Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Urodziny Poznania

Są tacy, którzy twierdzą, że w pewnym wieku urodzin się nie świętuje. Celebruje się za to imieniny. Tak było przez ostatnie lata w Poznaniu. Tymczasem 23 kwietnia stolica Wielkopolski obchodzi 770. rocznicę nadania praw miejskich - takiego święta nie można przegapić!

. - grafika artykułu
Średniowieczna mapa miasta, fot. materiały prasowe

Gród poznański istniał co najmniej od połowy X wieku, ale właśnie 23 kwietnia 1253 roku otrzymał prawa miejskie. Według historyków książę Przemysł I i jego brat Bolesław Pobożny podpisali wówczas akt lokacyjny, dając początek lewobrzeżnej części Poznania. Był to impuls do rozwoju. Wkrótce powstał rynek z ratuszem i otaczającą go siatką ulic, zamek na Wzgórzu Przemysła i mury obronne. Historia nie zawsze obchodziła się z miastem łaskawie, ale nadszedł czas świętowania.

Głównym punktem obchodów będzie wędrowne, interaktywne widowisko plenerowe 77 dekad miasta Poznania. Weźmie w nim udział 7 zespołów teatralnych - główny sprawca zamieszania - Asocjacja 2006 z Piotrem Tetlakiem na czele oraz Brygada Pigmaliona, grupa Circus Ferus, teatry: Ewolucji Cienia, Fuzja, Porywacze Ciał i Z Głową W Chmurach. Towarzyszyć im będą uczniowie 7 szkół oraz orkiestry i bębniarze. Widowisko ma mieć formę korowodu, który 23 kwietnia o godzinie 14 wyruszy spod Bramy Poznania. Artyści i widzowie przekroczą dwa mosty - Biskupa Jordana i Bolesława Chrobrego - łączące brzegi miasta. Potem ulicami Chwaliszewo, Wielką i Ślusarską dotrą na plac Kolegiacki. Prowadzić ich będzie spersonifikowana postać Warty, która była świadkiem całej historii miasta. Jak mówią organizatorzy - dzięki kreatywności artystów ukażemy nasz poznański charakter - różnorodność. To w aurze tej teatralnej narracji podążymy przez ulice, mijając kolejne sceny, które przyniosą nie tylko refleksję, ale i humor. Na finał uczestnicy parady zostaną poczęstowani urodzinowym tortem.

A to nie wszystkie wydarzenia związane z jubileuszem lokacji miasta. Specjalny program przygotowało Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Jak przekonują jego przedstawiciele, będzie można dzięki niemu dowiedzieć się, jak wielkim przedsięwzięciem i wyzwaniem była budowa miasta od podstaw. - Zaprezentujemy jego mieszkańców i mieszkanki na przestrzeni wieków - różnej nacji, stanów, światopoglądów i wyznań. Opowiemy, jak kolejne pokolenia swoimi potrzebami, marzeniami, ambicjami zbudowały współczesny Poznań - zapowiadają.

Na 2 i 6 kwietnia zaplanowano m.in. premierę podcastu miasto czy Miasto, który będzie można odsłuchać na stronie internetowej Bramy Poznania. W samej Bramie Poznania 22 kwietnia odbędzie się VIII finał mistrzostw Debat Oxfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania, których tematem będą m.in. kwestie związane z lokacją. Dzień później rozpocznie się wycieczka "Prawy do lewego" - przeprowadzka na drugi brzeg. Na stronie internetowej Galerii Śluza zostanie też udostępniona wystawa online Miasto jak się patrzy. 30 kwietnia i 20 maja, czyli w Noc Muzeów, Trakt Królewsko-Cesarski zaprosi na spacery pod hasłem Najważniejsza jest loka (liza)cja!, podczas których będzie szansa nie tylko odwiedzić kluczowe dla historii miasta miejsca, ale także dowiedzieć się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła. Majówka w Bramie Poznania (1--3 maja) również dotyczyć będzie 770. rocznicy lokacji Poznania. 17 czerwca wreszcie w Galerii Śluza zostanie otwarta wystawa Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań.

Agnieszka Nawrocka

  • Widowisko 77 dekad miasta Poznania
  • 23.04, g. 14
  • start: Brama Poznania

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023