Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poeci seryjni, ale niepodobni

- Podczas "Seryjnych poetów" 7 marca znów spotkamy się z trzema bardzo różnymi autorami, których trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Zaczynali pisać w różnym czasie, wywodzą się z różnych tradycji literackich, a ich drogi pisarskie nie miały okazji się przeciąć - mówi Mariusz Grzebalski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. 

. - grafika artykułu
Maciej Woźniak "Obywatelstwo podwójnego kraju"

Wtorkowe spotkanie z poetami w Zamku toczyć się będzie wokół tomików: "Obywatelstwo podwójnego kraju" Macieja Woźniaka, "Święto" Jacka Napiórkowskiego oraz "Miejsce" Edwarda Pasewicza. Wszystkie trzy tytuły ukazały się nakładem WBPiCAK.

Poeta zorganizowany

Maciej Woźniak wydał aż dziewięć zbiorów wierszy, m.in. "Srebrny ołówek", którym rozpoczął karierę literata pod koniec lat 90., "Iluzjon" z 38 wierszami, będącymi dowodem na walkę przeszłości z przyszłością oraz fikcji i prawdy, "Obie strony światła", "Wszystko jest cudze", "Ucieczka z Elei" oraz "Biała skrzynka", który w ręce czytelników trafiła w 2012 roku. - Sporo pisano o neoklasycznych skłonnościach Woźniaka, o jego upodobaniu do wiersza zorganizowanego, zrytmizowanego, niekiedy rymowanego. Podkreślano odniesienia tej poezji do kultury wysokiej, zwłaszcza muzyki. Jednocześnie zwracano uwagę na jej paradoksalność, polegającą na wykorzystywaniu tradycyjnych form do przedstawiania współczesnych, często niepoetyckich tematów - wyjaśnia Mariusz Grzebalski.  

Jego zdaniem także nowa książka Woźniaka, trzecia już wydana przez WBPiCAK, jest raczej kontynuacją niż zerwaniem z dotychczasowym sposobem pisania. - W tomie "Obywatelstwo podwójnego świata" znów królują elegie, ody i sonety, tylko że tym razem bliżej im do pop kultury niż do kultury wysokiej. Więcej też jest w nich humoru, dystansu i autoironii. Na zasadzie perełek pojawiają się krótkie teksty, których tytuły i ostatnie wersy składają się na tytuły piosenek z repertuaru Maanamu, Turbo, Lombardu, Anny Jantar i Krystyny Prońko - dodaje. 

Woźniak za twórczość poetycką nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", Nagrody Poetyckiej im. Józefa Czechowicza oraz Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz". Od lat pisze jednak również felietony, szkice oraz recenzje muzyczne. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Twórczości" i "Literaturze na Świecie".

Poeta nietradycyjny

Jacek Napiórkowski jest autorem siedmiu tomów poezji, m.in. "Lodowiec", którym zadebiutował w 1990 roku, "Wiersze nowojorskie", "Podróż na Trąbie" z 2002 roku i "Głupota krajobrazu", ich wyboru z lat 1985-2010 zawartym w tytule "Podwójne życie zegarów" oraz jednego zbioru opowiadań "Krótki, daremny bieg Tarzana". "Jeśli za kryterium oryginalności poety uznać, jak chce Zbigniew Bieńkowski, niepodobieństwo, poezja Jacka Napiórkowskiego jest jedną z najbardziej niepodobnych [...] Oryginalność, niepodobieństwo wynikają bez wątpienia z pewnych przesłanek językowych, do których poeta się odwołuje, pewnych złóż, do których nawiązuje, pewnego poziomu, który najchętniej nazwalibyśmy tradycją, gdyby nie fakt, że z samej swej istoty stanowią one zaprzeczenie wszelkiego tradycjonalizmu" - pisze o poezji rzeszowskiego autora we wstępie do "Podwójnego życia zegarów" Krzysztof Karaska. 

W ubiegłym roku natomiast w ręce czytelników trafił następny tom Napiórkowskiego - "Światło". Tytuł ten zdaniem Jakuba Kornahuasera "to kolejna wyprawa w głąb intrygującego świata wyobraźni, umocowanego z jednej strony w ruchomych obrazach pamięci, z drugiej - w sennych wizjach przyszłości". Wiersze Napiórkowskiego przełożono na język angielski, włoski, chorwacki i hiszpański. Obecnie autor jest redaktorem naczelnym "Nowej Okolicy Poetów".

Poeta wszechwidzący

Poetą, pisarzem, ale również i kompozytorem jest Edward Pasewicz - trzeci bohater wtorkowego spotkania. Opublikował dotąd kilka tomów wierszy, m.in. "TH", "Henry Berryman", "Pięśni", "Pałacyk Bertolta Brechta", świetnie przyjęty "Och, Mitochondria" czy "Drobne! Drobne!". Ale napisał też pseudo-kryminał "Śmierć w darkroomie" w 2007 roku oraz kilku sztuk teatralnych.

Na początku tego roku ukazała się nowa książka Pasewicza zatytułowana "Miejsce". - Podobnie jak w przypadku Woźniaka trudno tu mówić o rewolucyjnych zmianach w poetyce. Krytycy od lat podkreślają wyczulenie Pasewicza na detal, codzienność, konkret typograficzny oraz wątki homoseksualne w jego poezji. W nowym tomie wszystko to znajdziemy, ale tym razem najważniejsze są chyba jego walory muzyczne. "Miejsce" to fascynujące wiersze, których melodii nie da się podrobić. Ta książka to także liryzm, estetyczna czasami moralna prowokacja - zachęca do lektury Mariusz Grzebalski.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Seryjni poeci": Maciej Woźniak, Jacek Napiórkowski i Edward Pasewicz
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 7.03, g. 18
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Marcin Jaworski