Kultura Poznań.pl

Opinie

Janów Mosdorfów jest wielu
 

Janów Mosdorfów jest wielu

Mosdorf. Rekonstrukcja w Teatrze Nowym to już drugi, po Myślach nowoczesnego Polaka w Polskim, poznański spektakl o mechanizmach powstawania myśli narodowej - tym razem bardziej przystępny dla szerszej publiczności, a równie skłaniający do refleksji.

czytaj więcej
Spacer alternatywny
 

Spacer alternatywny

Adam Ziajski, poznański reżyser, aktor, aktywista, twórca Sceny Roboczej i Teatru Strefa Ciszy pewnego dnia porządnie się wkurzył. I z tego wkurzenia powstała książka Poznański spacerOFFnik teatralny Joanny Ostrowskiej. Ukazała się w grudniu nakładem Wydawnictwa Kontekst.

czytaj więcej
Wskrzeszając potwora
 

Wskrzeszając potwora

Operetka - ta z epoki Straussa i Kálmána - nie ma racji bytu w XXI wieku. Rozrywka, którą mamy na wyciągnięcie ręki, jest o niebo ciekawsza niż walczyki i kiepskie fabuły historii w stylu "Wesołej wdówki". Na operetkę trzeba mieć pomysł, trzeba mieć wizję, jak wskrzesić "starą idiotkę", o której pisał Tuwim. W "Zemście nietoperza" - ostatniej premierze ubiegłego roku w Teatrze Wielkim - tego pomysłu zabrakło. Wyszło fiasko, stary potwór raził żenującym humorem i brakiem finezji. I tylko wykonawców żal.

czytaj więcej
Poznańska noc kabaretowa
 

Poznańska noc kabaretowa

W przedpremierowych zapowiedziach twórcy "Great Poland" rozbudzili oczekiwania co do swojego najnowszego spektaklu. Miało być o Polakach i miało być śmiesznie: absurdalnie, groteskowo, "po bandzie". Niestety, spełnili tylko pierwszą obietnicę. I to z nie najlepszym skutkiem.

czytaj więcej
Po sznurku do serca
 

Po sznurku do serca

Studio Teatralne Blum w najnowszym spektaklu "Jak po sznurku" w inscenizacji Lucyny Winkel-Sobczak pokazuje maluszkom świat zbudowany ze sznurków, patyków i wyobraźni. Misternie tka kolorową opowieść pełną skojarzeń, wrażeń i emocji.

czytaj więcej
Na Gwiazdkę bomba!
 

Na Gwiazdkę bomba!

W minioną sobotę dzieci, mniejsze i większe, ich najbliżsi oraz artyści z Teatru Animacji zasiedli wspólnie w kręgu, by wsłuchać się w wigilijne wiersze, wierszyki, wyliczanki i opowiadania. Pretekstem do spotkania była nowa książka z tekstami Maliny Prześlugi i ilustracjami Jagi Słowińskiej pt. "Bombka z gwiazdką".

czytaj więcej
Inaczej by (nie) było
 

Inaczej by (nie) było

"Cyrkostrada" Movements Factory to plątanina osobistych, dramatycznych historii, na które nakładają się cyrkowe fantazje. Wraz z bohaterami balansujemy na granicy niepewnego uśmiechu i pełnego grozy oczekiwania. 

czytaj więcej
Wieczór poznańskich brzmień
 

Wieczór poznańskich brzmień

Festiwal Poznań Nowa Generacja pokazał, że istnieją przynajmniej cztery powody, dla których warto przyglądać się młodej poznańskiej scenie. Są nimi nie tylko duety Rebeka i KVBA, które powoli wyrastają na gwiazdy polskiej muzyki klubowej, ale również offowy projekt Miss Is Sleepy i solowa twórczość Groberskiej. Pozostaje liczyć, że debiutancka edycja imprezy w przyszłym roku doczeka kontynuacji.

czytaj więcej
Bolesne zderzenie z ziemską rzeczywistością
 

Bolesne zderzenie z ziemską rzeczywistością

Czy koncert jest papierkiem lakmusowym albumu? Jeżeli występ na żywo uwypukla jego mocne i słabe strony, to najnowsza płyta Comy nie zdała egzaminu. Pokazała to nie tylko jej zawartość blednąca w scenicznej oprawie, ale i publiczność, która z uprzejmą cierpliwością wyczekiwała drugiej części koncertu z największymi przebojami zespołu.

