Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Noc Bibliotek na zdrowie!

Tegoroczna Noc Bibliotek, czyli cykl spotkań dla czytelników spragnionych wrażeń, odbywa się w dniach 8-9 października. Co zaplanowały na ten czas poznańskie biblioteki?

. - grafika artykułu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, fot. materiały WBPiCAK

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Bibliotek jest zawołanie "Czytanie wzmacnia!". Jak je zinterpretować? Można zrobić to na bardzo wiele sposobów, a organizatorzy akcji pospieszyli z pomocą i podpowiedzieli, jak sami rozumieją tytułowe wzmocnienie.

Czytanie jak czosnek, imbir i cytryna

- Czytanie wzmacnia każdego z osobna, ale także nas jako społeczeństwo. - Czytanie wzmacnia jak czosnek, imbir, szpinak i cytryna. - Wzmacnia odporność na głupotę! - Wzmacnia pamięć. Jest dla naszego mózgu jak podnoszenie ciężarów dla kulturysty. - Czytanie i wypożyczanie książek z biblioteki wzmacnia podwójnie, nas i środowisko - mówili kolejno organizatorzy, artyści i bibliotekarze zaproszeni do czynnego współtworzenia Nocy Bibliotek.

- Staramy się, by co roku hasło Nocy Bibliotek było aktualne, odpowiadało na to, co dzieje się wokół nas. W ubiegłym roku był to "Klimat na czytanie", bo zamknięcie bibliotek było naprawdę trudnym doświadczeniem dla nas wszystkich. Z kolei tegoroczne hasło - "Czytanie wzmacnia" - również wpasowuje się w pewne aktualne potrzeby. Wzmocnienie kojarzy się ze zdrowiem, z mocą psychiczną, ze wzajemnym wsparciem, które biblioteki dają nam nie tylko poprzez kontakt z literaturą, ale także zapewniając kontakt ze społecznością innych czytelników - mówi Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji oraz jej pomysłodawczyni. - Mile widziany w tej akcji jest każdy rodzaj biblioteki. Publiczne, uniwersyteckie, szkolne, muzealne, także zakonne i więzienne. Zdarza się także, że do inicjatywy dołączają biblioteki prywatne, których właściciele organizują zabawę dla swojej rodziny i znajomych. Wspieramy czynnie każdą taką inwencję - dodaje.

Organizatorzy nie pozostają gołosłowni w swoich zapewnieniach.  Regularnie służą radą i pomocą, by każda zainteresowana instytucja lub organizacja, a nawet nieformalna grupa czytelników mogła po swojemu świętować Noc Bibliotek. Na stronie internetowej akcji podpowiadają na przykład, jak przygotować nocleg w bibliotece, w jaką grę terenową zagrać z młodymi czytelnikami, jakie atrakcje zapewnić starszym.

Gimnastyka, wycieczka i tropienie zagadek

Jakie wydarzenia z okazji Nocy Bibliotek przygotowały poznańskie instytucje? Biblioteka Raczyńskich zaprasza swoich czytelników nie na jedną, ale... na dwie noce w bibliotece. Zabawa rozpoczyna się 8 października o godz. 19 w filii naramowickiej. Mali, żądni wrażeń miłośnicy kryminałów spod szyldu Lasse'go i Mai będą mogli nareszcie sami wcielić się w role detektywów i detektywek. Bibliotekarze z filii naramowickiej zaplanowali na ten wieczór literackie podchody i zabawę w poszukiwanie skarbów. Kolejną wartością dodaną tego wydarzenia będzie także szukanie odpowiedzi na bardzo ekscytujące pytanie - co się dzieje w bibliotece, gdy opuści ją ostatni czytelnik? Jakie tajemnice odkrywają stare regały, gdy zapadnie zmrok? Zapowiada się pełen wrażeń wieczór za murami zamkniętej biblioteki, o jakim marzy niejeden młody mol książkowy.

Następnego dnia, 9 października, atrakcje startują od godz. 17 w gmachu biblioteki na al. Marcinkowskiego. Jako pierwsze odbędzie się spotkanie z psychologiem Tomaszem Kilarskim, adresowane dla dorosłych czytelników. Gość biblioteki, w ramach realizacji hasła "Czytanie wzmacnia", opowie o zaletach, jakie niesie za sobą dobra lektura oraz terapii poprzez odpowiedni dobór książek. Nakreśli, co to tak naprawdę znaczy, że czytanie wzmacnia nasze ciało oraz naszego ducha. Odpowie także na pytanie, które pobudza wyobraźnię każdego czytelnika i miłośnika gotowania - czyli co łączy książki i kuchnię? A raczej, nie pozostawiając niedopowiedzeń - jak wiele łączy obie te smakowite pasje?

