Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Wspólna pamięć

Impulsem do powstania tego spektaklu stały się wydarzenia ostatniego roku związane z napływem do Europy uchodźców oraz towarzyszące temu dyskusje i reakcje. "Narysowałam więcej niż tu widać" Strefy WolnoSłowa zaprezentowany zostanie gościnnie w najbliższą sobotę w Teatrze Ósmego Dnia.

. - grafika artykułu
fot. M. Duszyńska-Łysak

Spektakl został zrealizowany w ramach festiwalu Atlas, który jest częścią dwuletniego międzynarodowego projektu Fundacji Strefa WolnoSłowa, odbywającego się równolegle w czterech miastach: Paryżu, Bolonii, Antwerpii i w Warszawie. Jego celem jest pogłębienie refleksji związanej z pamięcią i dziejami Europy z punktu widzenia Polaków oraz migrantów trzech pokoleń.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono grupy teatralne z różnych krajów, które poprzez sztukę działają na rzecz integracji osób spoza Europy. Projekt ten, jak powiedziała w rozmowie z PAP Alicja Borkowska, prezeska Fundacji WolnoSłowa i reżyserka: - Jest pomyślany nie tylko jako platforma wymiany doświadczeń artystycznych, ale też społecznych. Jako inicjatorzy projektu wspólnie uzgodniliśmy, co nas najbardziej interesuje w tym temacie i o czym chcemy rozmawiać. To były m.in. wspomnienia, wspólna pamięć i tożsamość migrantów i uchodźców - wyjaśniała.

Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu była lektura "Pamiętam, że..." Georges'a Pereca. To opowieść o Paryżu, która powstała w kontrze do pojęcia pamięci zbiorowej. Perec bowiem przywołuje w niej blisko pół tysiąca błahych wspomnień z lat 1946-1961. W książce Pereca ostatnie strony są puste, by każdy mógł dopisać swoje wspomnienia. I te właśnie stały się kanwą scenariusza. Uchodźcy, migranci oraz Polacy stworzyli wspólnie wielką patchworkową opowieść o dzisiejszej Europie, w której przeplatają się małe i prywatne historie z wielkimi wydarzeniami. - Zastanawialiśmy się, czy można aktualne doświadczenia porównać z tym, co działo się w Europie w czasie II wojny światowej i czy tak, jak wtedy możemy mówić o atmosferze przedpogromowej. Zestawialiśmy nasze polskie doświadczenie z tamtych czasów z tym, co przeżywają emigranci teraz. Interesowało nas, czy nasze przeżycia pomagą nam zrozumieć innych - tłumaczyła Alicja Borkowska.

Zebrane podczas warsztatów i debat materiały pozwolą Fundacji również na stworzenie Atlasu on-line. Portal w założeniu ma być "alternatywnym podręcznikiem historii najnowszej".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Narysowałam więcej niż tu widać" Strefy WolnoSłowa i Teatru Powszechnego  im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
  • reżyseria: Alicja Borkowska
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 4.03, g. 19
  • bilety: 25 zł (rezerwacja: 61 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl )