Kultura Poznań.pl

Varia

Osiem kroków w tango
 

Osiem kroków w tango

Taniec, muzyka, emocje. Festiwal tanga Ocho Pasos rozpocznie się w najbliższy piątek i aż do niedzieli będzie rozgrzewał poznaniaków w rytmie argentyńskiego tańca. W programie - warsztaty, pokazy i koncerty.

czytaj więcej
Idę na bal (folk)
 

Idę na bal (folk)

- Ten festiwal to owoc pielęgnowanej od lat miłości do muzyki i tańca, którą chcielibyśmy dzielić się z innymi. Dedykowany jest wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć swój romans z tańcem balfolkowym lub od jakiegoś czasu pielęgnują swój związek z nim - mówi Marta Tomczak ze Stowarzyszenia Bal Folk Poznań. W najbliższy piątek startuje Lovembal - pierwszy balfolkowy festiwal w Poznaniu.

czytaj więcej
Gdzieś, gdzie czas płynie inaczej
 

Gdzieś, gdzie czas płynie inaczej

- Paradoksalnie, im ma się mniej pieniędzy, tym lepiej - uważa Anna Kautz. - Kiedy podczas pierwszej wyprawy stopem do Maroka w górach zepsuł się nam samochód, miejscowi zaprosili nas na kolację. Poczęstowali nas tadżinem - najlepszym, jaki jadłam w życiu. Podczas kolejnych wyjazdów zjadłam jeszcze sto innych tadżinów, ale żaden nie smakował tak jak ten pierwszy - wspomina. 

czytaj więcej
Małe, a cieszą
 

Małe, a cieszą

W najbliższy weekend maluszki, ich rodziny oraz artyści tworzący dla najmłodszych obchodzą wielkie święto. Nie, Dzień Dziecka nie został przeniesiony. Już po raz trzeci odbędą się za to Small Size Days.

czytaj więcej
Różnorodność i podobieństwo
 

Różnorodność i podobieństwo

Jak co roku 17 stycznia w całej Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu. Główne jubileuszowe obchody odbędą się w Kielcach - mieście, w którym mimo trudnej przeszłości naznaczonej pogromem kieleckim udaje się pielęgnować pozytywne relacje katolicko-żydowskie. Czy to samo dzieje się także w Poznaniu?

czytaj więcej
Marcin Zaremba o lęku i gniewie
 

Marcin Zaremba o lęku i gniewie

Marcin Zaremba nie ma wątpliwości: "Poparzeni jesteśmy do dzisiaj. Przetrwała pamięć wojny, powojennego bandytyzmu, pozostał brak zaufania do państwa, strach przed Żydami i Niemcami. Czas Wielkiej Trwogi zakorzenił się w nawykach i zwyczajach, w naszych fobiach". Znany historyk będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Nie-boskie narracje" - we wtorek w Teatrze Polskim.

czytaj więcej
Metafory przyszłości
 

Metafory przyszłości

Nowoczesne technologie, sztuka cyfrowa, muzyka, performance, poezja, moda... W najbliższą sobotę podczas festiwalu sztuki science-fiction Ski-Fly w Centrum Amarant fantastyka naukowa pojawi się we wszystkich możliwych formach.

czytaj więcej
Barbarzyńcy i inne mniejszości
 

Barbarzyńcy i inne mniejszości

W czwartek startuje organizowany przez Barak Kultury festiwal Barbarzyńcy PL. Tym razem artyści zaproszą nas do spojrzenia na Polskę oczami imigranta, posłuchania bajek Mirona Białoszewskiego i... pośmiania się z niespotykanych "okazów", które zgromadzili w "Rezerwacie".

czytaj więcej
Przekraczając granice
 

Przekraczając granice

Noise, improwizacje, instalacje, wizualizacje, pejzaże dźwiękowe i ciągłe zaskakiwanie - grupa audiowizualna kakofoNIKT od dziesięciu lat eksperymentuje z materią dźwięku i obrazu. Z okazji dziesięciolecia grupy w najbliższą środę w Centrum Amarant rozpocznie się cykl koncertów i wydarzeń artystycznych. 

czytaj więcej
Ponad murem apartheidu
 

Ponad murem apartheidu

Tegoroczne Dni Palestyńskie w Poznaniu rozpoczną się 11 listopada. W programie m.in. pokaz filmu "Shujayya" w reżyserii Mohammeda Almughanniego oraz koncert palestyńsko-polskiego duetu Kalboneh & Kolego.

czytaj więcej
Nie tylko smaczne rogale...
 

Nie tylko smaczne rogale...

Jedenasty listopada to dla poznaniaków podwójnie szczególny dzień. Wzorem reszty Polski świętujemy tego dnia odzyskanie upragnionej niepodległości. Jednak w odróżnieniu od wszystkich obchodzimy też ważne imieniny. W końcu obok patronów miasta Piotra i Pawła, to właśnie Marcin jest naszym najpopularniejszym "miejskim" świętym, którego imię nosi najsłynniejsza ulica Poznania. Co wydarzy się na niej w tym roku?

czytaj więcej
Do ludzi o ambicjach twórczych
 

Do ludzi o ambicjach twórczych

- Czekamy na zgłoszenia poetyckie wszelkiej maści: od poezji konkretu do melorecytacji. Wszystko jest kwestią twórczej wyobraźni i jej wyładowań w czasie do trzech minut - zachęcają do wzięcia udziału w turnieju jego organizatorzy. Slam w Teatrze Polskim odbędzie się 10 listopada. Poprzedzi go spotkanie z Magdą Gałkowską. 

czytaj więcej
Święto Zemsty i melancholii
 

Święto Zemsty i melancholii

Początek listopada jest nierozerwalnie związany z wszechobecnie panującą atmosferą nostalgii i melancholii. Jesieni przypisana jest także tęsknota za przeszłością i za tymi, którzy odeszli bezpowrotnie. Na listopadową zadumę jest inny sposób - mieszkańcom Poznania przedstawia go anarchistyczna kluboksięgarnia Zemsta świętująca swoje kolejne urodziny.

czytaj więcej
O poznaniu Poznania
 

O poznaniu Poznania

Spacerując ulicami miasta zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że nawet pozornie zwyczajne fragmenty zabudowań często kryją w sobie historie warte poznania. W jaki sposób uchylić rąbka tajemnicy i zgłębić ich sekrety? Dzięki fachowej usłudze miejskiego przewodnika turystycznego.

czytaj więcej
Drewniani świadkowie historii
 

Drewniani świadkowie historii

Przechodzące z rąk do rąk, kopiowane, fałszowane, wypożyczane, kradzione, sprzedawane, przerabiane, niszczone i naprawiane... choć może trudno to sobie wyobrazić, często są świadkami niejednej ciekawej historii. Wiedzę na temat ich wszystkich (i świadków, i historii) gromadzi nowy portal Instytutu Muzyki i Tańca "Skrzypce w zbiorach polskich".

czytaj więcej
Strona 1 2 18
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.