Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Ludzie, książki i książkomaty!

Rozpoczął się Festiwal Ludzie Książki pod patronatem Biblioteki Raczyńskich. Spotkania z pisarzami, wystawy, warsztaty i koncerty odbędą w pięciu większych miastach w Wielkopolsce. Festiwal odbywa się w ramach projektu Sztuczna inteligencja w służbie książki. Także dzięki niemu Poznaniowi udało się sfinansować zakup 11 książkomatów, w których będzie można wypożyczać i oddawać książki o każdej porze dnia i nocy!

. - grafika artykułu
Fot. Grzegorz Dembiński

Festiwal ma być okazją do pokazania pracy "ludzi książki" - tłumaczy, ilustratorów, grafików, redaktorów. Gdy książka już się ukaże, jej żywot wspierają (lub nie) także recenzenci, krytycy, blogerzy książkowi, entuzjaści piszący o książkach w internecie. Wszyscy oni przecierają książce drogę do czytelnika. Festiwal będzie okazją, by wszyscy oni wyszli z cienia, pokazali się i przedstawili. - Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy też twórców, którzy decydują o sukcesie książek. Publiczność festiwalowa będzie mogła poznać, porozmawiać i zadać pytania znanym pisarzom polskim, ukraińskim i norweskim - zdradza Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Zimowa edycja festiwalu rozpoczęła się 8 lutego, a wydarzenia tej edycji będą odbywały się w Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim oraz Olsztynie. Ale to nie koniec. Bus festiwalowy wyjedzie bowiem w trasę dwa razy. Druga edycja festiwalu odbędzie się wiosną i zakończy się w czerwcu. Część spotkań odbędzie się na żywo,  w innych będzie można uczestniczyć online.

Gwiazdą wiosennej edycji będzie norweski pisarz Jørn Lier Horst, autor m.in. serii książek dla dzieci Biuro Detektywistyczne numer 2 oraz serii z Williamem Wistingiem (m.in. Zła wola, Sprawa, Ukryty pokój, Kod Kathariny). Czytelnicy Biblioteki Raczyńskich znają go doskonale, bo jest obecnie najchętniej wypożyczanym norweskim autorem.

Festiwal Ludzie Książki odbywa się w ramach projektu Sztuczna inteligencja w służbie książki. Dzięki niemu Poznaniowi udało się zakupić 11 książkomatów, które staną w różnych częściach miasta. Książkomaty, które działają na podobnych zasadach co paczkomaty, pozwalają na zamawianie, odbieranie i oddawanie książek z Biblioteki Raczyńskich o dowolnej porze dnia i nocy.

Pierwszych 9 książkomatów stoi już na ulicach, ale trwają jeszcze prace techniczne, nim zostaną w pełni uruchomione i uzyskają wszystkie funkcjonalności. Pojawią się w dzielnicach, w których nie ma filii Biblioteki Raczyńskich i mieszkańcy mają utrudniony dostęp do księgozbioru. Wkrótce będą mogli zamówić sobie książkę "z półki" i następnego dnia odebrać ją w książkomacie w swojej dzielnicy. Także w książkomacie będzie można przeczytaną książkę zwrócić. - Celem projektu jest rozszerzenie i uzupełnienie oferty Biblioteki Raczyńskich, która chce odpowiadać na wymagania, jakie stawiają przed nią mieszkańcy miasta. Chcemy nie tylko stworzyć nową jakość świadczenia usług bibliotecznych, ale także promować czytelnictwo wśród Polaków - tłumaczy Anna Gruszecka.

Książkomaty, według zapewnień autorów projektu, są proste i przyjazne w obsłudze. Mają być odporne na warunki atmosferyczne i ataki wandali. Wyposażono je w oświetlenie ledowe oraz monitoring wizyjny. Są energooszczędne, mają niski pobór mocy - zużywają jej tyle, ile przeciętny laptop. W jednej skrytce książkomatu mieszczą się trzy książki. Jeżeli czytelnik wypożyczy więcej niż trzy pozycje lub będą one grubsze niż przeciętne, zostaną one umieszczone w dwóch osobnych skrytkach. W każdym z książkomatów są 93 skrytki na książki.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022