Kultura Poznań.pl

Opinie

Ballady wiosenną porą
 

Ballady wiosenną porą

Piątkowy występ Amy Macdonald na MTP pokazał, że nawet z przeciętnych piosenek można wyczarować koncertowe cuda. Mimo, że "Under stars" nie jest najlepszym albumem w dyskografii charakternej Szkotki, to jednak tego wieczoru zabrzmiał on niemal z taką samą siłą, co jej największe przeboje.

czytaj więcej
Fanfik nie tylko dla fanów
 

Fanfik nie tylko dla fanów

Fanfic - skrót od fan ficton - proza tworzona przez fanów danego autora czy nawet tytułu (np. Władcy Pierścieni czy cyklu o Harrym Potterze). W powieści Natalii Osińskiej pojęcie to nabiera dodatkowych znaczeń.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Smak na języku
 

PROSTO Z EKRANU. Smak na języku

Ekranowe opowieści o gorączce złota dotąd mechanicznie odkładane były do szufladki z napisem "western" i kojarzone raczej z klasyką kina. W dodatku bardziej przygodowe niż psychologiczne, nie zagłębiały się specjalnie w motywacje swoich bohaterów, których głównym celem było zdobycie fortuny. Stephen Gaghan, reżyser filmu "Gold", przypomina nam, że marzenia o bogactwie to nie wszystko. Chodzi o coś więcej - o bycie zapamiętanym.

czytaj więcej
Saagara, czyli ocean
 

Saagara, czyli ocean

W wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Wielkiej Zamku zagrała w piątkowy wieczór formacja Saagara, prowadzona przez Wacława Zimpla. To polsko-hinduskie spotkanie wywołało prawdziwy entuzjazm słuchaczy. 

czytaj więcej
Kobiecy Amadeus
 

Kobiecy Amadeus

Amadeus to jedna z nielicznych tak kobiecych orkiestr w Polsce. Zawód - dyrygentka, jest gatunkiem prawie niespotykanym, a w Amadeusie znajdziemy aż dwie kobiety za sterem orkiestry. Podczas koncertu z okazji Dnia Kobiet dyrygowała Agnieszka Duczmal, wykazując się nie tylko przemyślanymi, wciągającymi interpretacjami, ale przede wszystkim charyzmą i postawą liderki, za którą z chęcią podąża cała orkiestra. 

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Filozofia tańca
 

PROSTO Z EKRANU. Filozofia tańca

Taniec, nawet zapośredniczony przez kinowy ekran, posiada uwodzicielską i hipnotyzującą siłę, co udowodnił już Wim Wenders swoją "Piną" (2011). Tym razem do kin wszedł "Mr. Gaga" (2015) - pasjonujący dokument o twórcy innowacyjnego języka ruchu, który wywarł ogromny wpływ na myślenie o sztuce tanecznej.

czytaj więcej
Kułakowski na własnych ścieżkach
 

Kułakowski na własnych ścieżkach

Wielcy artyści są indywidualistami. Przejawia się to w różny sposób. Indywidualista dyrygent poprowadzi orkiestrę tak, że słynne symfonie Beethovena zabrzmią jak nigdy wcześniej. Indywidualista jazzman wykona solówkę takim dźwiękiem i z taką emocją, że poczujemy, jakbyśmy razem z nim odkrywali nowy świat. Leszek Kułakowski jest niewątpliwie indywidualistą. Jednak w swojej muzyce jest trochę koci - chodzi własnymi ścieżkami, potrafi być narcystyczny i nie dopuścić do siebie nikogo.

czytaj więcej
Rzeczywistość drzemiąca w arkuszu papieru
 

Rzeczywistość drzemiąca w arkuszu papieru

Mariusz Kruk prezentowaną w Arsenale wystawą "Pion" po raz kolejny pozytywnie zaskoczył. Porzucając bujną poetykę szalonych barw i otwartego dowcipu, pokazał prace zgrzebne, minimalistyczne i niemal monochromatyczne. W mojej opinii z całą pewnością jednak nie są to prace nudne.

