Kultura w Poznaniu

Książki

Inność smutno ukształtowana

Czytam i przeglądam polskiego Instagrama, szukam po znacznikach jak odebrana została książka Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo. Szukam głosów poparcia dla moich myśli, sekundujących mi w odczytywaniu tej prozy recenzentów. Trudno z tą książką być samemu, trudno ją czytać bez możliwości odbicia własnych wrażeń we wrażliwości drugiej osoby. Jedno czego jestem pewien, posiadając w domowej biblioteczce angielski oryginał, to to, że polski przekład Agi Zano jest translatorskim mistrzostwem.

Cztery dni z komiksem

Konferencja naukowa Religie w komiksie, wykłady, wystawy, spotkania z autorami, warsztaty twórcze z Edytą Bystroń i Maxem Skorwiderem - program IV Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej jest niezwykle ciekawy. Oby pandemia nie popsuła planów miłośnikom sztuki rysunkowej.

JA TU TYLKO CZYTAM. Spektakularnie przykre zakończenia

Gdyby nie było na świecie niespełnionych miłości, nie powstałaby większość znanych nam wierszy i piosenek, ba, nawet całych gatunków muzycznych! W książce I (nie) żyli długo i szczęśliwie przeczytamy o tych nieszczęśnikach, którzy na pisaniu smutnych tekstów i listów nie poprzestali.

Bez apetytu na wojnę

- Mogę przywołać obraz z książki - chodzi o moją prababcię, która była głową rodziny i zawsze ubierała się na czarno. Była bardzo dobrą kucharką, jak zresztą wszystkie kobiety w mojej rodzinie. Zawsze siedziała u szczytu stołu i patrzyła na wszystkie potrawy tak krytycznie, że człowiekowi całe to fantastyczne jedzenie stawało kością w gardle. Podobnie sytuacja wygląda w Macedonii - mówiła na spotkaniu w Zamku Kapka Kassabova, autorka książki W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój.

Przełamanie polskiego monopolu na powstania

- Jeśli się zatrzęsie polityką historyczną, to te wszystkie zatrute jabłka spadną, bo są fałszywe - mówi Michał Wójcik*, autor książki Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Poezja pogańska

- Wszystko zależy od tego, na co mam ochotę. Wtedy w głowie jest "klik" - a ja myślę i piszę po kaszubsku. Kiedy z kolei chcę coś napisać po polsku, to myślę po polsku i używam polskich słów - przyznała Małgorzata Wątor, autorka dwujęzycznego, polsko-kaszubskiego tomiku poezji Przeznaczona / Namienionô. Piątkowe spotkanie online z poetką zorganizował Barak Kultury.

Z oddalenia widać więcej

- Wzdycha się do prowincji, trochę się ją idealizuje, wiadomo, to wszystko pewnie z oddalenia - ale gdyby nie to oddalenie, może nie pisałoby się o niej wcale. Lubię Poznań, mieszkam tu kilkanaście lat, jestem tu zadomowiony, ale taka jest chyba właściwość mojej wyobraźni, że łatwiej odnajduję się w mniejszej przestrzeni, cichszej, oddalonej - mówi Maciej Płaza*, nagradzany pisarz i tłumacz.

Każde działanie ma sens

Czwartkowe spotkanie wokół książki Davida Attenborough Życie na naszej planecie. Moja historia zgromadziło piątkę osób, które zajmują się w Polsce problematyką i działalnością ekologiczną. Była to okazja do zapoznania się z lokalną specyfiką tych tematów, a także - polską perspektywą na kwestie globalne.

JA TU TYLKO CZYTAM. To nie jest Ameryka wielkich miast

Obym się myliła i oby film Nomadland z główną rolą niesamowitej Frances McDormanad okazał się tak dobry, jak książka reporterska pod tym samym tytułem, którą napisała - a wcześniej po części przeżyła - Jessica Bruder. To niesamowita opowieść: ciekawa, ale nie ciekawska, wnikliwa, a jednocześnie niesłychanie empatyczna.

