Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ponad murem apartheidu

Tegoroczne Dni Palestyńskie w Poznaniu rozpoczną się 11 listopada. W programie m.in. pokaz filmu "Shujayya" w reżyserii Mohammeda Almughanniego oraz koncert palestyńsko-polskiego duetu Kalboneh & Kolego.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Shujayya"

Izraelski Tydzień Apartheidu to odbywający się co roku międzynarodowy cykl wydarzeń, którego celem jest m.in. zwiększenie świadomości na temat izraelskiej polityki apartheidu wobec Palestyńczyków. W ubiegłym roku w jego marcowe obchody włączył się Teatr Ósmego Dnia. Te zbliżające się (pierwsze spotkanie już w piątek) organizuje kolektyw Palestyna24.pl. - To nie przypadek. W polskie święto niepodległości chcemy zwrócić uwagę na los społeczności/narodu, której od dziesiątków lat odmawia się prawa do samostanowienia. Ale 11 listopada przypada też 12 rocznica śmierci Jasera Arafata, historycznego przywódcy Organizacji Wyzwolenia Palestyny, którego zasługą było uczynienie sprawy palestyńskiej kwestią międzynarodową - wyjaśniają organizatorzy.

W tym roku podczas Dni Palestyńskich głos zabiorą sami Palestyńczycy oraz ich izraelscy sojusznicy. Wydarzenie zainauguruje w kluboksięgarni Zemsta promocja książki "Na Zachodnim Brzegu bez zmian" pod redakcją Konrada Pędziwiatra, której towarzyszyć będzie rozmowa na temat Zachodniego Brzegu Jordanu. Następnie odbędzie się koncert palestyńsko-polskiego duetu, który tworzą: mieszkający od ponad roku w Polsce Palestyńczyk Nidal Kalboneh (młody muzyk zaśpiewa i zagra na oud - arabskiej lutni) oraz Borys Kolego, który na scenie pojawi się z bębnami obręczowymi. Artyści wystąpią w Galerii na Tak (ul. Mielżyńskiego 27/29).

Wszystkie sobotnie wydarzenia odbędą się z kolei w Centrum Amarant. Rozmowa (połączenie za pomocą Skype'a) ze znanym aktywistą, założycielem i członkiem PACBI Omarem Barghoutim na temat pokojowego oporu palestyńskiego rozpocznie się o g 17. Po niej natomiast głos zabierze reżyser Dror Dayan. Na spotkaniu z twórcą o g. 18 poruszone zostaną kwestie ruchu BDS, którego członkowie nawołują do solidarności ze wszystkimi narodami, jakie są ofiarami przemocy, wyzysku i imperializmu. Następnie Dayan opowie o swoim filmie "Nawet jeśli moja ziemia płonie", którego projekcja rozpocznie się o g. 19. - Będziemy mówić o dniu codziennym okupacji, o jej różnych wymiarach, i tym jak zmienia mapę regionu, a zarazem wpływa na każdy aspekt życia okupowanych. Ale także i przede wszystkim powiemy o pokojowym oporze wobec niej. O solidarności ponad granicami i ponad murem apartheidu. O międzynarodowym ruchu bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji wobec Izraela (BDS). O wspólnym państwie dla Żydów i Palestyńczyków. A wreszcie o tym jak każdy z nas może się przyczynić do zakończenia okupacji i sprawiedliwego pokoju - zachęcają do wzięcia udziału w spotkaniach organizatorzy.

Drugi z proponowanych filmów - "Shujayya" w reżyserii Mohammeda Almughanniego wyświetlony zostanie w niedzielę w Nowym Kinie Pałacowym. Obraz, który jest dokumentalną opowieścią o życiu w Strefie Gazy i o okaleczonej przez wojnę rodzinie, zdobył Grand Prix podczas tegorocznego, 14. festiwalu "Łodzią po Wiśle". Jury doceniło go za "wstrząsający obraz naszego świata, którego nie chcemy oglądać".

Na sam koniec Dni Palestyńskich otwarta zostanie wystawa "Obliterated families" w Galerii na Tak, odbędzie się także spotkanie z współautorką projektu, reporterką i korespondentką PAP w Izraelu, Alą Qandil.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Dni Palestyńskie w Poznaniu
  • 11-13.11