Pod tegorocznym hasłem odbędą się także spotkania dla dzieci, połączone z dwoma odrębnymi warsztatami dla różnych grup wiekowych (o godz. 17.30 dla dzieci w wieku przedszkolnym, a o godz. 19 dla dzieci w wieku 7-12 lat). Na małych pochłaniaczy książek czekają zagadki, których nie da się rozwiązać w bezruchu, a także udział w olimpiadzie dla czytelników. Ostatnią atrakcją tego wieczoru będzie wycieczka Śladami Raczyńskich. Historia wybitnej rodziny obejmuje lokalnie nie tylko gmach biblioteki, ale także okolice Starego Rynku, Ostrowa Tumskiego i Chwaliszewa - uczestników czeka zatem nie lada spacer! A także nie lada zagadka do rozwikłania, bo ostatnim etapem wycieczki będzie filia 11, w której spacerowicze otrzymają specjalny quest-zadanie do rozwiązania. Wydarzenie poprowadzi Karolina Dąbrowska-Wiśniewska, bibliotekarka, przewodniczka i autorka questu.

Kiermasz, quest i fotografia

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza z kolei na wyjątkowy dzień i wieczór w bibliotece w piątek, 8 października. Każdy czytelnik, który tego dnia odwiedzi WBP będzie mógł prosić o anulowanie kary bibliotecznej - z pozytywnym odzewem ze strony bibliotekarzy! Do tego, jeśli zaopatrzy się we własne książki, to prawdopodobnie wróci do domu z zupełnie nowymi tytułami. To dlatego, że tego dnia odbędzie się akcja bookcrossingowa pod hasłem "Podziel się książką". Na regale wystawionym przed gmachem biblioteki będzie można zostawić swoje książki i zabrać w zamian te pozostawione przez innych czytelników. Najmłodsi poznaniacy także będą mogli zaopatrzyć się w świeże lektury do swojej prywatnej biblioteczki - współpracująca z WBP pisarka dla dzieci, Mirosława Woźniak, ogłasza tego dnia kiermasz swoich książek. Niezwykły robot, Poznańskie Koziołki - Fikuś i Mikuś to tylko niektóre opowiastki, które będzie można tego dnia kupić bezpośrednio u autorki.

Następnie biblioteka, w ramach hasła "Czytanie wzmacnia", zachęci swoich czytelników do podjęcia aktywności, którą można sprytnie połączyć z poznawaniem nieznanych kątów i zakamarków Jeżyc. Organizatorzy akcji przewidzieli dla chętnych quest po Jeżycach o tytule Jeżyckie historie. Można go pobrać pod tym linkiem. O godz. 10 w gmachu biblioteki odbędą się warsztaty dla dzieci prowadzone wraz z wydawnictwem Zakamarki. Od godz. 11 będzie miało miejsce znakowanie rowerów - w myśl zasady, że trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie każdej aktywności. Akcję Wielkopolski Bezpieczny Rower poprowadzą policjanci z Komisariatu Policji Jeżyce.

O godz. 12 specjaliści od fotografii w WBPiCAK - Mateusz Kiszka i Tobiasz Jankowiak - zaprezentują i omówią prace przesłane na tegoroczny konkurs ERROR_2K20.... O godz. 15 wszyscy miłośnicy dzielenia się wrażeniami na temat przeczytanych lektur będą mogli wziąć udział w inauguracji Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze będą spotykać się regularnie raz w miesiącu i dyskutować o wcześniej wybranej lekturze. Organizatorzy akcji w WBP przygotowali także spotkanie dla seniorów. O godz. 16 Marcin Radomski zaprasza na Subiektywny przewodnik historyczno-krajoznawczy redaktora portalu Region Wielkopolska - czyli wymianę myśli na temat najpiękniejszych miejsc w Poznaniu i okolicach.

"Czytanie wzmacnia" - nic nie będzie lepszym potwierdzeniem słuszności tego hasła niż wspólny udział w atrakcjach przygotowanych w tym roku przez poznańskie biblioteki. Wszystkie zaplanowane wydarzenia są bezpłatne, a organizatorzy zapewniają, że zadbają o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Izabela Zagdan

  • Noc Bibliotek w Bibliotece Raczyńskich
  • 8-9.10
  • wstęp wolny
  • więcej: bracz.edu.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021