Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Będzie się działo!

Tęskniliście za Latem z Estradą? Na szczęście wraca! I oferuje 90 wydarzeń w 14 poznańskich dzielnicach. Wśród nich spektakle teatralne, koncerty i plenerowe projekcje filmowe. Na wszystkie, od końca czerwca do początku września, wstęp będzie bezpłatny.

W centrum znajduje się gwiazda kompasu i napisy. Po prawej i lewej stronie znajdują się postacie, z których jedna je makaron, a druga trzyma dzbanek. W tle kolorowe liście, kawa, cebule i słońce. - grafika artykułu
Grafika promująca Lato z Estradą 2023

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Wręcz przeciwnie! Dla tych, którzy urlop mają już za sobą lub dopiero na niego czekają, oraz dla dzieci, które spędzają wakacje w mieście, Estrada Poznańska przygotowała mnóstwo propozycji. Jak co roku program jej popisowego letniego dania - Lata z Estradą pęka w szwach. Nie sposób obejść się smakiem! Tym razem w kulturalnym menu znajdziemy aż 90 wydarzeń w 14 lokalizacjach. Na liście znalazły się takie dzielnice, jak Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Grunwald Południe, Kiekrz (Osiedle), Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Świerczewo i Szczepankowo-Spławie-Krzesinki.

Jak widać, Lato z Estradą to wydarzenia dziejące się "na miejscu", niewymagające wyprawy do centrum miasta, będące na wyciągnięcie ręki. Od siedmiu lat jego przebogaty program zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, skoro jego ideą przewodnią jest kultura "wychodząca do ludzi", dziejąca się tuż za przysłowiowym rogiem. To właśnie bliskość i dostępność są największymi wartościami letniego cyklu, który co roku przyciąga tłumy poznaniaków. W tym roku upłynie on pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek południe". - Zwracamy się więc w przeciwnym kierunku niż rok temu, kiedy to spoglądaliśmy na Północ i nawiązywaliśmy do kultury skandynawskiej - podkreśla Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.

W tegorocznym kalendarzu znalazły się tradycyjnie animacje kulturalne dla dzieci i dorosłych, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, a także spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi. Wspomniany zwrot ku Południu oznacza kulturalną podróż do ciepłych krajów, takich jak Włochy, Hiszpania czy Grecja. W programie m.in. premierowy spektakl dla dzieci Włoszczyzna: podróże pewnych warzyw do krajów Italii w wykonaniu rodzinnego Teatru TeatRyle, według scenariusza Maliny Prześlugi. Oprócz tego wspólnie z Anną Gruszką ze stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze będzie można  stworzyć idealne warunki miejskim pszczołom w ramach warsztatów Zazieleńmy miasto roślinami Południa. Ich uczestnicy będą mogli sięgnąć po zioła śródziemnomorskie - tymianek, rozmaryn, bazylię, by z ich nasion stworzyć kule nasienne. I tu ciekawostka - odbędą się nawet zawody w ich... rzucaniu na odległość. Z kolei dla dzieci i młodzieży, które marzą o tym, by w przyszłości kręcić wideoblogi, idealne będą warsztaty filmowe Youtuberzy na wakacjach. Poprowadzi je Joanna Pelczar, scenopisarka i nauczycielka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. A to tylko mały wycinek tego, co czeka mieszkańców osiedli przez całe wakacje, aż do września. Po więcej warto zajrzeć do programu, który można znaleźć na stronie latozestrada.poznan.pl.

To już 7. edycja letniego cyklu Estrady, która jest jednym z najaktywniejszych koordynatorów działań na peryferiach miasta. By nie celować w ciemno i odpowiadać na oczekiwania mieszkańców, już kilka lat temu, na zlecenie Estrady i Urzędu Miasta Poznania, przeprowadzono badanie pt. Potrzeby i potencjały kulturalne mieszkańców poznańskich osiedli zrealizowane przez Regionalne Obserwatorium Kultury - centrum badawcze działające na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Objęło ono wtedy kilka osiedli na obrzeżach miasta i pozwoliło ustalić kierunek, w jakim warto podążać, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby mieszkańców poszczególnych poznańskich fyrtli.

- Bardzo zależało nam na tym, by wyjść z kulturą poza centrum i potraktować serio mieszkańców osiedli. Nie chodziło o to, by spełniać zachcianki i organizować jednorazowe festyny, ale by działać kompleksowo i integrować społeczności lokalne - podkreśla Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej. - Okazało się, że wiele projektów, które przeprowadziliśmy na osiedlach, było strzałem w dziesiątkę - dodaje.

Tego lata warto docenić wartość najbliższej okolicy i życie sąsiedzkie. Wydarzenia w ramach Lata z Estradą odbywają się w przestrzeniach publicznych poszczególnych dzielnic, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których na co dzień brakuje ośrodków kultury bądź całorocznej, ogólnodostępnej oferty kulturalnej. Dodatkowym, nie mniej ważnym elementem przedsięwzięcia, jest szansa na zintegrowanie się małych społeczności, inspirowanie lokalnych inicjatyw i pokazanie mieszkańcom, że nie muszą wcale szukać daleko, by znaleźć atrakcyjne i przyjazne miejsca spotkań i sposoby spędzania czasu wolnego. Wystarczy tylko wyjść z domu.

Anna Solak

  • 7. Lato z Estradą
  • 29.06-2.09
  • różne lokalizacje
  • wstęp wolny
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023