Kultura w Poznaniu

Varia

Na plaży z Björk

Co łączy sztukę, modę i sztuczną inteligencję? Odbywające się w październiku w Starym Browarze Art & Fashion Forum odpowiada jednoznacznie - kreatywność.

Poznań na talerzu

Nie wiecie, gdzie zjeść w Poznaniu? Mnie też czasem od możliwości kręci się w głowie. Mało kto przypuszczał, że nasze miasto tak się zmieni kulinarnie. Gdybyśmy przyjęli, że codziennie jeden z posiłków jemy w innej restauracji, kawiarni czy barze, lokali pewnie starczyłoby na rok.

Reformacja w weekend

Przed nami kolejna odsłona Weekendu z Historią. Tym razem odbędziemy ekspresowy kurs wiedzy o reformacji w Poznaniu i reakcji na nią czyli: kontrreformacji.

Parkuj z kulturą!

Tegoroczny Park (ing) Day odbędzie się w sobotę, 16 września. To akcja, podczas której miejsca parkingowe zamienią się w przestrzeń przyjazną wszystkim mieszkańcom, a nie tylko kierowcom.

(Nie)rzeczywistość

- Każdy człowiek posiada własne "Imaginarium". Inaczej odbiera rzeczywistość, kształtuje swoje myśli, marzenia, snuje inne domysły. "Imaginarium" to świat, który nosimy w sobie - wyjaśnia Zuzanna Głowacka, producentka i autorka koncepcji kolejnej edycji "5 zmysłów", projektu dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami. Start - 15 września.

Ostrów Tumski pełen dziedzictwa

Ten miesiąc w Bramie Poznania będzie bardzo intensywny. W dwa weekendy września, 9-10 i 16-17, obchodzone będą Europejskie Dni Dziedzictwa. Po raz pierwszy ich ogólnopolska inauguracja odbędzie się w Poznaniu.

Poznań tańczy

Warsztaty taneczne, organizowane do ubiegłego roku przez Polski Teatr Tańca pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej, powracają z nową energią i w nowym miejscu. Swoją ofertę warsztatową przygotował także obecny zespół PTT pod kierownictwem Iwony Pasińskiej. 

Nad rzekę, w cień drzew

Kapryśne lato potrafi dokuczyć nie tylko upałem, ale też zimnem i deszczem. Niezależnie od pogody, proponuję spacer nad Wartę. 

Uwięzieni na własne życzenie

Zasada jest prosta: dajesz się zamknąć w pokoju, w którym musisz rozwiązać szereg zagadek i łamigłówek, żeby się z niego wydostać. Adrenalina, wyzwanie i mnóstwo dobrej zabawy. Okazuje się, że escape roomy (ER) to coraz bardziej popularna forma rozrywki, także w Poznaniu.

Przyczepa z kulturą

Docierają w najdalsze zakątki miasta. Zmieniają przyczepę kempingową w lokalny, tymczasowy ośrodek kultury, a miejsce, w którym się pojawiają - w tętniącą życiem okolicę. Mobilne Centrum Kultury nie zwalnia w wakacje - w lipcu i sierpniu odwiedzi m.in. Strzeszynek i zajezdnię na Madalinie.

Najnaje rządzą!

Wielu małych widzów właśnie na tym festiwalu zaczyna swoją przygodę ze sztuką. Kolejne pokolenie może dołączyć w tym roku - Sztuka Szuka Malucha - największy w Polsce festiwal dla najnajmłodszych widzów - rozpocznie się 4 lipca w Scenie Wspólnej.

Ile energii zostało w proteście?

Na drugą edycję projektu "Bunt 56" inspirowanego wydarzeniami Poznańskiego Czerwca zaprasza Barak Kultury. W programie akcja miejska "Wędrująca boja" i happening uliczny "Podnieść rękę przeciw władzy?".

Poznań wakacyjną porą

Morze? A jakże - kulturalnych propozycji. Góry? Też są - atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poznańskie instytucje kultury są już na lato przygotowane. A Ty wiesz, jak je spędzisz? 

Lato na dziedzińcu

Zachęcone zainteresowaniem podczas ubiegłorocznej edycji Miasto Poznań znów zaprasza na Wolny Dziedziniec. Przez całe wakacje na placu przed Urzędem Miasta odbywać się będą koncerty, prezentacje filmów, warsztaty, spektakle. Do Poznania wróci także Krystyna Janda. 

Wiersz oddolny

Daję słowo: nie kłamię, ale było jak ulał siedem słów w tym telegramie (mailu z redakcji): "Na czerwiec poprosimy o dalszy ciąg murali". Na kolejną wycieczkę zapraszam więc na Wildę. A murale? Będą oczywiście głównym jej motywem.

Porozmawiajmy o Bałkanach

Tradycyjnie już programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, podczas którego omawiany jest główny temat festiwalu. W tym roku będą to Bałkany.

Sto lat i... kolejnego bestsellera!

Poznańskie wydawnictwo Media Rodzina obchodzi 25. urodziny. Z tej okazji na najbliższą niedzielę zaplanowało dla czytelników szereg atrakcji, m.in. magiczne eksperymenty i ćwiczenia z majsterkowania.

Przedświty, świty, południa i zmroki

Bolesław Leśmian władał językiem polskim w sensie ścisłym. Język wyginał się pod naciskiem jego wyobraźni, giął się, pląsał i przybierał najróżniejsze, fantastyczne kształty. Tak mocno wsiąkł w naszą kulturę, że trudno wyobrazić sobie chociażby tłumaczenia jego poezji na angielski. A co, jeśli Leśmiana wrzucimy do zupełnie innej, dalekiej nam kultury Indii?

To nas dotyczy

- Po latach rozważań doszliśmy do wniosku, że refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością społeczną i kulturową jest ważną i potrzebną składową programu festiwalu - wyjaśniają organizatorzy Ethno Portu. Gośćmi 10. edycji festiwalu będą Janina Ochojska i Artur Domosławski. 

Oj, będzie Wam do śmiechu!

- Śmiech jest nam wszystkim potrzebny jak tlen - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka. I całkiem poważnie zaprasza wszystkich: młodych, starszych i najstarszych - na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Do śmiechu". 

1 22 Strona 23 24 25 26