Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Wiosenne przebudzenie

Martin Stadtfeld będzie gwiazdą piątkowego koncertu w Filharmonii Poznańskiej. Szeroką sławę zyskał po Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku w 2002 roku. Ten arcytrudny "pojedynek" muzyków przez lata nie wyłaniał lidera. Stadtfeld zajął w nim I miejsce - przyznane po raz pierwszy od 14 lat.

. - grafika artykułu
Martin Stadtfeld. fot. A. Bedoy

Płyty Stadtfelda z 2015 roku, na których nagrał dzieła Mozarta i Schumanna, pokazują, że jest także doskonałym interpretatorem muzyki XVIII i XIX wieku. Podczas piątkowego koncertu w Auli UAM w jego wykonaniu usłyszymy dzieło epoki klasycyzmu, "II koncert fortepianowy B-dur op. 19" Ludwiga van Beethovena. Jest to utwór, w którym słychać dopiero początki indywidualnego stylu kompozytora.

Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyrygować będzie Jérémie Rhorer. Artysta ten, okrzyknięty w roku 2008 "urodzonym człowiekiem teatru", uznawany jest za niezrównanego interpretatora oper Mozarta. Rhorer jest także kompozytorem i na tym polu także cieszy się znacznymi sukcesami.

Oprócz wspomnianego koncertu Beethovena pod jego batutą usłyszymy jeden z poematów symfonicznych Johannesa Straussa oraz "I Symfonię B-dur" Roberta Schumanna. "Śmierć i wyzwolenie" op. 24 należy do jednych z najpiękniejszych dzieł romantyzmu. Strauss w jednym z listów pisał o pozamuzycznych inspiracjach, które skłoniły go do napisania dzieła: "Przed sześciu laty przyszło mi na myśl, by w poemacie muzycznym przedstawić godzinę śmierci człowieka, który dążył do osiągnięcia najwyższych ideałów, a więc chyba artysty".

Do wypróbowania swoich sił w twórczości symfonicznej namówiła Schumanna jego żona, także kompozytorka - Clara Wieck. Jego pierwsze dzieło tego rodzaju nazwane zostało "Symfonią wiosenną". Utwór ten w innym stopniu niż kompozycja Straussa odwołuje się do treści pozamuzycznych. Jeden z dyrygentów, który wykonywał ten utwór, otrzymał list od kompozytora o następującej treści: "Czy nie mógłby Pan natchnąć swojej orkiestry w czasie grania wiosenną tęsknotą? Ja odczuwałem ją przede wszystkim, pisząc w lutym 1841. Chciałbym, żeby od razu pierwsze wejście trąbek brzmiało jak sygnał przebudzenia - wstęp miałby ukazywać, jak wszystko zaczyna się zielenić, a Allegro - jak ciągle i ciągle przybywa wszystkiego, co należy do wiosny".

Aleksandra Bliźniuk

  • "Gwiazdy światowych estrad": Martin Stadtfeld - fortepian, Jérémie Rhorer - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula UAM
  • 21.04, g. 19
  • bilety: 15-50 zł