Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

27 grudnia w Poznaniu

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą skromniejsze niż zazwyczaj, ale na pewno radosne. Ignacy Jan Paderewski jak co roku przyjedzie do Poznania... a potem będzie jeszcze ciekawiej.

. - grafika artykułu
Poznańscy rekonstruktorzy, fot. materiały prasowe

Świętowanie rocznicy rozpocznie się już w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia). Tego dnia będzie można zobaczyć, organizowaną przez Poznański Chór Nauczycieli, inscenizację przybycia Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Pociąg wiozący "Mistrza" dotrze na Dworzec Letni około g. 15.45. W ramach inscenizacji odbędzie się uroczyste powitanie kompozytora i jego małżonki, które będzie okazją do zaśpiewania pieśni patriotycznych i powstańczych.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się we wtorek 27 grudnia pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Rozpoczną się dźwiękiem syren o g. 16.40 (prawdopodobna godzina rozpoczęcia powstania - przyp. red.). Uroczystości będą transmitowane na stronie internetowej - 27grudnia.pl.

Tego dnia dużo będzie się działo na Starym Rynku i w jego okolicach. Chociaż trwa remont płyty rynku, to mieszczące się w Odwachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 nie złożyło broni i zaplanowało liczne atrakcje dla młodszych i starszych. Rozpoczną się już o g. 9.30 zwiedzaniem z przewodnikiem wystawy czasowej Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918). Na wydarzenie obowiązują zapisy, ale wstęp jest bezpłatny. Niezależnie od niego aż do g. 17.30 (ostatnie wejście g. 17) będzie można samodzielnie i bezpłatnie zwiedzać muzeum. O g. 10.30 i 12 odbędą się tam warsztaty dla dzieci Gzubek na tropie niepodległości, na które obowiązują zapisy. O g. 12 przed Odwachem rozpocznie się gra miejska Pierwsze iskry, a o g. 14.30 z tego samego miejsca wyruszy spacer śladami powstania prowadzony przez Jarosława Redlińskiego z Grupy Przewodników PoPoznaniu.pl.

Z wiadomych względów nie będzie inscenizacji potyczki powstańczej pod Odwachem, ale za to pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich na ul. Ludgardy rozłoży się Obozowisko Powstańcze. Zaprezentują się tam rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" w mundurach powstańczych, będą dioramy z wyposażeniem wojskowym, zobaczymy również replikę samolotu Fokker DVII, zdobytego przez powstańców, w Hali Zeppelinów. Wizyta w obozowisku może być także okazją do zaśpiewania pieśni patriotycznych z kapelą Zza Winkla. Obozowisko będzie działać od g. 13 do 17.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zaprasza z kolei do Miasteczka Powstańczego na terenie MTP. Przeniesiemy się w nim do roku 1918. Zapewni to odzwierciedlająca tamten czas stylistyka oraz liczne atrakcje, a wszyscy zziębnięci będą mogli liczyć na poczęstowanie "grogiem powstańczym 0%- - przeciwdziałającym szkorbutowi".

Wieczorem zaplanowano koncert, a raczej widowisko muzyczne z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pod hasłem "Nie zmarnujcie Niepodległości". Koncert, organizowany przez Muzeum Narodowe, odbędzie się w holu muzeum i choć zamknięty dla publiczności, będzie transmitowany na antenie TVP 1 i TVP Polonia o g. 21,  także retransmitowany na antenie TVP3 Poznań 28 grudnia o godz. 8:00.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022