Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poeci trudni i seryjni

- Najbliższe spotkanie w ramach cyklu "Seryjni poeci" to, jak zwykle, zderzenie autorów wywodzących się z różnych tradycji literackich i z różnych pokoleń, prezentujących odmienne sposoby myślenia o poezji i jej uprawianiu. Dodatkowo na swój sposób interdyscyplinarne, bo Maciej Melecki ma doświadczenia filmowe, Bianka Rolando plastyczne, a Rafał Skonieczny muzyczne - wyjaśnia Mariusz Grzebalski z WBPiCAK. 

. - grafika artykułu
.

- Są krytycy, którzy całą trójkę określają mianem poetów trudnych, nie do końca zrozumiałych i hermetycznych. Myślę, że warto na własną rękę sprawdzić, ile jest w tym twierdzeniu racji, a na ile to tylko forma ucieczki przed twórczością zagadkową i stawiającą interpretacyjny opór - zachęca Grzebalski. 44. spotkanie z seryjnymi poetami odbędzie się we wtorek w Zamku.

Poeta szaman

Maciej Melecki to jeden najbardziej znanych debiutantów lat 90. Twórca legendarnej śląskiej grupy poetyckiej "Na Dziko", do której należał m.in. Wojciech Kuczok, Krzysztof Siwczyk i Marta Podgórnik. Wydał dziewięć tomów wierszy, jest również współautorem scenariusza do filmu "Wojaczek", którego reżyserią zajął się Lech Majewski. Ponadto, przyczyniając się do popularyzacji autora "Sezonu", zredagował także tom "Reszta krwi - wiersze nieznane" zawierający niepublikowane wiersze Wojaczka. Pracował także - wspólnie z Romualdem Cudakiem - nad książką "Który jest. Rafał Wojaczek w oczach przyjaciół, krytyków i badaczy".

Podczas wtorkowego spotkania Melecki opowie o tomie "Inwersje" wydanym w ubiegłym roku przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w serii Biblioteka Poezji Współczesnej. To zdaniem Grzebalskiego "długie, pełne dygresji wiersze, które trudno racjonalnie skomentować". - Po wydaniu dwóch pierwszych, dobrze przyjętych przez krytykę tomów wierszy, przeszedł zaskakującą metamorfozę - z poety opisującego w dość klasyczny sposób codzienne doświadczenia zmienił się w kogoś, kogo śmiało można nazwać poetyckim szamanem - wyjaśnia szef WBPiCAK.

Artystka totalna

Bianka Rolando - drugi gość wtorkowego spotkania - jest nie tylko poetką, ale również artystką sztuk wizualnych, która współpracuje m.in. z Galerią Foksal oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Za swój debiut prozatorski "Rozmówki włoskie" została wyróżniona Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. A za debiut poetycki "Biała książka" uhonorowano ją Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny.

Swój tomik poezji z 2015 roku poświęciła poznańskim Łęgom i historii pomordowanych tam Żydów. Jej ubiegłoroczna "Pascha" ma już jednak inny charakter. - Mimo konkretnego, tematycznego i topograficznego, zakorzenienia w obu nie ma nic z dziennikarskiej sprawozdawczości. Rolando krąży wokół wybranego tematu, ale wyłącznie w poetycki sposób - tłumaczy Grzebalski.

Poeta hałasu

Muzyka z kolei, obok poezji, zajmuje ważne miejsce w życiu Rafała Skoniecznego. Autor dwóch książek poetyckich, "Dzikie strony" oraz "Przeniesiony człowiek", jest także gitarzystą i wokalistą zespołu Hotel Kosmos oraz multiinstrumentalistą w grupie Rara.

Skonieczny na wtorkowym spotkaniu opowie o "Antologii hałasu", którą pisał blisko dziesięć lat. Sam nazywa ją poematem, choć, jak wyjaśnia Mariusz Grzebalski, jest to poemat specyficzny, bo poddany wyraźnej regulacji. - "Antologia" ma w sobie coś z poetyckiego bildungsromanu. To rozpisana na wersy opowieść o dojrzewaniu i wchodzeniu w dorosłość. Niekiedy bardzo osobista i o wysokiej temperaturze emocjonalnej - tłumaczy.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Seryjni poeci: Maciej Melecki, Bianka Rolando, Rafał Skonieczny
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 17.01, g. 18
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Piotr Śliwiński