaj artykuł
Noblista kontra polscy czytelnicy

- W momencie gdy usłyszałam werdykt Akademii i gdy to znajome nazwisko zadzwoniło mi w uszach, nie miałam już najmniejszych wątpliwości - mówi Paulina Surniak*, redaktorka Wydawnictwa Poznańskiego, która zainicjowała wydanie powieści noblisty Abdulrazaka Gurnaha w Polsce.

Czytaj artykuł
Poezja dokumentalna

Laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 została Kamila Janiak, wydawana w poznańskim WBPiCAK-u poetka i wokalistka. W zwycięskim zbiorze - Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie - do poezji wtargnęła "pandemiczność", jeden z najbardziej ryzykownych motywów literackich.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. A gdyby Mickiewicz był wampirem?

Tak, wiem, to głupie. Jak wieszcz wampirem? Toż to przecież wieszcz jednak, świętość narodowa nie do skalania. No nie można tak! I że jeszcze niby żyje we współczesnej Warszawie? Litości! Co to za koncept?! Odpowiadam: znakomity!

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Ptasie trele nawet zimą

Nareszcie rozpoznałam, co każdego dnia grucha na drzewie pod moim oknem. Żaden tam gołąb, lecz pełen godności grzywacz!

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Co nam umyka, gdy ignorujemy kobiety

A gdybym Wam napisała, że samochody na prąd mogły się upowszechnić już jakieś sto lat temu? Uwierzylibyście? Tak właśnie było. Tyle tylko, że nic z tego nie wyszło, bo auta napędzane prądem uznano za zabawkę dla kobiet.

Czytaj artykuł
Niepoetyckie frazy

Frakcje  to tytuł listopadowej premiery, poetyckiego debiutu, jaki w literacki świat wypuszcza poznański WBPiCAK. Michał Trusewicz - doświadczony już krytyk literacki i redaktor - zdecydował się zebrać w tomie swoje poszukiwania poetyckie.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Piękne, że trupem padnę

"Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na Tobie wygląda" - mówiła Coco Chanel. Na nieszczęście wielu mieszkańców wiktoriańskiego Londynu, ale też XIX-wiecznej Warszawy czy Krakowa, Zieleń Scheelego stworzona na bazie arszeniku prezentowała się zbyt pięknie na każdej materii, by dało się jej oprzeć.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Anomalia totalna i wyśmienita

Gdyby ktoś jakiś czas temu powiedział mi, że będę się zachwycać książką określaną jako "flirt thrillera i science fiction", to albo padłabym ze śmiechu, albo co najmniej znacząco pukałabym się w czoło. A jednak Anomalia Hervé Le Telliera rozwala system.

Czytaj artykuł
Dobrze mi się mówi Tarantino

- Po przeczytaniu książki wróciłem do filmu i dopiero wtedy go doceniłem. Powieść dopowiada kontekst scen, które zdawały mi się oderwane od siebie, za mało rozbudowane, takie dosyć przypadkowe. W połączeniu z książką nagle obrastają mięsem, nabierają sensu albo innych znaczeń -  mówi Maciej Potulny*, tłumacz literatury, m.in. najnowszej książki Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. To tylko budynek?

Od słonecznej Nicei, przez tokijskie przedmieścia aż do wystrzelonego na kraniec kuli ziemskiej Macondo. Jak wygląda zwiedzanie świata śladami ulubionych pisarzy?

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Zawsze głodna, nie tylko życia

"Straciłam dekadę" - zwykła mawiać Susan Sontag. I choć nigdy nie precyzowała, o które 10 lat jej życia chodzi, to nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tej niezwykłej kobiecie i tak wszystkiego wciąż było za mało: czasu, wrażeń, rozmów, myśli, ludzi wokół.

Czytaj artykuł
Rzeźba poezji

Tegoroczna edycja Gdyńskiej Nagrody Literackiej w kategorii poezja przyniosła zwycięstwo wydawanej w Poznaniu Natalii Malek. Poetka otrzymała to wyróżnienie za tom Karapaks, ale by wnikliwie spojrzeć na jej twórczość, warto odszukać i  wcześniejsze wiersze autorki i wyszperać tłumaczenia utworów noblistki Louise Glück.

Czytaj artykuł
Dokument emocjonalności czasu zamknięcia

Laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 została Kamila Janiak, wydawana w poznańskim WBPiCAK-u poetka i wokalistka. Jury doceniło tom Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie. W tym zbiorze do poezji wtargnęła "pandemiczność", jeden z najbardziej ryzykownych motywów literackich.

Czytaj artykuł
Otwieramy szuflady

- Pierwszym naszym prezesem był Władysław Reymont, który - jak wiadomo - mieszkał wtedy w Kołaczkowie niedaleko Wrześni. Warto w tym momencie przypomnieć inne jeszcze głośne nazwiska twórców z międzywojnia należących do ZLP: Emil Zegadłowicz, Zenon Kosidowski, Aleksander Janta-Połczyński, Jan Sztaudynger czy Artur Maria Swinarski - mówi Zbigniew Gordziej*, poeta i publicysta, prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, organziator 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Czytaj artykuł
Temat to kumulacja problemów

Do Teatru Ósmego Dnia powraca cykl Historie Ludzi bez Historii, który prowadzi Przemysław Wielgosz. Siódme spotkanie, z Olgą Gitkiewicz, odbędzie się w środę 3 listopada.

Czytaj artykuł
Zbrodnia bez kary

Młody reporter rozpracowuje afery gospodarcze. Podczas swoich dziennikarskich śledztw dociera do niewygodnej, utajonej prawdy na temat największego polskiego holdingu. Jaką cenę ma ta prawda? Jarosław Ziętara - dziennikarz śledczy "Gazety Poznańskiej", który na początku lat dziewięćdziesiątych tropił aferę Elektromisu, zapłacił najwyższą. I choć na przestrzeni lat w sprawie jego porwania i zabójstwa ustalić udało się wiele, to najważniejsze pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. Te niewiadome i wiadome, niczym w soczewce, zdaje się skupiać najnowsza książka Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć dziennikarzy Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka.

Czytaj artykuł
Tak jeszcze nie było

Nowe wydawnictwo z fotografiami Mariusza Foreckiego - zin Pod maską - pokazuje paradoks czasu pandemii w Polsce w okresie, gdy zakazane było praktycznie wszystko, a jednak działo się bardzo wiele.

Czytaj artykuł
1 14 Strona 15 16 17 18