Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Metafory przyszłości

Nowoczesne technologie, sztuka cyfrowa, muzyka, performance, poezja, moda... W najbliższą sobotę podczas festiwalu sztuki science-fiction Ski-Fly w Centrum Amarant fantastyka naukowa pojawi się we wszystkich możliwych formach.

. - grafika artykułu
Il. Justin Jackley - ilustracja to część okładki debiutanckiego albumu A. Kaufmanna - "Second Hand Man" (2011))

Nurt i estetyka science-fiction są kojarzone głównie z beletrystyką, filmem oraz grami video. Pora rozszerzyć tę kategorię! W najbliższą sobotę w Centrum Amarant odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych sztuce technologicznej, poezji, muzyce oraz performensowi, których głównym tematem jest fantastyka naukowa oraz fascynacja technologią.

Frakcja literacka

Festiwal odwołuje się przez swój program zarówno do korzeni i tradycji gatunku science-fiction, jak i do jego nowych przedstawień. Stąd silna frakcja literacka obecna podczas festiwalu, reprezentowana przez Adama J. Kaufmanna - urodzonego w Poznaniu anglojęzycznego poetę, muzyka i autora piosenek znanego między innymi z tomiku "Saint of Kreuzberg" oraz płyty "Stoned Gypsy Wanderer", oraz Romana Bromboszcza - poetę, filozofa, muzyka, autora terminu "poezja cybernetyczna". Fanom oraz znawcom sztuki cyfrowej i cybernetycznej postać Bromboszcza znana jest z projektów takich jak cichy nabiau, Perfokarta oraz bromboxy, zaś  poznaniakom - ze współtworzenia galerii Siłownia.

W ramach wydarzeń literackich odbędą się więc...performensy. W ramach performensu "Missa Solaris" wiersze Adama Kaufmanna zostaną odczytane przy jednoczesnej obecności muzyki elektronicznej oraz projekcji wizualnych. "Timeship", czyli performens audiowizualny projektu öbö ść Romana Bromboszcza to wydarzenie, którego punktem centralnym jest utwór poetycki o tym samym tytule. Jest on punktem zaczepienia, źródłem i wspólnym mianownikiem dla obrazów i dźwięków pojawiających się w trakcie performensu. Utwór literacki, który stanowi punkt wyjścia przy tworzeniu i planowaniu performensu staja się "bazą danych". Na jej podstawie autor projektu tworzy i odtwarza fonemy, dźwięki, częstotliwości, znaki, litery oraz symbole, które stanowią części składowe utworu poetyckiego.

W ramach festiwalu zaprezentowany zostanie także komiks interaktywny Bromboszcza - w tym przypadku aspekty literatury science-fiction zawarte będą w fabule dotyczącej pobytu na odległej planecie nawiedzanej przez serię paranormalnych zjawisk. Brzmi jak opis fabuły zaginionej powieści Lema? Znawcy i fani tradycyjnie pojmowanej fantastyki naukowej z pewnością odnajdą nawiązania i korespondencję pomiędzy klasycznymi dziś tytułami a działaniami awangardowymi zaprezentowanymi w ramach festiwalu.

Praktycznie

Zaprezentowanym działaniom artystycznym towarzyszyć będą także otwarte warsztaty prowadzone przez Adama J. Kaufmanna. Czym jest i w jaki sposób ujawnia się science-fiction we współczesnej poezji? Co łączy awangardę początku XX wieku z konwencjami sci-fi? Czym jest technika cut-up w poezji science-fiction? Na te oraz inne postawione przez autora pytania odpowiedzi będą szukać uczestnicy warsztatów. Teoria najlepiej sprawdza się w praktyce, dlatego podczas warsztatów odbędzie się także praca nad stworzeniem wiersza sci-fi. Co wyniknie ze wspólnej pracy? Dowiemy się w najbliższą sobotę.

Festiwal Sci-Fly odbywa się w ramach Pracowni Multimedialnej Jeżyckie Cybery - cyklu darmowych, otwartych wydarzeń poświęconych technologii i sztuce interaktywnej. Kuratorem projektu jest Patryk Lichota.

Aleksandra Skowrońska

  • Festiwal Sci-Fly
  • Centrum Amarant
  • 26.11, g. 14-22.30
  • wstęp wolny