Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Po raz setny

Powiewające od miesięcy na budynkach publicznych flagi narodowe codziennie przypominają nam o tej szczególnej rocznicy. Kulminacja wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czeka nas 11 listopada.

. - grafika artykułu
Tegoroczny Bieg Niepodległości wystartuje 11.11 o godzinie 11:11, fot. Biegniepodleglosci.pl

Będziemy świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada od tego faktu minie już sto lat. W naszym mieście oficjalne uroczystości rocznicowe rozpocznie msza święta, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny w poznańskiej farze. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na plac Wolności i tam o g. 12 zaplanowany jest koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, później czeka nas defilada wojskowych pododdziałów i prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Będzie można też zobaczyć historyczny sprzęt wojskowy, ten najnowszy, ale też pamiętający czasy walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

- Niewątpliwą atrakcją dla poznańskiej publiczności będzie samochód pancerny Austin-Putiłow "Poznańczyk". Zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska. Samochód był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych - zapowiada Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na placu stanie też armata, która wystrzeli w kulminacyjnym momencie. Jak zapowiadają organizatorzy, atrakcją wieczoru na placu Wolności ma być widowisko multimedialne, które za sprawą techniki mappingu przedstawi historię m.in. powstania wielkopolskiego. Oprócz uroczystości w samo Święto Niepodległości zobaczymy też wystawy tej okoliczności poświęcone.

Od 9.11 Galeria Miejska Arsenał zaprasza na ekspozycję o życiu codziennym we współczesnej Polsce. Kontekst odzyskania niepodległości ma być punktem wyjścia do krytycznej oceny naszej teraźniejszości. Przed Odwachem na Starym Rynku za sprawą Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości od 9.11 stanie ekspozycja Wielkopolanie ku Niepodległej, o walkach Wielkopolan o granice Polski w latach 1918-1920. Jej otwarcie ma być połączone z wizytą 100-osobowej delegacji polsko-niemieckiej, która pociągiem pokona trasę z Magdeburga do Warszawy w ramach Ekspressu do Niepodległości i zatrzyma się na przystanek w Poznaniu. Również przed Odwachem od 14.11 zobaczymy wystawę o Sejmie Dzielnicowym, niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce na krótko przed wybuchem powstania wielkopolskiego.

Atrakcyjnie zapowiada się muzyczna strona obchodów. Kto będzie chciał wczuć się w patriotyczny nastrój w bardziej kameralnej atmosferze, ten 8.11 niech wybierze się do Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny przy ul. Gajowej na śpiewanie pieśni harcerskich i patriotycznych z akompaniamentem Stanisława Horbika (początek o g. 17). Akademia Muzyczna 17.11 o g. 17 zaprasza do Auli Nova na koncert Póki Polska żyje w nas w wykonaniu solistów śpiewaków, Chóru Ogólnouczelnianego oraz Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Filharmonia szykuje 11.11 o g. 18 koncert Niepodległej na urodziny, w programie usłyszymy utwory polskich kompozytorów w wykonaniu Poznańskich Słowików i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Z kolei na koncert Non omnis moriar zaprasza Salon Muzyczny Nowowiejskiego, gdzie wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe (7.11, g. 18).

Wymienione wydarzenia z pewnością mogą liczyć na frekwencję, jednak jedno pod tym względem z pewnością przebije wszystkie: Bieg 100-lecia 2018. W tym roku organizatorzy spodziewają się nawet ponad 25 tys. biegaczy, w tym bardzo wielu przyjezdnych. Tegoroczni uczestnicy mogą liczyć na wyjątkowy, pokryty 24-karatowym złotem medal stulecia. Start zaplanowany jest na g. 11.11, a meta biegu znajdzie się na al. Niepodległości. Zwycięzców czeka dekoracja na scenie obchodów Imienin ul. Św. Marcin przed CK Zamek, która to impreza pod hasłem Pochwała wolności, też wpisze się w niepodległościowe obchody.

Jan Gładysiak

  • obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
  • 11.11
  • więcej wydarzeń towarzyszących rocznicy w załączniku

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018

Załączniki