Kultura w Poznaniu

Teatr

Chcemy im dać drugie życie

- Nie chciałabym zdradzać zbyt wielu szczegółów przed premierą, ale mogę powiedzieć, że nie będzie to klasyczna adaptacja. W swoich pracach staram się unikać dosłowności - mówi Magda Szpecht, reżyserka spektaklu Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy na podstawie prozy Marcina Wichy, którego premiera odbędzie się 1 lutego w Teatrze w Gnieźnie.

Czytaj artykuł
Najlepsze konie są robione z kokosów

- Zmysłowisko powinno być naszym towarem eksportowym - o nowym cyklu spektakli w Teatrze Animacji, który przede wszystkim dedykowany jest osobom niesłyszącym i niewidzącym opowiada ich pomysłodawca, Piotr Klimek. Projekt zainauguruje 25 stycznia premiera sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa Maliny Prześlugi.

Czytaj artykuł
Musical w irlandzkim barze

Musicalowa scena w Poznaniu od kilku lat bardzo pozytywnie się zmienia. Teatr Muzyczny - główna instytucja odpowiedzialna za to - z przaśnej Operetki stał się miejscem, które zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie. Nie tylko w Muzycznym możemy jednak słuchać musicali. Wkrótce na scenie Teatru Wielkiego usłyszymy przebój, który przybył do Polski prosto ze Stanów Zjednoczonych, chociaż jego akcja dzieje się całkiem blisko nas - w Dublinie. Poznańska premiera Once w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego już w ten poniedziałek.

Czytaj artykuł
Gdy wszystko nic warte, evviva dell'arte

Kilka wieków temu komedianci dell'arte konkurowali z przedstawieniami dworskimi o bogatej inscenizacji i teatrem jarmarcznym. Ich dbałość o stronę muzyczną oraz idące za tym świetne wykony oper-baletów (choć to nie był ich stały repertuar) sprawiły jednak, że byli niedosiężni. Sukces włoskich aktorów powtarza właśnie zespół Teatru Animacji. Swoim nowym spektaklem - Miłość do trzech pomarańczy w reżyserii Pawła Aignera dowodzi, że nie ma w Poznaniu równych sobie.

Czytaj artykuł
ROZMOWY W GARDEROBIE. Muszę wziąć oddech

- Dużo rysuję. Ludziom to się podoba, a ja jestem zdziwiona, bo to specyficzne prace. Może nastał teraz czas na uspokojenie siebie? - mówi Małgorzata Walas-Antoniello, aktorka Teatru Orbis Tertius.

Czytaj artykuł
Krystyna Janda jako Sabina Baral

Spektakl Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer z Krystyną Jandą w roli głównej 10 i 11 stycznia będzie można zobaczyć w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Teatr to państwo

- Będzie sporo żartów przeznaczonych dla widza dorosłego, który rozumie konteksty polityczne. Dla dzieci natomiast najbardziej atrakcyjna może okazać się podróż Tartaglii, wątek będący głównym motywem napędowym przedstawienia - wyjaśnia Paweł Aigner, reżyser Miłości do trzech pomarańczy. Premiera - 12 stycznia w Teatrze Animacji.

Czytaj artykuł
Tu nic nie jest prawdziwe

Dzieci coraz częściej przestają być marginalizowane zarówno jako odbiorcy, jak i twórcy teatralni. Po sukcesie znakomitego spektaklu Władcy much, którego premiera odbyła się niedawno na deskach Sceny Roboczej, Teatr Polski stanął przed trudnym zadaniem dorównania koleżeńskiej poznańskiej produkcji. Dzień po stuletniej rocznicy powstania wielkopolskiego odbyła się premiera spektaklu 27 grudnia, w którym tło wydarzeń historycznych staje się pretekstem do stworzenia inscenizacji dla dzieci.

Czytaj artykuł
Teatralna lekcja heroizmu

Rocznica powstania wielkopolskiego doczeka się w tym roku teatralnego upamiętnienia. 28 grudnia na deskach Teatru Polskiego odbędzie się premiera spektaklu "27 grudnia". Jego tytuł nawiązuje nie tylko do daty istotnego wydarzenia, ale odnajduje również uzasadnienie w przestrzeni, w której będzie pokazywany.

Czytaj artykuł
Kartoffelsalat z wielkopolskich pyrek

Było do przewidzenia, że stulecie powstania wielkopolskiego doczeka się niejednego artystycznego komentarza. Dyrektor Teatru Nowego i reżyser Asymilacji Piotr Kruszczyński podjął próbę odciągnięcia poznaniaków od bożonarodzeniowego zgiełku, zastępując pierogi z grzybami - sałatką ziemniaczaną. Kwestia powstania wielkopolskiego stała się pretekstem do podjęcia tematu wielkopolskiej kultury, pod którą chowają się pruskie korzenie.

