Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Weekend z nurtem off

Po raz kolejny przypomną, że Poznań jest polską stolicą teatru alternatywnego. Pierwsze spektakle w ramach V Festiwalu Stara Gazownia już w najbliższy piątek.

. - grafika artykułu
"Silence" Teatru Biuro Podróży, fot. R. Widera

Choć i w tym roku żaden z proponowanych pięciu spektakli nie odbędzie się na terenie Starej Gazowni, organizatorzy dalej trwają przy starej nazwie festiwalu. Nie zmieniając też jego formuły, zapraszają na pokazy m.in. na Dziedzińcu Różanym CK Zamek, Dziedzińcu Szkoły Baletowej i na plac przed Pawilonem Nowa Gazownia.

Początki i apokalipsa

Piątą edycję festiwalu otworzy Teatr Fuzja. Obejrzymy ich "Blackout", który zdaniem Cypriana Łakomego z "Głosu Wielkopolskiego" jest opowieścią "o postapokaliptycznym świecie, gdzie nie obowiązują jakiekolwiek normy społeczne, a ludzie zdani są na samych siebie i bezlitosne mechanizmy zaburzonej ewolucji". Liderami Teatru Fuzja, który na poznańskiej scenie alternatywnej pojawił się dziesięć lat temu, są Anna i Tomasz Rozmianiec.

Także w piątek będzie można obejrzeć spektakl "Imperium Dobrawa - Chrzest". To trzecia część tryptyku poświęconego początkom polskiej państwowości, który zrealizowany został pod szyldem Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej Asocjacja 2006. Widowisko powstało z inicjatywy Piotra Tetlaka, który do współpracy zaprosił Przemka Prasnowskiego. "Otwieramy tym drogę do przemyśleń, kim była wybranka Mieszka, co sprawiło, że miała tak wielki wpływ na swojego męża, a w konsekwencji na początki naszej państwowości, że zacierały się ślady historii ich związku i wspólnego życia" - czytaliśmy w sierpniu w przedpremierowych zapowiedziach.

Hultaje, Karmen i uchodźcy

Pozostałe trzy spektakle w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną w sobotę. Na dobry początek wieczoru: "Hultaje" w reżyserii Kasi Pawłowskiej i Macieja Adamczyka, spektakl uliczny Teatru Porywacze Ciał. Bohaterami "Hultajów" są pracownicy banków, którzy zamiast podczas przerwy palić fajki i gadać o "ważnych rzeczach", spotykają się w umówionym miejscu, żeby razem pojeździć na hulajnogach. Ponadto w programie znalazł się spektakl "Karmen" w wykonaniu Teatru Tańca Fleks Step z Gminnego Ośrodka Kultury Sokół w Czerwonaku. Przedstawienie jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy historia dziewczyny ze słynnej XIX-wiecznej opery Georga Bizeta może być aktualna również w 2016 roku.

Weterani poznańskiej sceny alternatywnej, czyli Teatr Biuro Podróży pokaże z kolei spektakl "Silence". Obejrzymy go w Poznaniu po raz pierwszy, choć miał on polską premierę w sierpniu we Wrocławiu podczas festiwalu "Sceny Ulicy". Twórcy, wykorzystując środki teatru plenerowego, m.in. symboliczną scenografię, ogień czy szczudła, opowiedzą o uchodźcach. "Spektakl, pokazujący społeczność próbującą żyć normalnie w trakcie bezimiennego konfliktu, jest pełen zapadających w pamięć obrazów. Manekiny wielkości dziecka animowane przez aktorów stają się cichymi bohaterami i są traktowane z wzruszającą czułością w działaniu, tańcu czy ucieczce" - pisano na łamach "The Stage".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Resort. V Festiwal Stara Gazownia
  • 7-8.10
  • wstęp wolny