Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Nie wziąć udziału to grzech. Granda się zaczyna!

"Z korytarza dochodziło donośne tupanie. Wysłużone schody przedwojennej kamienicy z bólem znosiły ciężkie kroki. Klamka cicho zmieniła pozycję, by zza szklanych drzwi, w aurze zbrodniczych planów ukazał się program Grandy 2016...". A w nim m.in. spotkania autorskie, wykłady i dyskusje ze specjalistami czy wycieczki z kluczem, organizowane przez poznańskich przewodników. Święto kryminału rozpocznie się 23 września.

. - grafika artykułu
.

Po fantastycznej pierwszej edycji kolejna odsłona Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda zapowiada się równie ciekawie - mówi Małgorzata Sikorska, rzecznik prasowy festiwalu. - Chcemy zebrać pod jednym dachem miłośników kryminału, jego twórców oraz wydawców. Zapraszamy na spotkania z pisarzami, ale też naukowcami i specjalistami, którzy na co dzień rozwiązują zagadki z niedalekiej i z bardzo odległej przeszłości. Obok głównego, kryminalnego nurtu, wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje dla dorosłych i dla dzieci - dodaje.

Niepodważalna królowa kryminału Agatha Christie mawiała, że najlepsze pomysły na intrygę znajdowała... zmywając ("Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie"). Wygląda na to, że twórcy Grandy mają za sobą wiele brudnych naczyń, bo stworzony przez nich program trzydniowego wydarzenia wprost pęka w szwach. Tym razem festiwal oprze się na trzech idiomach: Chciwości, Zazdrości i Zdradzie. Chciwość - zbrodnicze perpetuum mobile będzie badana w kontekście książek najpopularniejszych polskich autorów kryminałów: Katarzyny Bondy, Gai Grzegorzewskiej, Remigiusza Mroza, Joanny Jodełki, Joanny Opiat-Bojarskiej, Katarzyny Puzyńskiej czy Anny Kleiber.

 - Chciwość jako pojęcie najsilniej związane z materialnym posiadaniem będzie tematem wystaw, filmów i rozmów o dziełach sztuki, zaginionych zbiorach, fałszerstwach i innych przestępstwach. Chcemy w tym zakresie podjąć współpracę między innymi z Uniwersytetem SWPS, Muzeum Archeologicznym, a także wielkopolską i poznańską policją - zdradzają organizatorzy.

Jak podkreślają pomysłodawcy programu, zazdrość to stare jak ludzkość drzwi do niegodziwości. "Podobno zazdrość ma smak słodko-kwaśny i każdy go dobrze zna. W naszym programie będziemy ją badać z perspektywy czasu" zapowiadają. Właśnie dlatego Zazdrość - zbrodnia z historią skupi się na motywach retro w kryminałach, których uczestnicy będą poszukiwać w twórczości takich pisarzy jak Marcin Wroński, Piotr Bojarski, Ryszard Ćwirlej, Marek Krajewski i Mariusz Czubaj. Kryminał historyczny i archeologiczny reprezentować będzie Elżbieta Cherezińska. Zazdrość widziana pod kątem archeologicznym będzie również tematem specjalnych pokazów antropologicznych oraz wykładów z historii kryminalistyki i archeologii zorganizowanych we współpracy z Zakładem Medycyny Sądowej. Z kolei część festiwalu Zdrada - szpiedzy i spiskowcy będzie odnosić się do książek takich autorów jak Vincent V. Severski, Cezary Harasimowicz czy Wojciech Chmielarz. Gośćmi tego modułu będą również Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski, Waldemar Ciszak i Przemysław Semczuk. Wątki szpiegowskie, skradzione tożsamości, słynne przecieki, spreparowane dowody i inne podstępy mające zmylić tropy będzie można śledzić też na spotkaniach ze specjalistami wywiadu i technikami policyjnymi. Atrakcyjny program przygotowało również Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec ʼ56.

Podobnie jak w zeszłym roku w mieście działać będą również Stacje Sensacje, a więc miejsca i instytucje, które zdecydowały się dołączyć ze swoim dedykowanym programem do głównego nurtu festiwalowych wydarzeń. W ten sposób miłośnicy kryminalnych zagadek będą mogli odwiedzić Muzeum Archeologiczne czy Rezerwat Archeologiczny Genius loci, a także mniej oczywiste adresy, jak Instytut Zachodni, siedzibę Teatru MplusM czy Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej.

Wspomniana już wcześniej Agatha Christie mawiała, że do zbrodni predestynuje człowieka brak wyobraźni. Z tematem zbrodni, jednak z dużą wyobraźnią, podczas wykładów będą się mierzyć przedstawiciele różnych dziedzin: religioznawcy, psycholodzy, seksuolodzy, historycy sztuki, antropolodzy i archeolodzy. Wykłady, jak większość festiwalowych wydarzeń, będą odbywać się w Pawilonie Nowa Gazownia, a także w siedzibie Uniwersytetu SWPS. W tym roku posłuchamy między innymi historyka i renowatora dzieł sztuki Pawła Napierały, pisarza, publicysty i religioznawcy Mikołaja Kołyszko, profilera i biegłego z zakresu psychologii Bohdana Lacha oraz psychoterapeuty i seksuologa Michała Pozdała.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny.

Anna Solak

  • 2. Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • Pawilon Nowa Gazownia
  • 23-25.09
  • wstęp wolny