Czytaj artykuł
Reminiscencja solidarności

Bilety lotnicze do Paryża tanieją, a ceny apartamentów w Kijowie są drastycznie niskie. Wśród ostatnich zakłóceń życia społecznego Polski Teatr Tańca oraz bodytalk z niemieckiego Münster jednoczą swoje siły w najnowszym spektaklu: "Solidar-Noc". Wydarzenia, które dotykają nas w naszej europejskiej globalnej wiosce, stają się punktem wyjścia do pytania co oznacza to dla nas wszystkich. Odpowiedź w najbliższy czwartek w CK Zamek.

Czytaj artykuł
Bohater jak mapa

- Staraliśmy się myśleć o wydarzeniach sprzed stu lat w kontekście spraw nam współczesnych. Nie zajmujemy się przecież na scenie rekonstrukcjami historycznymi, nie skupiamy się na odtwarzaniu dziejów. Cel, jaki nam przyświecał, można nazwać próbą odnalezienia się w tamtej sytuacji z całym bagażem pozyskanej przez sto lat wiedzy i doświadczenia - mówi Piotr Kruszczyński, reżyser spektaklu Asymilacja. Premiera w Teatrze Nowym - 21 grudnia.

Czytaj artykuł
Więźniarki

"Ravensbrück. Miasto kobiet" - monodram Barbary Prokopowicz, aktorki Teatru Polskiego, zobaczymy 16 i 20 grudnia na scenie Galerii.

Czytaj artykuł
Teatr bez hierarchii

W najbliższy weekend Scena Robocza zmieni się w bezludną wyspę. Trio: Mateusz Atman, Aneta Groszyńska oraz Agnieszka Jakimiak od miesięcy pracuje nad  teatralną adaptacją "Władcy much" - kanonicznego dzieła autorstwa Williama Goldinga. Historia opowiedziana zostanie językiem dzisiejszych chłopców, którzy wystąpią w tym eksperymentalnym spektaklu.

Czytaj artykuł
Jedyna opera ministra

Jedyna polska opera wystawiona w Metropolitan Opera dziś nie święci triumfów. Czy to dlatego, że jest spektaklem swoich czasów i w nich powinna pozostać? A może dlatego, że została napisana przez ówczesną gwiazdę dwóch światów - muzyki i polityki? Czy więc "Manru" powinien zniknąć wraz ze swoją epoką? Odpowiedzi uzyskamy 15 grudnia w Teatrze Wielkim.

Czytaj artykuł
Skok do wody o innej temperaturze

- W spektaklu "Raport panika" zadaję pytania skąd stereotyp Polaka Janusza? Kiedy napędzamy się niewytłumaczalną, wszechobecną złością? Rozwijam też kwestię usprawiedliwiania nienawiści, nietolerancji, ksenofobii i ułańskiej zakrapianej fantazji - opowiada Arti Grabowski*, artysta-rezydent Sceny Roboczej.

Czytaj artykuł
Teatr ze smartfona

"Ostatnia wieczerza: Slavery Still Exist" - trzeci z nagrodzonych w tym roku spektakli w konkursie "Off: Premiery/Prezentacje" - sprawia wrażenie notatek do przedstawienia. Trudno powiedzieć o czym w zasadzie jest, bo przypomina fejsbukowy feed lewicowego aktywisty, który bierze ten chaos i wystawia.

Czytaj artykuł
Obcy bohaterowie

"Jak to jest, kiedy wszystko dzieje się naraz, kiedy wszystkie płynące nieustannym strumieniem impulsy i doznania trzeba przetrawić jednocześnie?" - czytamy w opisie spektaklu Heroes. Berliński teatr RambaZamba ponownie wystąpi w CK Zamek. Muzyką i tańcem przybliży publiczności historię niezwykle wpływowej postaci nowojorskiego świata sztuki lat osiemdziesiątych XX wieku - Jean-Michela Basquita.

Czytaj artykuł
Pora na nowe mitologie

- Rzeczy, które robimy, są przemyślane, do pewnego stopnia zaplanowane, ale w 95% jest w nich miejsce na improwizacje i przypadek- wyjaśnia Ewa Szumska, która z grupą teatralną Nowi w Nowym zaprezentuje w poniedziałek "Mity przyleskie" w Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł
Wyszczekany bohater naszego dzieciństwa

Nostalgiczna podróż w czasy naszego dzieciństwa, czy moda na retro? A może pogoń za pozytywnymi dziecięcymi bohaterami tak innymi od dzisiejszych groźnie wyglądających Supa Strikas, łobuzujących Minionków czy niepotrafiącej sobie poradzić ze złością Kici Rożek? Estrada Poznańska idzie pod prąd dzisiejszym bajkom i już 24 listopada zaprasza na spotkanie z najbardziej wyszczekanym bohaterem dziecięcych wieczorynek - Reksiem.

Czytaj artykuł
1 23 Strona 24 25 26 27