Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Posłuchaj przestrzeni

W najbliższy piątek uchylą się przed nami od dawna zamknięte drzwi szpitala im. J. Strusia przy ul. Szkolnej i w nieczynnej sali operacyjnej rozpocznie się pierwszy poznański Festiwal Słuchowisk.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Głosy, dźwięki, szumy staną się dla uczestników impulsem do wizualnej podróży i eksplorowania przestrzeni. Do niedzieli ożyją i przemówią kolejne niedostępne, nieco zapomniane, dla nowo przybyłych do Poznania nieznane, miejsca.

Pierwszym słuchowiskiem w historii Teatru Polskiego Radia była nadana na żywo, 29 listopada 1925 roku, "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Alojza Kaszyna. Festiwalowe premierowe prezentacje słuchowisk radiowych, zrealizowanych przez poznańskich artystów (dramatopisarzy, kompozytorów, reżyserów, aktorów, realizatorów dźwięku),  uzmysłowią odbiorcom, jak ogromny rozwój gatunku nastąpił w ciągu niespełna wieku. Nadal największe znaczenie ma dramaturgia, słowo i dźwięk, ale oryginalność procesów realizacyjnych wpływa na zróżnicowanie odbioru.

"Stupor", instalacja dźwiękowo-performatywna , najbardziej zaangażuje zmysł słuchu. Przestrzeń i atmosfera pustostanu, w którym rozegra się  prezentacja (dawny szpital im. J. Strusia przy ul. Szkolnej), narzucą pytania i dopełnią znaczenia słuchowiska. Uczestnik "Silent tarrot" zostanie wciągnięty w interaktywne działania rozgrywające się w budynku dawnego Dworca Poznań Główny. Bezprzewodowe słuchawki audio, oparte na technologii silent disco i mikrofony binuarne posłużą do komunikacji między słuchaczem a tarocistką, która sporządzi indywidualne wróżby. Dzieci, bo do nich przede wszystkim adresowany jest "Pręcik", goszczące w prywatnym mieszkaniu oraz Szpitalu im. Fr. Raszei, przekroczą próg przejmującej opowieści o umieraniu.

Wrażeń na pewno nie zabraknie w Centrum Amarant. Podczas słuchowiska "A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu brak" dojdzie do spotkania dwóch niezwykłych kobiet, silnych osobowości, sławnych artystek - Zofii Stryjeńskiej i Bronisławy Koniecznej Dziadońki. W jeżyckim Centrum wybrzmią też utwory literackie czytane do muzyki na żywo - "Bajki dla wszystkich i dla nikogo", a przez trzy dni zobaczyć będzie można instalację wideo-dźwiękową.

Słuchowiska jednocześnie wyemituje na swojej antenie Radio Afera i każdy odbiorca indywidulanie będzie mógł je osadzić w dogodnej dla siebie przestrzeni. Wysłuchać, jak za dawnych lat, tradycyjnie w domu. Wyruszyć z nimi samochodem w drogę. Pokusić się o eksperyment zmieniający porządek rzeczywistości.

Wszyscy miłośnicy teatru wyobraźni, wrażliwi na sztukę radiową, zapaleni słuchacze audiobooków, miejscy eksploratorzy, zwolennicy nowych mediów - w miasto!

Maria Maczuga

  • I Festiwal Słuchowisk
  • 14-16.10
  • wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
  • organizator: Fundacja Ludzi z Pasją

Program:

14.10

g. 20 - "Stupor" - dawny szpital im. J. Strusia przy ul. Szkolnej

15.10

g. 12 - "Pręcik" - prywatne mieszkanie i Szpital im. Fr. Raszei

g. 17 - "Silent tarrot" - dawny Dworzec Poznań Główny

g. 21 - "Bajki dla wszystkich i dla nikogo" - Centrum Amarant

16.10

g. 12 - "Pręcik" - prywatne mieszkanie i Szpital im. F. Raszei

g. 17 - "A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak" - Centrum Amarant