Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nie tylko smaczne rogale...

Jedenasty listopada to dla poznaniaków podwójnie szczególny dzień. Wzorem reszty Polski świętujemy tego dnia odzyskanie upragnionej niepodległości. Jednak w odróżnieniu od wszystkich obchodzimy też ważne imieniny. W końcu obok patronów miasta Piotra i Pawła, to właśnie Marcin jest naszym najpopularniejszym "miejskim" świętym, którego imię nosi najsłynniejsza ulica Poznania. Co wydarzy się na niej w tym roku?

. - grafika artykułu
L.U.C. jako Jan Feat. Fot. Łukasz Gawroński/materiały prasowe

Z pewnością wielu z nas dobrze zna tę przypowieść. Historię o pewnym rzymskim legioniście, pustelniku i biskupie Tours, który dzieląc się płaszczem z żebrakiem dał przykład jak być człowiekiem "dobrego uczynku". Nic dziwnego, że kult świętego Marcina cieszy się taką popularnością. Wspomnienie o nim pozostaje żywe nie tylko w Poznaniu, ale również w Jarocinie, Krzeszowicach, a także w Bydgoszczy, Jaworze i Opatowie, których jest patronem.

Tradycyjny korowód świętego Marcina odbywa się w Poznaniu od połowy lat dziewięćdziesiątych. Zwyczajem jest, że zaraz po sumie rusza spod kościoła pod wezwaniem świętego, by później przejść "jego" ulicą w stronę oczekujących go władz, z rąk których otrzymuje symboliczny klucz do bram Poznania. W tym roku uroczyste przejście barwnego korowodu jedną z głównych arterii miasta odbędzie się ze szczególnym rozmachem. Z pewnością można o takim mówić mając na uwadze ponad czterystu jego uczestników, w tym kuglarzy, performerów i muzyków.

Tak duża ich liczba wymusiła pierwsze w historii podzielenie korowodu na cztery odrębne sekwencje. Pierwszą, organizowaną przez poznański teatr uliczny "Z głową w chmurach", tworzyć będą dudziarze, koźlarze, akrobaci na statku parowym oraz słynne poznańskie koziołki. W skład drugiej wchodzić będą sportowcy, społecznicy, uczniowie lokalnych szkół, a także niezastąpiona swarzędzka orkiestra dęta. Dwie ostatnie to projekt grupy teatralnej "Asocjacja2006" przedstawiający "wizualną" biografię świętego Marcina oraz kilkuczęściowa prezentacja poznańskich grup rekonstruktorów historii.

W ten specjalny dzień nowego blasku nabiorą świętomarcińskie podwórka. W ramach "Animacji na ulicy Święty Marcin" czynna będzie wystawa "Okien życie" pokazująca piękno starych kamienic, pracownia artystyczna Fundacji "Jak Malowane" oraz "jesienne laboratorium" Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu oraz Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Ponadto zespół Przodki zaprosi do tańca na potańcówce z muzyką tradycyjną, poznańscy iluzjoniści do zabawy z magią, a Kolektyw R2D2 do niezwykłych doświadczeń ze światłem i dźwiękiem. Będzie również okazja do sprawdzenia swoich sił w miejskiej grze planszowej animatorek kultury Zofii Małkowicz i Elżbiety Niewiadomskiej.

Nie obędzie się również bez wydarzeń muzycznych. Gwiazdą wieczoru będzie projekt Rebel Babel kierowany przez popularnego rapera L.U.C.-a. Scenę przed CK Zamek przejmą instrumentaliści z polski i zagranicy oraz słupska orkiestra dęta. Artyści są częścią większego zespołu "międzynarodowej orkiestry orkiestr dętych", skupiającego muzyków, tekściarzy i kompozytorów z całej Europy. Koncert Rebel Babel poprzedzi występ węgierskiego kwintetu Söndörgo, który wyrasta na jeden z najciekawszych zespołów prezentujących muzykę bałkańską.

Sebastian Gabryel

  • Imieniny Ulicy Święty Marcin
  • 11.11, g. 11-21
  • różne lokalizacje (w tym ulica Święty Marcin i CK Zamek)
  • wstęp wolny