Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wyjątkowy tydzień, wyjątkowi ludzie

Tydzień spotkań. Tak w skrócie można opisać program drugiej edycji Poznań Pride Week, który rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 18 września. Spotkania, nawiązywanie dialogu i próba wzajemnego zrozumienia mimo różnic to główne tematy poruszane podczas tęczowego tygodnia.

. - grafika artykułu
Ubiegłoroczny Marsz Równości, fot. mat. Grupy Stonewall

Film, teatr, poezja, muzyka. Wątki LGBT podejmowane są przez artystów działających na różnych polach. Znalazło to odzwierciedlenie w programie nadchodzącego Poznań Pride Week. Już pierwszego dnia, w niedzielę, oprócz dyskusji, wspólnego festiwalowego śniadania i tęczowego przejazdu rowerowego przez miasto, odbędzie się koncert Dominiki Barabas, która w CK Zamek zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty "Rustykalny cyrk". Kilka dni później, 22 września na scenie Teatru Polskiego wystąpi 13 wokalistów i wokalistek, wśród nich m.in.: Michał Kwiatkowski, Madox i Alicja Piotrowska. Podczas koncertu zatytułowanego "Miłość - to niby takie proste" artyści wykonają polskie piosenki (z tekstami m.in. Tuwima i Młynarskiego) zaaranżowane na tę okazję przez Jacka Piskorza. Tematem utworów będzie miłość w różnych odcieniach. Reżyserią widowiska zajął się Andrzej Nowakowski.

Ale Poznań Pride Week to nie tylko muzyka. Podczas festiwalu zostanie również zaprezentowany film dotyczący pokłosia epidemii AIDS "Paryż 05:59" (tylko dla dorosłych) oraz "Viva" w reżyserii Paddy Breathnach. Filmy zostaną pokazane w Poznaniu po raz pierwszy, towarzyszyć im będą dyskusje. W programie festiwalu warto zwrócić również uwagę na spektakl "Sceny myśliwskie z dolnej Bawarii", wrześniową premierę Teatru Polskiego. Przedstawienie w reżyserii Grażyny Kanii prezentuje etapy powstawania mechanizmu wykluczenia funkcjonującego w ramach konserwatywnego społeczeństwa przyzwyczajonego do znanych wartości i tradycyjnie pojmowanej moralności.

Nadchodzący tydzień wypełnią poza tym liczne wspólne śniadania, spotkania, warsztaty oraz panele dyskusyjne. Na finał odbędzie się piknik przedmarszowy oraz - tradycyjnie - Marsz Równości. Obydwa wydarzenia będą miały miejsce w sobotę, 24 września. Festiwalowa, rodzinna atmosfera, zajęcia z jogi oraz strefa chill out z leżakami i foodtruckami mają wpisać się w miejskie trendy i zachęcić do uczestnictwa wszystkich mieszkańców miasta. - Chcemy przyciągnąć osoby, które do tej pory nie wyobrażały sobie swojej obecności na Marszu Równości. Zależy nam na tym, aby pokazać różnorodność społeczności LGBT, która składa się zarówno z kolorowych i szalonych drag queens, jak i ustatkowanych par jednopłciowych wychowujących dzieci. Stąd pomysł pikniku, który będzie trochę przypominał rodzinny festyn. To będzie naprawdę wyjątkowa przestrzeń i jesteśmy szalenie ciekawi, jak przyjmą ten pomysł mieszkańcy Poznania - mówi Sue Bartel z Grupy Stonewall. Sam Marsz także będzie miał wyjątkową oprawę przygotowaną wspólnie z władzami miasta: część trasy zostanie ozdobiona tęczowymi flagami.

Cały harmonogram Poznań Pride Week jest dostępny na stronie internetowej Grupy Stonewall. Niektóre wydarzenia są biletowane.

Aleksandra Skowrońska, ng

  • Poznań Pride Week
  • 18-25.09