Kultura Poznań.pl

Historia

Nowa, świecka tradycja
 

Nowa, świecka tradycja

"Rozległy się tony Poloneza Ogińskiego granego przez kwartet smyczkowy Filharmonii Poznańskiej. Do renesansowej Sali Odrodzenia poznańskiego ratusza weszła pierwsza para nowożeńców. Pani młoda w pięknej białej sukni, pan - w czarnym garniturze. Tak od dnia wczorajszego śluby w naszym mieście otrzymały piękną oprawę" - pisał 24 lutego 1962 roku wyraźnie rozemocjonowany dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego".

czytaj więcej
Picie wódki a socjalizm
 

Picie wódki a socjalizm

"Dnia 12 bm. na posiedzeniu Jutrzenki był obecnym książę Zdzisław Czartoryski, który w dłuższej przemowie udowodnił związek socyalnej demokracyi z pijaństwem" - donosił "Dziennik Poznański" z 19 lutego 1893 r.

czytaj więcej
Wolne ptaki rozwijają skrzydła
 

Wolne ptaki rozwijają skrzydła

"Właściwie zawsze szłam za moją intuicją" - stwierdziła we wspomnieniach wychowana w Poznaniu Lotte Jacobi. "Mój styl jest stylem ludzi, których fotografuję" - kwitowała. A Germaine Krull, urodzona na Wildzie, wyrażała się jeszcze bardziej radykalnie: "Obiektyw jest okiem doskonalszym niż oko".

czytaj więcej
Good bye, Stalin!
 

Good bye, Stalin!

"Placu o nazwie im. J. Stalina nigdy w Poznaniu nie było i nie ma do dnia dzisiejszego. Powyższa nazwa utarła się u części mieszkańców miasta »samorzutnie«, nie została jednak nigdy oficjalnie zaakceptowana".

czytaj więcej
Wolne ptaki opuszczają gniazdo
 

Wolne ptaki opuszczają gniazdo

Wychowana w Poznaniu Lotte Jacobi (1896-1990) mówiła krótko: "Jestem artystką, nie fotografką komercyjną". W 1973 roku - jako pierwszej z wielkich dam fotografii lat 20. XX wieku - zrobiono jej wielką retrospektywę. Inną z tych dam była urodzona na Wildzie Germaine Krull (1897-1985), o której Man Ray mówił: "Ty i ja jesteśmy największymi fotografami naszych czasów".

czytaj więcej
Prezent gwiazdkowy - stan wyjątkowy
 

Prezent gwiazdkowy - stan wyjątkowy

Zdobyta i splądrowana przez wojsko i milicję siedziba poznańskiej Solidarności przy Zwierzynieckiej, z której zabrano i wywieziono do Warszawy kilkaset worków dokumentów, blisko 150 internowanych działaczy, wreszcie spacyfikowane przez wojsko największe zakłady pracy, z HCP na czele. Taki był bilans 13 grudnia 1981 roku w Poznaniu.

czytaj więcej
70 lat teatru w Gnieźnie
 

70 lat teatru w Gnieźnie

Okrągła rocznica funkcjonowania gnieźnieńskiego teatru skłania do tego, by oddając hołd związanym z nim twórcom, przypomnieć, choć skrótowo, jego bogatą historię. 

czytaj więcej
Vivat król!
 

Vivat król!

5 listopada 1764 roku odbyła się uroczysta koronacja " (...) szczęśliwie panującego Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla polskiego (...)". Wzięli w niej przedstawiciele m.in. poznańskiego magistratu. Z tej okazji "większe miasta z większym staraniem zapalały ognie na znak życzliwości dla ukoronowanego księcia, Króla i Monarchy". Poznań też na swój sposób uczcił koronację.

czytaj więcej
Miasto niepokorne
 

Miasto niepokorne

Ponadstutysięczny tłum na tzw. placu Stalina, płynące zewsząd jednoznaczne okrzyki: "Precz z ruskami!", "Precz z UB!", "Precz z Rokossowskim!", "Nie chcemy przyjaźni z Rosją!", odśpiewane kolejno:"Mazurek Dąbrowskiego", "Rota" i "My chcemy Boga", wreszcie sformowanie kilkusetosobowej "wyprawy na Młyn", czyli więzienie przy ul. Młyńskiej...

czytaj więcej
Poznań z wysoka
 

Poznań z wysoka

"Obiekt ten zostaje wzniesiony jako wyraz głębokiej troski państwa o wychowanie i kształcenie młodzieży, o rozwój nauki i myśli ekonomicznej na ogólny pożytek narodu, jaki przynosi społeczeństwu wiedza ekonomiczna w warunkach pokoju, postępu i socjalizmu".

czytaj więcej
Pierwszy prezydent Poznania
 

Pierwszy prezydent Poznania

Prawnik, nadburmistrz i pierwszy prezydent Poznania od 17 kwietnia 1919. Jarogniew Drwęski (1875-1921), w czasie wybijania się na niepodległość z właściwą troską dbał o miasto i mieszkańców (aprowizacja, repolonizacja nazw ulic i placów).

czytaj więcej
Strona 1 2 14
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.