Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Drobne zmiany (u) Świetlickiego

Podobno w swojej nowej książce jest "znacznie mniej zbuntowany i bardziej skupiony - na niepowtarzalności chwili, na swoich wierszach, na przemijaniu życia w rozmaitych jego przejawach". Marcin Świetlicki opowie o "Drobnej zmianie" 16 października w Teatrze Ósmego Dnia.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Najnowszy tom Marcina Świetlickiego trafił w ręce czytelników 12 października. Wydawnictwo to tworzą prozowiersze o takich tytułach jak m.in. "Z nabożnych lektur", "Pokój 416", "Drobna zmiana", "Nowe pogo" czy "Gowin sam w domu". Tom - jak twierdzą Ci, którzy jego lekturę mają już za sobą - potwierdza konsekwencję twórcy w wyborze motywów i tematów. 

Autor mieszka przy ulicy Dietla, chodzi na spacery ze znaną z poprzednich tytułów suką rasy bokser, pije kawę w Mleczarni i niezmiennie, z charakterystycznym dla siebie przekąsem, komentuje rzeczywistość. Zdaniem Justyny Sobolewskiej bohater "Drobnej zmiany" broni się ironią: "Nowa książka Marcina Świetlickiego jest zimna, ponura i świetna. Zimna, bo zima, styczeń, potem kolejne miesiące. Ale to nie jest dzienniczek, pamiętniczek i są to wiersze, choć wyglądają jak małe prozy. To zapis wejścia w ciemność, bo już nie tylko złe mi się śni, ale dzieje się niedobre" - czytamy w jej recenzji na łamach "Polityki". Utwory w tomie "Drobne zmiany" są relacją Świetlickiego z codzienności, ale zanurzenie w tu i teraz zmuszają do głębszej i bardziej ogólnej refleksji. "Otóż ta drobna zmiana polega na tym, że zamiast kawiarni, gdzie spotykali się polscy i żydowski artyści, powstał sklep z militariami. Drobna zmiana, ale zasadnicza" - pisze Sobolewska dalej.

Marcin Świetlicki studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym dwa lata spędził w wojsku. Jest poetą (w podręcznikach szkolnych nazywany "barbarzyńcą"), jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia "bruLionu". Jest również pisarzem i wokalistą zespołu Świetliki, z którym wydał sześć płyt. Uważa, że granica pomiędzy piosenkami a wierszami jest płynna.

Zadebiutował w lubelskim czasopiśmie "Akcent". Czterokrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Opublikował m.in. tomy wierszy: "Zimne kraje", "Schizma", "Trzecia połowa" , "Czynny do odwołania", "Muzyka środka" , "Niskie pobudki" czy "Jeden" oraz prozę: "Katecheci i frustraci" (pseud. Marianna G. Świeduchowska, z Grzegorzem Dyduchem), "Dwanaście" , "Trzynaście", "Jedenaście" oraz "Orchidea" (wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem).

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Spotkanie z Marcinem Świetlickim wokół tomu "Drobna zmiana"
  • prowadzenie: prof. Piotr Śliwiński
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 16.10, g. 18
  • bezpłatne wejściówki