Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Przekraczając granice

Noise, improwizacje, instalacje, wizualizacje, pejzaże dźwiękowe i ciągłe zaskakiwanie - grupa audiowizualna kakofoNIKT od dziesięciu lat eksperymentuje z materią dźwięku i obrazu. Z okazji dziesięciolecia grupy w najbliższą środę w Centrum Amarant rozpocznie się cykl koncertów i wydarzeń artystycznych. 

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Eksplorują granice i ograniczenia przypisywane muzyce industrialnej i noise, improwizacji, muzyce elektronicznej i wielu, wielu innym. Źródłem dźwięku są dla nich zarówno klasyczne instrumenty dęte, przestrzeń miejska, jak i kawałki blachy. Koncertują nad ranem i w nocy, w synagodze, rzeźni i lesie - wybierane przez nich czas i przestrzeń są równoprawnym elementem koncertów i ich działalności artystycznej. kakofoNIKT to zespół totalny.

nie-NIKT

Zespół tworzony jest przez twórców związanych z Poznaniem oraz działalnością Centrum Amarant. Grupę tworzą Patryk Lichota (m.in. saksofon, laptop, theremin, gitara basowa, field recording), Hubert Wińczyk (m.in. generator dźwięku, (nie)ludzki głos, zabawki, analogowe  instrumenty elektroniczne), Michał Joniec (bębny, efekty dźwiękowe). Sfera wizualna tworzona jest przez Piotra Boćkowskiego zajmującego się tworzeniem video, koncepcjami przestrzennymi, sztuką body-art oraz przez Tomasza Gęstwickiego odpowiedzialnego za live video. Zespół często współpracuje też z zaprzyjaźnionymi artystami - wśród gości kakofoNIKT tylko podczas wydarzeń towarzyszących dziesięcioleciu grupy znaleźli się m.in. Jeff Gburek, Tomasz Misiak, Fryderyk Lisek, Piotr Tkacz oraz Blanka Dembosz. Można więc zaryzykować i uznać, że kakofoNIKT to w tym przypadku przewrotna nazwa grupy współpracującej z liczną grupą artystycznych przyjaciół.

Artystyczne spotkania

Celebracja dziesięciolecia grupy rozpocznie się już 16 listopada koncertem grupy kakofoNIKT - o g. 20 w Centrum Amarant zespół zaprezentuje materiał z wydanego w 2013 roku albumu "Kaktuus", będącego interpretacją oraz próbą przełożenia na język muzyczny doświadczeń rośliny, od której nazwy zapożyczono tytuł albumu. Jak twierdzą twórcy:  "Kaktuus jest wynikiem eksperymentów z percepcją dźwięku, metodami improwizacji; próbuje wywołać graniczne doświadczenia poprzez muzykę".

Cykl wydarzeń związanych z obchodami dziesięciolecia zespołu obejmował będzie między innymi koncert kakofoNIKT z gościnnym udziałem wokalistki Barbary Wilińskiej, rzeźbiarza dźwiękowego i kompozytora Jeffa Gburka, artystki dźwiękowej Pauliny Miu Zielińskiej (18 listopada, g. 20) oraz performens Piotra Boćkowskiego z muzyką kakofoNIKT "Syntetyczne organy" (19 listopada, g. 21).

Klamrą zamykającą święto będzie koncert zespołu kakofoNIKT. 24 listopada o g. 23 muzycy i artyści wizualni rozpoczną koncert prezentujący najnowsze, premierowe wydawnictwo zespołu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ośmiogodzinny "koncert do snu". Muzyka wkroczy między sen i jawę słuchających, przynosząc niezapomniane wrażenia - należące nie tylko do sfery dźwiękowej.

Cykl wydarzeń odbywa się w ramach Pracowni Multimedialnej Jeżyckie Cybery - cyklu darmowych, otwartych wydarzeń poświęconych technologii i sztuce interaktywnej. Kuratorem projektu jest Patryk Lichota.

Aleksandra Skowrońska

  • 10-lecie zespołu kakofoNIKT
  • Centrum Amarant
  • 16-24.11
  • wstęp wolny