czytaj więcej
Dwóch panów w kapeluszach
 

Dwóch panów w kapeluszach

W wielkim błędzie jest ten, kto sądzi, że do poznania muzyki Smolika i Keva Foxa wystarczy przesłuchanie ich wspólnego albumu. Bo choć przebojowe "Run" czy "Mind the bright lights" świetnie sprawdzają się jako ścieżka dźwiękowa pod romantyczny wieczór, to jednak z całą siłą uderzają dopiero na koncertach. Duet eleganckich panów w kapeluszach udowodnił to podczas piątkowego występu w Sali Wielkiej CK Zamek, będącego jedną z "rozgrzewek" przed premierą nowej płyty.

czytaj więcej
Filmowo i minimalistycznie
 

Filmowo i minimalistycznie

Pierwszy w tym roku koncert zorganizowany przez Towarzystwo im. H. Wieniawskiego niewątpliwie należał do udanych. Piotr Pławner oraz Piotr Sałajczyk to osobowości sceniczne, które w dodatku wspaniale ze sobą współgrają. Nie zaskoczyło mnie to, jak różna może być muzyka amerykańska, zaskoczyły mnie natomiast same interpretacje znanych dzieł klasyków XX wieku.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Próba uchwycenia ikony
 

PROSTO Z EKRANU. Próba uchwycenia ikony

Z filmami biograficznymi mam zwykle problem. O wiele bardziej wolę biografie czytać niż oglądać je na wielkim ekranie. Po filmowych adaptacjach cudzego życiorysu zazwyczaj pozostaje we mnie poczucie niedosytu lub nadmiaru. Poruszonych wątków, wprowadzonych postaci, realiów epoki czy zabiegów formalnych. Jedna i druga skrajność nie służy niestety filmowemu dziełu.

czytaj więcej
Żywot poety poczciwego
 

Żywot poety poczciwego

- Kategoria szczerości jest mocno podejrzana. W literaturze szczególnie. Szczerze piszą tylko grafomani - mówił w czwartek na spotkaniu w klubie Dragon Wojciech Brzoska.

czytaj więcej
Ciało jako źródło cierpień
 

Ciało jako źródło cierpień

Starzejące się, niedoskonałe, będące więzieniem duszy. Niepotrzebne? "Ciało jako źródło cierpień" - mógłby brzmieć alternatywny tytuł spektaklu "Na obraz i podobieństwo swoje" w reżyserii Piotra Trojana. 

czytaj więcej
Wyobraźnia w formie
 

Wyobraźnia w formie

Artyści Vilniaus Teatras Lėlė spektaklem "Sandman" unaocznili poznańskiej publiczności potęgę ludzkiego umysłu i wyobraźni. Pokazali, jak piękne rzeczy człowiek jest w stanie stworzyć, ale też jak myślą potrafi sam siebie zniszczyć. Sięgnęli po liczącą ponad dwieście lat opowieść E.T.A. Hoffmanna i za pomocą animacji, tańca oraz muzyki oddali wielowarstwowość pierwowzoru, a przez pozbawienie historii słów spotęgowali niedopowiedzenia i zwiększyli możliwości interpretacyjne. 

czytaj więcej
Duma, siła i szalony eklektyzm
 

Duma, siła i szalony eklektyzm

W środowisku muzycznym istnieje żartobliwe powiedzenie, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z syndromem drugiej płyty jest niewydawanie jej. W końcu w każdym gatunku z łatwością znajdziemy wiele przykładów druzgoczącej porażki w mierzeniu się z własną popularnością.

czytaj więcej
Przestańcie oceniać kobiety upadłe
 

Przestańcie oceniać kobiety upadłe

Jak ma się nasz współczesny język? Czy jest dla nas cenny, ważny, czy jest nam potrzebny? Czy nadal potrafimy się nim porozumiewać? Czy w ogóle potrafimy rozmawiać? Czy jest nam z nim łatwiej czy trudniej? W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, warto zadać sobie te pytania. 

czytaj więcej
Rewolucja zaczyna się od rodziny
 

Rewolucja zaczyna się od rodziny

Czy w świecie niepokojów politycznych rodzina przez lata skrywająca liczne tajemnice jest w stanie ujść z życiem? Czy siła szczerości i pojednania uchroni kogokolwiek przed zewnętrznym wrogiem? David Pountney w "Rozwodzie Figara" stworzył gęstą, wielowątkową i pełną intryg fabułę. Stworzył świat pełen niepokoju i mroku. W takim świecie nietrudno wydobyć z ludzi zło. 

czytaj więcej
Strona 1 2 52
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.