Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Strata: doświadczenie uniwersalne

W jednej z recenzji "Obsoletek" Justyny Bargielskiej napisano, że jest to "poronieniowy coming out". Autorka będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu Czytnik - w poniedziałek w Teatrze Nowym. 

. - grafika artykułu
"Obsoletki". Wyd. Czarne (2010)

Nieprzypadkowo rekomendacja Sylwii Chutnik - autorki "Dzidzi" - znalazła się na okładce "Obsoletek", bo to właśnie te dwie polskie pisarki nie unikają tematu macierzyństwa trudnego i niespełnionego. Bohaterka "Dzidzi" jest mamą upośledzonej dziewczynki, która jest dla niej "zemstą historii", z kolei narratorka opowiadań Bargielskiej pracuje w organizacji społecznej opiekującej się rodzicami, którzy stracili swoje dzieci. Organizuje spotkania, podczas których podopieczni mogą mówić o swoim nieszczęściu, ale też... fotografuje ich martwe dzieci i za pomocą Photoshopa nadaje im godny zapamiętania wyraz twarzy. "Pisałam ją jako śmieszną książkę o traceniu. Media przygarnęły ją jako przekraczającą tabu prozę prywatnej traumy. Jeśli media upierają się mieć takie tabu, to ja im serdecznie gratuluję, ale raczej nie będę się zastanawiać, dlaczego strata i przemijanie nie zasługuje na miano doświadczenia uniwersalnego. A o tym właśnie jest ta książka" - wyjaśniała autorka na łamach "Gazety Wyborczej".

"Obsoletki" zdaniem recenzentów to "studium paradoksów, filozoficzna rozprawa ze wszystkim, co utracone". Przeczytać też możemy, że w lekturze tej "Bargielska wymiata: językowo, światopoglądowo i matkopoglądowo". Sama autorka mówi, że jedno z wydawnictw odrzuciło propozycje jej wydania, bo "Obsoletki" nie zostały napisane "po polsku". To jednak, jak twierdzi, jest właśnie główną zaletą książki. Bo Bargielska jest przede wszystkim poetką i jej zabawę z językiem widać już w samym tytule książki - "Obsoletki". Autorka spolszczyła łacińską nazwę ciąży obumarłej - graviditas obsoleta.

Justyna Bargielska za tom opowiadań "Obsoletki" (swój debiut prozatorski) została nominowana do Paszportów "Polityki" i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2011 roku znalazła się również wśród finalistów Nagrody Literackiej "Nike". Jako poetka zadebiutowała w 2003 roku tomem "Dating sessions". Następnie ukazały się jeszcze "China Shipping", "Dwa fiaty", za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, "Bach for my baby", "Nudelman" i "Selfie na tle rzepaku". Jest laureatką III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002).

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Z cyklu Czytnik: "W krainie obsoletek" - spotkanie z Justyną Bargielską
  • Trzecia Scena Teatru Nowego
  • 5.12, g. 18.30
  • wejściówki: 5 zł