czytaj więcej
ALE KINO! Czas nauki, czas beztroski
 

ALE KINO! Czas nauki, czas beztroski

Tradycyjnie pod koniec roku Poznań stał się przestrzenią dialogu między dziećmi, rodzicami, nauczycielami i filmowcami, a także miejscem, w którym spotykają się pasja z zaciekawieniem, śmiech z zadumą oraz dziecięca wrażliwość z dojrzałością. 4 grudnia zakończył się 34. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, wieńcząc festiwalowy rok w stolicy Wielkopolski.

czytaj więcej
Noc rozgorączkowanych głów
 

Noc rozgorączkowanych głów

Piątkowy wieczór w hali MTP jednoznacznie pokazał, kto jest niekwestionowanym królem poznańskiego hip hopu. Wielka feta z okazji 40. urodzin rapera Peji przeciągnęła się aż do drugiej w nocy.

czytaj więcej
ALE KINO! Ulotna niewinność
 

ALE KINO! Ulotna niewinność

Na pytanie dyrektora sierocińca o to, kim chciałby zostać w przyszłości, nowo przybyły chłopak zgodnie z prawdą odpowiada, że astronautą. Natychmiast zostaje potężnie spoliczkowany i oskarżony o impertynencję. Ta scena najlepiej oddaje rzeczywistość duńskiego ośrodka, w którym metody wychowawcze opierają się na przemocy i strachu, a marzenia są zakazane.

czytaj więcej
Mówią mędrcy
 

Mówią mędrcy

Co dzieje się w naszych głowach, kiedy "dusza ludzka śni". Snujemy oniryczne wizje, przeżywamy wewnętrzne niepokoje i uniesienia, podróżujemy w nieznane światy. - Jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat - tłumaczy autor scenariusza, reżyser i jednocześnie bohater spektaklu, Lech Raczak. Podróże przez sny. I powroty, to najnowsze przedstawienie jego Trzeciego Teatru, zaprezentowane publiczności w miniony poniedziałek pierwszy raz od czasu wrześniowej premiery.

czytaj więcej
ALE KINO! Zwyczajni superbohaterowie
 

ALE KINO! Zwyczajni superbohaterowie

Obraz brytyjskiego reżysera Michaela Caton-Jonesa pt. "Urban Hymn" to rzecz o tym, że prawdziwy heroizm nie rzuca się w oczy, a realni bohaterowie nie szukają poklasku. I że o tym kim jesteśmy, w głównej mierze decyduje przypadek. Absolutna - bo zrealizowana jeszcze w tym roku - festiwalowa "świeżynka", niestety nie zaspokaja potrzeb bardziej wymagającego widza i nie wnosi do tematu "trudnej młodzieży" niczego odkrywczego. 

czytaj więcej
ALE KINO! Przywracając twarze ofiarom
 

ALE KINO! Przywracając twarze ofiarom

Mimo że od zakończenia Holokaustu minęło 7 dekad, filmowcy wciąż czują potrzebę rozliczania tych przerażających wydarzeń. Dzięki urodzonemu w Hamburgu Kaiemu Wesselowi do głosu dochodzą także ofiary nazistowskiej eugeniki - projektu towarzyszącego obozowej zagładzie, w ramach którego zostało zamordowanych około 200 tysięcy chorych i niepełnosprawnych.

czytaj więcej
ALE KINO! W gęstwinie absurdu
 

ALE KINO! W gęstwinie absurdu

Kolumbijskie "Alias Maria" z pewnością nie okaże się jednym z najlepszych filmów zaprezentowanych podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. José Luis Rugeles nie uniknął zbyt wielu błędów. Z dobrze zapowiadającego się dramatu wojennego uczynił kino irracjonalne i niemal zupełnie oderwane od historycznego kontekstu.

czytaj więcej
ALE KINO! Całkiem inna bajka
 

ALE KINO! Całkiem inna bajka

"Nazywam się Cukinia", pełnometrażowy debiut Claude'a Barrasa, to rzecz głęboko zanurzona w rzeczywistości. Ten animowany dramat społeczny - choć dedykowany dzieciom - powinien zobaczyć również widz dorosły. 

czytaj więcej
Strona 1 2 51
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.