Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Różnych twarzy cały rejestr

Rozmawiamy z Anną Mierzwą o jej autorskim monodramie opartym na historii Kaliny Jędrusik. Premiera "Kaliny®" - 28 października w Teatrze Nowym.

. - grafika artykułu
fot. Jakub Wittchen

Z tego, co wiem, o realizacji tego monodramu myślałaś już od dawna.

To prawda, pierwsza myśl powstała w szkole teatralnej, ale dopiero teraz, dzięki stypendium Młoda Polska 2016, które otrzymałam, stało się to możliwe. To projekt według mojej koncepcji, co pozwoliło mi na zaproszenie do współpracy twórców, których sama wybrałam.

Dlaczego akurat Kalina Jędrusik?

Nie pamiętam dokładnie mojego pierwszego "spotkania" z Kaliną Jędrusik, ale na pewno zachwyciłam się nią, oglądając Kabaret Starszych Panów, choć przyznaję, że z czasem zaczęła też irytować tym swoim "nadgrywaniem". Kalina, podobnie jak śpiewała - "posiada różnych twarzy cały rejestr", jest świetnym "materiałem" na monodram. Pisałam o niej pracę magisterską i przy tej okazji spotkałam się m.in. z Barbarą Krafftówną, która opowiedziała mi wiele anegdot. Materiałów mam więc mnóstwo i mogę je w pełni wykorzystać.

Czyli nie boisz się zmierzyć z legendą "pierwszej Madonny PRL-u", ale też gigantami sceny, jakimi byli Jerzy Wasowski czy Jeremi Przybora?

Boję się bardzo, ale jestem też podekscytowana.

Podobno Jędrusik bardzo długo nie wyrażała zgody na to, by ktoś poza nią śpiewał jej piosenki.

To kobieta z temperamentem, ale jak historia pokazuje, nie do końca potrafiła zadbać o swój interes. Nie wydała żadnej płyty, choć nagrała mnóstwo piosenek. Te znane z Kabaretu Starszych Panów były tak naprawdę pisane dla niej. W pewnym momencie też po prostu zniknęła.

Ciekawe, co powiedziałaby na Twoją Kalinę®?

Na pewno byłaby szczęśliwa. Bo Kalina - jak ktoś kiedyś napisał - to "Doda współczesnych czasów". Pewnie podłapałaby temat i podsycała atmosferę.

Co z repertuaru Jędrusik znalazło się w części muzycznej spektaklu?

Wybrałam 14 utworów, szlagiery i te mniej znane. W mojej Kalinie® pojawi się np. Bo we mnie jest sex, czyli utwór sztandarowy Kaliny, z którym zawsze była i jest kojarzona.

A w części biograficznej?

Trudno opowiedzieć o czyimś całym życiu, tym bardziej że na przykładzie Kaliny można by opowiedzieć historię nie jednej, a wielu kobiet - to bardzo złożona postać.

A Tobie która Kalina jest najbliższa: Kalina kobieta, Kalina aktorka, Kalina pieśniarka?

Nie wiem, Kalina aktorka? Motyw wcielania się w rolę będzie istotną częścią spektaklu. Ja wcielam się w rolę Kaliny, która wcielała się w Kalinę, czyli w postać ulepioną przez siebie lub swojego męża Stanisława Dygata. Tę, która sobie narzuciła pewne cechy charakterystyczne, żeby być taką, jaką mieli widzieć ją inni. Te "cechy charakterystyczne" Kaliny, dzięki którym możemy ją rozpoznać, są też pretekstem do opowieści o Kalinie jako o marce, znaku towarowym.

Co przez to rozumiesz?

Badamy, gdzie się jej ten wizerunek wymyka, czy dał wolność tworzenia, czy raczej zrobił z niej niewolnika. A pikanterii tym badaniom dodaje fakt, że po śmierci Kaliny jej imię i nazwisko naprawdę zostały zarejestrowane jako znak towarowy, stąd tytuł Kalina®. To pokazuje, jak tragikomiczna jest to postać. Kalina była mistrzynią autoironii, cechowała ją niezwykła odwaga, ale nie pozostało po niej za wiele. Nawet ta jedna, wspomniana już wcześniej płyta.

To może Ania Mierzwa nagra płytę z jej piosenkami?

Jeśli zdobędzie fundusze, to na pewno.

Rozmawiała Monika Nawrocka-Leśnik

Anna Mierzwa absolwentka PWST w Krakowie na Wydziale Aktorskim ze specjalnością wokalno-estradową. Od 2008 roku aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Stypendystka programu Młoda Polska 2016 w dziedzinie teatru.

  • "Kalina®" - monodram muzyczny Anny Mierzwy
  • reżyseria: Agata Biziuk
  • dramaturgia: Magdalena Zaniewska
  • muzyka: Krzysztof "Viki" Nowikow
  • scenografia i kostiumy: Justyna Przybylska
  • Scena Nowa Teatru Nowego
  • premiera: 28.10