Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Człowiek człowiekowi gadem

Teatr Powszechny CK Zamek zaprasza na premierę instalacyjnego spektaklu Teatru Usta Usta Republika i Wikingowie. Poznańskie grupy teatralne połączyły siły, by z zamkowych sal i korytarzy uczynić metaforyczne "Terrarium".

. - grafika artykułu
Premiera "Terrarium" - w piątek, 25 listopada

W ujęciu artystów, terrarium to nie tyle miejsce hodowli płazów i gadów, ale symbol przestrzeni, w której człowiek musi zdać się na panujące w niej warunki. Chyba każdy z nas choć raz zdał sobie sprawę jak wielki wpływ wywiera na niego otoczenie. To, w jakim miejscu się znajduje i to, jakich ludzi w nim zastaje. Powiedzenie "jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one" nabierze sensu, jeśli tylko przypomnimy sobie sytuacje, w których nasze decyzje warunkowała nie tylko nasza wola. Bo życie w terrarium wymaga wiele. Zwłaszcza poświęceń i kompromisów.

Jako jednostka, dopasowujemy się, by przeżyć. Zdajemy sobie sprawę, że dookoła nas jest wystarczająco wiele innych gadów i płazów, by nie zdołać ze wszystkimi wygrać. Życie pomiędzy nimi przypomina niekończącą się wojnę przerywaną krótkimi chwilami względnego pokoju. "Terrarium" to zaś wyolbrzymiona, przejaskrawiona, a przez to wyjątkowo sugestywna prezentacja instynktów. Popędów, które wywołują pomiędzy nami konflikty, jako że wciąż pozwalamy im sobą kierować. Poddajemy się im, by przetrwać.

Twórcy projektu nie ukrywają, że główną inspiracją do jego powstania była "Ziemia jałowa" - jeden z najważniejszych poematów XX wieku, autorstwa angielskiego noblisty Thomasa Stearnsa Eliota. Słynny modernista zawarł w nim gorzkie, dające do myślenia refleksje na temat cywilizacyjnego kryzysu, który miał miejsce w Europie tuż po pierwszej wojnie światowej. Zdaniem poety jedyną receptą na wyleczenie Starego Kontynentu z intelektualnego rozkładu jest powrót do macierzy - do głęboko zakorzenionych tradycji, o wiele bardziej łączących nas niż poróżniających.

Warto podkreślić oryginalną formę spektaklu. Zamiast zwyczajowego wystawienia na scenie, sztuka zawłaszczy zamkowe sale i korytarze, tworząc z nich swoisty terrariowy labirynt. Choć w jego przestrzeni będą odbywać się liczne działania aktorskie, wobec których publiczność pozostanie bierna, to jednak właśnie jej udział będzie najważniejszym ogniwem projektu. To nie pierwszy tego rodzaju eksperyment w wykonaniu artystów z Teatru Usta Usta Republika. Wystarczy przypomnieć sobie wcześniejsze przedstawienia Wojtka Wińskiego, takie jak "Cadillac", "Alicja 0700" czy "Ambasada", by wiedzieć, że w przypadku tej grupy na rozwój scenicznych wydarzeń publiczność miała zawsze ogromny wpływ.

Tym razem artyści zaprosili do współpracy byłych mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych Nr 1 w poznańskim Szczepankowie, działających w ramach projektu Wikingowie pod kierownictwem aktorki Teatru Nowego, Doroty Abbe. To, co przed laty było dla nich jedynie formą terapii i pomocą w osiąganiu samodzielności, od dawna jest nieodłączną częścią ich życia. Dziś Wikingowie to aktorzy na tyle profesjonalni, by z powodzeniem realizować nawet najbardziej wymagające spektakle. "Terrarium" jest jednym z nich...

Sebastian Gabryel

  • Z cyklu "Teatr Powszechny": premiera spektaklu "Terrarium"
  • Teatr Usta Usta Republika i Wikingowie
  • CK Zamek
  • 25.11, g. 20
  • bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)