Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nie widzą przeszkód

Akcja teatralna z udziałem m.in. zespołu Bum Bum Band, który tworzą dzieci i młodzież z autyzmem oraz monodram "Całe życie w dresach" o perypetiach matki niepełnosprawnego dziecka to główne propozycje tegorocznej odsłony Innego Festiwalu, który rozpocznie się 15 października.

. - grafika artykułu
Justyna Tomczak-Boczko. Fot. materiały organizatorów

Inny Festiwal, podobnie jak Inwazja Barbarzyńców dotyka problemu odmienności. - Inny Festiwal ma wiele ścieżek, ale w tym roku chcielibyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na problemy kolejnej mniejszości, jaką są osoby niewidome. Stąd też pomysł, by rozpocząć festiwal 15 października, w Międzynarodowy Dzień Białej Laski - zapowiada Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, która organizuje oba festiwale.

Pierwszym punktem programu Innego Festiwalu będzie happening "Nie widzę przeszkód". Motywem przewodnim akcji będzie biała laska, za pomocą której aktorzy razem z widzami stworzą "choreografię swoich marzeń". W happeningu, który odbędzie się 15 października o g. 12.30 na deptaku na ulicy Wrocławskiej, udział wezmą zespół Bum Bum Band z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, wychowankowie i członkowie Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomych i Stowarzyszenia "Sokoły".

W rezerwacie

W ramach festiwalu odbędą się również dwa pokazy kabaretu Barbarzyńcy PL, którzy w swoim programie opowiadają o trudnościach, na jakie w Polsce mogą się natknąć tzw. "inne gatunki ludzi". W ich "Rezerwacie" miejsce znaleźli m.in. Hacen Sahraoui - od dziewięciu lat mieszkający w Polsce aktor, który urodził się we Francji w rodzinie algierskich emigrantów, Grzegorz "Patyczak" Kmita - poznański punkrockowiec oraz mieszkający w Swarzędzu ze swoim mężem Johnny Popiel, wokalista, aktor i performer. - Uzupełniliśmy program i pojawią się w nim teraz także osoby z niepełnosprawnościami. Stwierdziliśmy, że idealnie pasują do naszego "rezerwatu" - zapewnia Przemek Prasnowski.

W obu pokazach (z audiodeskrypcją i tłumaczonych na język migowy) udział wezmą: niepełnosprawna tancerka Justyna Duda i poetka Jolanta Misiak. Pierwszy z nich odbędzie się w Centrum Zjawisk Teatralnych (ul. Golęcińska 9), gdzie na co dzień stacjonują artyści zrzeszeni wokół Grupy Teatralnej "Asocjacja 2006", drugi - na Scenie Nowej CK Zamek. - Chcemy, żeby każdy miał równy dostęp do kultury, więc szukamy miejsc, gdzie osoby na przykład z niepełnosprawnością ruchową będą mogły bez problemu dotrzeć. Hala na Golęcienie co prawda nie jest w centrum, ale można tam podjechać autobusem albo samochodem. I osoby na wózkach wjadą do niej bez przeszkód - tłumaczy organizator.

Całe życie w dresach

Ciekawym wydarzeniem wydaje się być również premiera monodramu "Całe życie w dresach". Scenariusz spektaklu napisała Justyna Tomczak-Boczko, która również pojawi się na scenie. - Justyna ma syna Jeremiego, który od urodzenia walczy o życie. Opiekuje się nim, uczestniczy w jego rehabilitacji. I cały czas w zasadzie krąży pomiędzy domem a szpitalem - opowiada Przemek Prasnowski, który zajął się reżyserią spektaklu. - Wątek ten poruszyliśmy już kiedyś w czasie warsztatów, ale temat cały czas wydaje się być omijany. Bo dzieci niepełnosprawne to jedno, ale one mają też rodziców, którzy muszą sobie radzić z tą niepełnosprawnością, są od niej uzależnieni - mówi.

Inny Festiwal oprócz Poznania będzie gościł też w innych miejscowościach Wielkopolski: Wągrowcu, Gołańczy i Czarnkowie. 

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Inny Festiwal
  • 15.10-6.11
  • bezpłatne wejściówki: kabaret (do odbioru w CIM od 10.10), film (do odbioru w kinie Muza na godzinę przed seansem), spektakl (do odbioru w CIM i w Scenie Roboczej od 10.10), warsztaty (rezerwacja: barakkultury@barakkultury.pl)