Historia uczy pokory

- Historia miast to żywy obecnie nurt światowych badań historycznych, w pełni zresztą zrozumiały. To w miastach żyje dziś większość rozwiniętych społeczeństw, one wyznaczają rytm współczesności i zmiany cywilizacyjne - mówi prof. Przemysław Matusik*, historyk, autor czterotomowej Historii Poznania, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Trzeba działać już teraz

W książce Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość sir David Attenborough opisał największą tragedię naszych czasów - postępującą na Ziemi zagładę bioróżnorodności wraz z jej dalekosiężnymi konsekwencjami, w tym i potencjalną zagładą ludzkości. Jego poruszająca refleksja posłuży za punkt wyjścia dla debaty online Nasza planeta, nasza przyszłość, która odbędzie się w czwartek na profilu FB Centrum Kultury Zamek i Wydawnictwa Poznańskiego.

JA TU TYLKO CZYTAM. Spektakularnie, nietelewizyjnie

W serialach rozwiązywanie zagadek kryminalnych idzie detektywom jak po maśle. W 45 minut udaje im się rozsupłać nawet najbardziej skomplikowany węzeł przyczynowo-skutkowy, a sprawiedliwość zawsze zostaje uczciwie wymierzona. A jak jest w życiu?

Tłusta lektura

4 marca Teatr Usta Usta Republika obchodził 21. urodziny i z tej okazji gospodarze Tłustej Langusty przygotowali dla swoich gości wyjątkową publikację - album podsumowujący 20 lat ich twórczości. Okoliczności pandemiczne nie sprzyjają hucznemu świętowaniu, dlatego premiera książki odbyła się na Zoomie.

Zrobić młodzieży świnię

Gdy Wydawnictwo Poznańskie poinformowało o premierze popularnonaukowej książki Mai Iwaszkiewicz Świnia na sądzie ostatecznym, zapowiadała się ona jako nowatorska i ciekawa praca dotycząca obrazu zwierząt w średniowieczu. Po lekturze pozycja okazała się jednak wyjątkowo źle napisana, a przy tym merytorycznie dość wątpliwej wartości. Iwaszkiewicz postawiła w niej również kontrowersyjne, a przy tym osobliwe tezy - zwłaszcza, jeśli spojrzeć na nie ze współczesnej perspektywy animal studies i kwestii ochrony praw zwierząt.

Konkurs literacki czas start!

Tak brzmi hasło konkursu literackiego ogłoszonego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupę MTP w setną rocznicę powstania Targów Poznańskich. Do wygrania 25 tys. złotych.

Dłonie są naszym drugim mózgiem

- Bywa tak, że dłonie pokażą więcej, niż artysta by chciał, i to jest doświadczenie piękne, niezwykłe, ale czasami trzeba jednak jakoś się dotrzeć - szkicami i próbami - mówi Gabriela Gorączko*, współautorka i ilustratorka ksiażki Leśna Sprawa, wyróżnionej przez Polską Sekcję IBBY.

Świat ma tak wiele do pokazania

Szczepcio i Tońcio, Flip i Flap, Abbott i Costello, Batman i Robin, Chip i Dale, Timon i Pumba, Bolek i Lolek. Od niedawna również Arbuz i Pchełka! Są z różnych światów, mają inny fach w ręku. Ale zawsze spotykamy ich razem. Do grona najlepszych duetów w historii literackiego (i podróżniczego) świata dołączyli z początkiem roku bohaterowie nowej książki Maliny Prześlugi. W czym tkwi ich sekret?

Najwyższej klasy próba

Cieszy niezmiernie to, że akurat Aldona Kopkiewicz wydawana jest  w Poznaniu, że to wydawnictwo Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury (już w nowym, przyjaznym czytelnikom budynku) opiekuje się tą poezją. Redaktorska wnikliwa opieka Patryka Szaji pozwoliła na opublikowanie delikatnego, czułego, poszukującego formy poetyckiej tomiku Na próbę.

1 20 Strona 21 22 23 24