Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

"Nic się tu nie dzieje". Różne wyzwania współczesności

W piątek wystartował nowy poznański festiwal, przewrotnie zatytułowany "Nic się tu nie dzieje". Nocny maraton filmowy, plenerowe kino na placu Wolności, pierwsze projekcje za nami. Jakich historii wysłuchali widzowie?

. - grafika artykułu
Uczestnicy nocnego maratonu filmowego. Fot. Tomasz Nowak

W pogoni za marzeniami

Dwadzieścia pięć lat w Tunezji wciąż obarczonej tradycjonalizmem, to czas wejścia w dorosłość. Także dla Hediego, głównego bohatera filmu Mohameda Ben Attia. Jego życie wypełniają przygotowania do zaaranżowanego małżeństwa, nielubiana praca w salonie samochodowym oraz spełnianie pragnień apodyktycznej matki. Marzenia o samorealizacji ustępują pasywnej postawie i poddawaniu się innym. Do czasu.

Podczas wyjazdu służbowego Hedi poznaje piękną, żywiołową animatorkę czasu wolnego, z którą przeżywa burzliwy romans. Doceniony pierwszy raz w życiu, decyduje się wyrwać władzy rodzicielskiej i oczekiwaniom społecznym. Planuje wyjazd do Francji, zajęcie się uprawianą do tej pory w ukryciu sztuką. Życie własnym życiem.

"Hedi" to jednak nie jest film o spełnionych marzeniach. Wychowany przez autorytarną matkę główny bohater nie wie, jak zarządzać własnym życiem. Wzniosłe plany i marzenia przytłaczają Hediego, który ostatecznie wycofuje się z odważnych deklaracji. Niedojrzałość i strach paraliżują wychowanego w poczuciu niższości mężczyznę, a Tunezja, malowniczo przedstawiona na zdjęciach Frédérica Noirhomme'a, staje się więzieniem ambicji i marzeń.

Osadzona we współczesnych realiach opowieść staje się diagnozą współczesnego pokolenia młodych ludzi wchodzących w dorosłość w czasie kryzysu i dynamicznych przemian politycznych.

Aleksandra Skowrońska

  • "Hedi"
  • reż. Mohamed Ben Attia
  • w polskich kinach od 18.11.2016

W betonowej dżungli

"Basen" w reżyserii debiutującego w fabule Krzysztofa Pawłowskiego to filmowa adaptacja jednego z opowiadań Marka Kochana, które po raz pierwszy opublikowane zostało w tomie "Mówi Warszawa" w 2011 roku. To krótka - w wypadku filmu półgodzinna - wypowiedź na temat dużego miasta. Betonowej dżungli, w której przeżyje tylko najsilniejszy. Miejsca pełnego niebezpieczeństw, w którym przetrwanie wymaga niebywałych umiejętności.

Historia czterdziestoparoletniego Karola - męża i niedługo też ojca, pracownika korporacji wydaje się być pewnego rodzaju reportażem o wyzwaniach współczesności i cywilizacyjnych zmianach. Bo jej bohater - choć niby wymyślony, jest nadzwyczaj prawdziwy. To wypalony, żyjący w nieustannym napięciu człowiek, który nie czuje się bezpiecznie zarówno w domu, jaki i w pracy, gdzie na jego miejsce polują młodsze i szybsze osobniki. Schronieniem na jakiś czas jest dla Karola basen. Ale z biegiem czasu i ta błękitna woda okazuje się zdradziecka...

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Basen"
  • reż. Krzysztof Pawłowski
  • pokaz w ramach cyklu "30 minut - Studio Munka"

Zachwiana równowaga

Historia o tym, jak dwóch kompletnie różnych pod względem charakteru braci rozkręca modną knajpę (tytułowa Belgica), w drodze na szczyt raniąc wszystkich swoich bliskich - od przyjaciół aż po rodzinę, na pierwszy rzut oka wydaje się trywialna. Niejednokrotnie mamy w kinie do czynienia z podobnymi schematami, gdzie na końcu zawsze okazuje się, że w życiu tak naprawdę nie liczą się sukces i pieniądze, liczy się tylko miłość i bliskość. Tym razem może i jest podobnie, a jednak kompletnie inaczej. Starszy z braci, porywczy i wybuchowy Frank, zawsze może liczyć na młodszego Jo, który tak naprawdę sam dźwiga na swoich barkach odpowiedzialność za życie ich obu ("Pogubiłem się trochę" - mówi w pewnym momencie Frank, w tym samym momencie słysząc od brata: "Nieprawda, poradziłeś sobie").

Nie ma tu jednak miejsca na moralizatorski ton i proste przepisy na zachowanie równowagi. Jest za to niezwykła złożoność bohaterów, tempo i rytm znakomicie oddające klimat nocnego klubu, fantastyczna muzyka i pulsujące gdzieś z tyłu głowy pytanie: - Jak sprawić, żeby życie nie przeciekało nam przez palce i jednocześnie czuć, że się żyje?

Anna Solak

  • "Belgica"
  • reż. Felix Van Groeningen
  • kolejny pokaz: 8.08, g. 18.30, Nowe Kino Pałacowe
  • w polskich kinach od 21.10.2016