Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Zaimprowizujmy

Improwizacja - jedna z twórczych metod, które pozwalają na nieskrępowane eksperymentowanie, ulotność zdarzeń artystycznych i poszukiwanie nowych środków wyrazu w granicach własnego ciała i w kontakcie z partnerem - zagości w Starym Browarze oraz w Studiu Polskiego Teatru Tańca. Dokąd zaprowadzi performerów? Już wkrótce poznamy odpowiedź. 

. - grafika artykułu
Rosalind Crisp, fot. Edita Sentić

Początek przygody z improwizacją w Poznaniu już w najbliższy piątek, 21 kwietnia. W ten dzień w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec rozpocznie "działalność" Platform East -  platforma artystycznej wymiany i dialogu pomiędzy instytucjami i twórcami z Berlina, Zagrzebia, Ljubljany, Poznania i wschodniej  Finlandii, która zaowocuje prezentacjami spektakli, seminariami i twórczymi rezydencjami. Inicjatorką projektu jest Rosalid Crisp, australijska tancerka i choreografka, nic więc dziwnego, że część programu Platform East koncentrować się będzie na jej rodzimym kontynencie - w East Gippsland w stanie Wiktoria. Zanim to jednak nastąpi, odbędzie się cykl prezentacji w Starym Browarze - od 21 kwietnia do 14 maja.

Co się wydarzy? Wystąpi Andrew Morrish, australijski performer, w którego tragikomicznych, jednocześnie zabawnych i poruszających pracach przeplatają się dwa kody, ruch i język. Zaprezentuje trzy odsłony swojego improwizowanego cyklu "Oh Well" (21 kwietnia  oraz 13 i 14 maja w Studio Słodownia +3 ), a w długi weekend majowy poprowadzi zajęcia w ramach Alternatywnej Akademii Tańca.

Zobaczymy też choreografie Rosalind Crisp - 22 i 23 kwietnia w surowej scenerii drugiego poziomu Słodowni zaprezentowany zostanie znany już poznańskiej publiczności spektakl "Back to bone". Podejmowanie choreograficznych decyzji należy w nim do tancerzy, którzy - wyposażeni przez Crisp w narzędzia do autochoreografii - podążają za najmniejszymi nawet impulsami płynącymi z ciała. W ramach Platform East Rosalind Crisp podzieli się także swoją najnowszą pracą, będącą "komunią" muzyki i tańca, a także formą artystycznej reakcji na gwałtowną degradację środowiska naturalnego. Spektakl, przygotowany w duecie ze szwajcarskim kompozytorem i wiolonczelistą Bo Wigetem, będzie można zobaczyć w Starym Browarze 13 i 14 maja.

Jednak nie tylko Andrew Morrish i Rosalind Crisp, znani z umiejętności błyskotliwej improwizacji, odwiedzą w najbliższym czasie Poznań. Do grona artystów - improwizatorów, którzy zaprezentują się publiczności dołączą twórcy spektaklu "Dla Ziemi /Pre Gaiu", który pokazany zostanie na gościnnej scenie w Studiu Polskiego Teatru Tańca. Zdarzenie artystyczne współtworzyć będą: słowacka tancerka Zuna Kozánková, której doświadczenie taneczne w ostatnich latach jest blisko związane z tradycyjną medycyną chińską, akupunkturą, shiatsu, chi-kung i Taoizmem oraz Maok, wywodzący się z Bratysławy muzyk i kompozytor, który od dziesięciu lat tworzy muzykę improwizowaną w oparciu o elementy etniczne i eksperymentalne. W całości improwizowany spektakl będzie można zobaczyć 25 kwietnia w Studiu PTT przy  ul. Koziej 4.

Anna Koczorowska

  • Platform East:
  • Andrew Morrish "Oh Well" (część 18/19/20): 21.04 oraz 13, 14.05, g. 19, Stary Browar - Studio Słodownia +3
  • Rosalind Crisp "Back to bone": 22, 23.04, g. 19, Słodownia +2, "Crisp & Wiget" - 13,14.05, g. 19, Stary Browar - Studio Słodownia +3
  • "Dla Ziemi/Pre Gaiu": 25.04, g. 19, Studio PTT ul. Kozia 4