Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Od fanfiction się zaczęło

Debiutancka powieść Natalii Osińskiej wywraca do góry nogami schematy literatury młodzieżowej. Z autorką głośnej powieści "Fanfik" będzie można spotkać się w najbliższy piątek w księgarni Bookowski w CK Zamek.

. - grafika artykułu
Wyd. Krytyka Polityczna 2016

Natalia Osińska to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Osiem lat przy taśmie w korporacji. Jedno oko w książkach, drugie w internecie" - pisze sama o sobie. To, że literatura i bieżący stan świata są Osińskiej bliskie, z łatwością można wyczytać z jej literackiego debiutu pt. "Fanfik". Bohaterem książki jest nastoletnia Tosia, która w pewnym momencie stwierdza, że... Tosia to imię dobre dla dziewczyny, którą sama się nie czuje. Zostaje więc Tośkiem. I właśnie o tej przemianie traktuje powieść.

"Fanfik" nawiązuje do słynnej serii Małgorzaty Musierowicz. Zarówno początkowa struktura powieści, jak i miejsce zamieszkania głównej postaci (Poznań) oraz... okładka podpowiadają czytelnikowi, że "Jeżycjada" jest jednym z głównych punktów odniesienia wobec wydarzeń przedstawionych w książce.

Zaś tytuł odsyła do literatury fanowskiej, której czytanie deklaruje obecnie młodzież. - Od fanfiction się zaczęło. Przeczytałam gdzieś w sieci żale młodzieży: "dlaczego starzy piszą, że młodzież nic nie czyta, przecież my czytamy - fanfiki". Szybki research uświadomił mi, że (...) ta sama młodzież, która broni się rękami i nogami przed przeczytaniem lektury szkolnej, namiętnie czyta oraz pisze fanfiki. To był ten moment, kiedy zaświeciło się czerwone światełko: "target w zasięgu celu" - przyznała autorka w jednym z wywiadów.

"Kim jestem?" - pytanie, na które na kartach powieści odpowiedzieć musi Tosia (a następnie Tosiek) towarzyszy nastolatkom na całym świecie. Literatura jednak dopiero niedawno zauważyła, że pytanie to można rozszerzyć o kwestię płciowości. Udowadniają to popularne w Polsce powieści dla młodzieży autorstwa np. Becky Albertalli, amerykańskiej psycholożki klinicznej. Transpłciowość w powieściach dla młodzieży to, jak powiedziała autorka "Fanfika" w jednym z wywiadów, "nisza, która aż się prosi, żeby ją czymś zasypać". Nisza na tyle głęboka, że "Fanfik" doczeka się kontynuacji - w przygotowaniu jest powieść "Slash".

Aleksandra Skowrońska

  • Zamek czyta: spotkanie z Natalią Osińską, autorką "Fanfika"
  • Księgarnia Bookowski, CK Zamek
  • prowadzenie: Justyna Zimna
  • 24.03, g. 18
  • wstęp wolny