Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Różnorodność i podobieństwo

Jak co roku 17 stycznia w całej Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu. Główne jubileuszowe obchody odbędą się w Kielcach - mieście, w którym mimo trudnej przeszłości naznaczonej pogromem kieleckim udaje się pielęgnować pozytywne relacje katolicko-żydowskie. Czy to samo dzieje się także w Poznaniu?

. - grafika artykułu
Zespół Kroke wystąpi w ramach Dnia Judaizmu 18.01 w Blue Note, fot. materiały organizatorów

W stolicy Wielkopolski nie boimy się nawiązywać dialogu, próbujemy także zrozumieć trudną historię oraz teraźniejsze konflikty międzykulturowe. Zadziwiająca jest mnogość płaszczyzn, na których w Poznaniu z Żydami spotykają się katolicy, ludzie poszukujący, ateiści czy artyści, dlatego w naszym mieście jeden dzień to za mało. Poznański XX Dzień Judaizmu pod hasłem "Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść" rozciągnął się na jedenaście dni, w których prócz czasu na muzykę, malarstwo i poezję będzie czas na rozmowę i refleksję. Arcybiskup Gądecki oraz prof. Grosfeld 16.01 w rozmowie z ks. Stranzem poruszą niezwykle istotne zagadnienie - dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów. Dzień później, podczas wspólnego nabożeństwa w kościele pw. św. Wojciecha, żydzi i katolicy, przedstawią swoje interpretacje starotestamentowej księgi Jeremiasza.

Kto śpiewa, dwa razy się modli

Organizatorzy Dnia Judaizmu jak zwykle przygotowali wiele wydarzeń dla miłośników muzyki żydowskiej. 10.01 repertuar tradycyjnych pieśni i piosenek zaprezentują laureaci Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej. Dzień później Trio Taklamakan porwie nas w wir muzyki klezmerskiej. Tak jak w poprzednich latach, jeden z koncertów Dnia Judaizmu odbędzie się w klubie Blue Note. Tym razem usłyszymy znany i cieszący się dużym uznaniem zespół Kroke, grający muzykę klezmerską oraz szerzej - etniczną. 20.01 na spektakl Skrzypek na dachu zaprasza Teatr Muzyczny. W główną postać broadwayowskiego hitu wcieli się Włodzimierz Kalemba. Chcącym dotknąć oryginalnej muzyki żydowskiej polecam Znaki na drodze - wydarzenie, podczas którego usłyszymy śpiew i gawędę rabina Symchy Kellera.

Obrazem i słowem

Dzień Judaizmu zainauguruje wernisaż obrazów Marka Cierniewskiego z cyklu W cieniu synagogi. W tych obrazach odnajdziemy życie dawno minione, lecz wciąż fascynujące: modlitwy i obrzędy żydowskie, ale też przedwojenne, zwyczajne życie ukazane w scenkach rodzajowych. Ze sztuką plastyczną spotkamy się również 11.01 podczas wykładu Piotra Bernatowicza o grafice i malarstwie Jerzego Piotrowicza. Postać Jankiela - starego Żyda z poematu Pan Tadeusz, przypomni nam Jerzy Trela, natomiast fragmenty powieści Hiob Josepha Rotha zinterpretują aktorzy Teatru Nowego. 

XX Dzień Judaizmu to aż trzynaście wydarzeń, podczas których będziemy mogli przekonać się o pięknie różnorodności i podobieństwa. To czas, w którym możemy się zastanowić nad tym, co utracone, ale też spojrzeć w przyszłość. Sądząc po tegorocznym programie, może być ona naprawdę fascynująca.

Aleksandra Bliźniuk

  • XX Dzień Judaizmu
  • 9-20.01
  • organizator: Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie COEXIST