Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Polska mniejszych miast

Jego najnowsza książka to wydane w tym roku "Miasto Archipelag". W czwartek, 3 listopada, w Starym Browarze Filip Springer spotka się z czytelnikami. Tego samego dnia zostanie też otwarta wystawa zdjęć jego autorstwa.

. - grafika artykułu
Filip Springer, fot. materiały organizatorów

Jego kariera reporterska na przestrzeni ostatnich lat rozwija się błyskawicznie. Debiut Filipa Springera, "Miedzianka, czyli historia znikania", zapewnił mu nominację do Nagrody Literackiej "Nike" 2012. Obecnie w przygotowaniu jest wydanie angielskie, którego fragmenty opublikował "The Guardian". Springer jest także autorem "Wanny z kolumnadą", która wywołała długą, burzliwą, ale i potrzebną dyskusję na temat polskiej przestrzeni miejskiej. Pokazał wielu czytelnikom, że zarówno stan myślenia o estetyce, jak i sposób planowania przestrzeni dalekie są od ideału. W następnych latach autor nie spoczął na laurach. W 2015 roku ukazała się książka "13 pięter", w której Springer rozmawia z osobami z całej Polski o problemach z kredytami mieszkaniowymi i braku stabilności rynku mieszkaniowego. Książka pokazuje dramat tych, którzy nie mają zapewnionej jednej z podstawowych ludzkich potrzeb: posiadania domu.

Lecz Springer potrafi również zachwycić się polską rzeczywistością. Wśród napisanych przez niego książek znajduje się także taka prezentująca pozytywne jej aspekty. W 2016 roku ukazał się zbiór tekstów o udanych inwestycjach architektonicznych i urbanistycznych w całym kraju. To "Księga zachwytów" - jak wszystkie poprzednie publikacje zilustrowana zdjęciami jego autorstwa.

Najnowsza książka autorstwa Springera to "Miasto Archipelag". Reporter przez rok odwiedzał byłe wojewódzkie miasta w całej Polsce, takie jak: Leszno, Konin czy Radom, i sprawdzał, co sądzą o nich ich mieszkańcy. Teksty z rocznej podróży ukazywały się na blogu Miasto Archipelag i w tygodniku "Polityka". Teraz zostały zebrane i wydane w książce o tym samym tytule. Jaka jest więc Polska małych miast? "Żyje wolniejszym rytmem, co jest przyjemniejsze dla tych, którzy w takich miastach mieszkają. Ma również swoje specyficzne problemy, wynikające nie tylko z tej »mniejszości«, ale również z pomijania w debacie publicznej i ogólnokrajowych decyzjach, które de facto decydują o życiu w niej. Jednocześnie jednak jest pełna ludzi, którzy próbują wprowadzić tam pozytywne zmiany. Co prawda zachodzą one o wiele wolniej niż w dużych miastach, a także natrafiają na opór, ze względu na »braki ludzkie«, ale są tam młodzi, którzy chcą żyć w miastach nowoczesnych i wygodnych, z potencjałem" - mówił reporter w wywiadzie dla portalu WP Książki.

Oprócz czwartkowego spotkania w Starym Browarze, które poprowadzi Michał Nogaś, w tym samym dniu otworzy się także wystawa zdjęć autorstwa Springera. Fotografie z podróży po byłych miastach wojewódzkich będzie można oglądać w Atrium Starego Browaru.

Jolanta Kikiewicz

  • Spotkanie z Filipem Springerem, prowadzenie: Michał Nogaś
  • 3.11, g. 18
  • Stary Browar, Słodownia +1
  • wstęp: wolny