Kultura w Poznaniu

Sztuka

Święto Niepodległości - muzealnie

11 listopada w Poznaniu jest świętowany w sposób podwójnie radosny. Tego dnia obchodzimy nie tylko Dzień Niepodległości - rocznicę wyzwolenia się Polski spod zaborów w 1918 roku, ale także Imieniny ulicy Święty Marcin. W sobotę można np. wybrać się do muzeum na Cytadeli i zobaczyć okolicznościową, jednodniową wystawę Myśmy synami tej ziemi.

Czytaj artykuł
Przyjemność patrzenia

Galeria Ego widnieje na mapie wystawienniczej Poznania już od ponad 25 lat. Od tego czasu zmieniła kilka razy siedzibę (z ulicy Dominikańskiej na Wrocławską, a w końcu na ulicę Wyspiańskiego, czyli obecny adres), zainicjowała jubileusz Stanisława Fijałkowskiego i współtworzyła retrospektywę artysty w poznańskim Muzeum Narodowym. Zaprezentowała też ok. 150 wystaw promujących malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę czy nowe media, zapraszając do współpracy zarówno twórców i twórczynie doskonale znane, jak i osoby dopiero debiutujące na rynku sztuki.

Czytaj artykuł
Ślady i pamiątki

Ostatni gasi światło, pokaz który oglądać możemy w Galerii Rozruch i którego kuratorami są Krzysztof Ślachciak i Tomasz Jędrzejewski, to kolejne zaproszenie do refleksji nad przemijaniem. Jak piszą organizatorzy tej prezentacji, w której uczestniczy dwudziestu ośmiu artystów, wystawa "będzie koncepcyjnie eksplorować ślad, jaki po sobie zostawiamy zarówno jako jednostki, grupy czy gatunek". Czy rzeczywiście możemy tu mówić o eksploracji? I - jeśli tak - co właściwie eksplorujemy?

Czytaj artykuł
Czułe obserwacje

Znamy nominowanych do pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023! Spośród 164 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem reportera i fotografa Filipa Springera nominowało w sumie 6 prac do nagród i wyróżnień w obu kategoriach konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej. Nazwiska zwycięzców poznamy wiosną 2024 roku.

Czytaj artykuł
Autoportret jako manifest

Zanele Muholi to osoba artystyczna tworząca w nurcie fotografii, wideo i instalacji. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na tematach takich jak rasa, gender, seksualność, portretując głównie codzienność queerowej społeczności z Republiki Południowej Afryki.

Czytaj artykuł
Odczarować średniowiecze

W drugiej połowie października Galeria Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Poznaniu na kilka miesięcy stanie się międzyepokowym eksperymentem, mostem łączącym dwa odległe artystycznie światy. A to za sprawą Powiadaczy.

Czytaj artykuł
Wszystko, czego nie zapomnimy

W ostatnim czasie artyści chętnie poruszają w swoich pracach tematykę pamięci, wspomnień i przemijania. Nie nazwałabym tego jednak trendem. W tym sformułowaniu kryje się sugestia, jakoby twórcy ulegali jakiejś tymczasowej modzie. A nie o modę tu chodzi, ale coś wszechobecnego i niezmiennie aktualnego.

Czytaj artykuł
Poznańskie mikrokosmosy

Jakby na wsi, a jednak w mieście - tak o swoich dzielnicach mówią czasem mieszkańcy spoza centrum. O fenomenie miejskich obrzeży opowiada wystawa Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii. W Sali Wystaw oglądać można kadry portretujące poznańskie przedmieścia, wykonane od przełomu XIX i XX wieku aż do połowy lat 90.

Czytaj artykuł
Księżycowe pieśni i sztuka wizualna

Już w ten czwartek nastąpi głośne otwarcie Art Corner by Porsche - nowego zakątka pełnego kultury, będącego efektem współpracy Porsche Centrum Poznań z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP) oraz domem aukcyjnym DESA Unicum.

Czytaj artykuł
Granice bez granic

Aż 34 lata zdążyły minąć od upadku Muru Berlińskiego i kontraktowych wyborów w Polsce; 16 lat temu weszliśmy do europejskiej strefy Schengen. Odnosząc się do tych znamiennych w historii Europy dat, kuratorki wystawy O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej) zapraszają do dyskusji o tym - czy jest granica.

Czytaj artykuł
Tkanina do znikania

Hasło tegorocznej, IV edycji Biennale Tkaniny Artystycznej to "Raz, dwa, trzy, znikasz ty...". Słowa te z jednej strony przywodzą na myśl wyliczankę, która w dzieciństwie funkcjonowała jako sposób na rozpoczęcie beztroskiej zabawy, z drugiej zaś - jak piszą organizatorzy - odnosi się do szerszego rozumienia znikania. Natalia Czarcińska w nocie towarzyszącej nadchodzącej wystawie przekonuje, że może ono być również zatraceniem w procesie twórczym, w działaniu. Podkreśliła równocześnie, że (nie)znikanie ma wiele oblicz.

Czytaj artykuł
Granica z poznańskiej perspektywy

Ponad trzy dekady po obaleniu muru berlińskiego i zmianie ustrojów w Polsce i Niemczech poznańskie Muzeum Narodowe prezentuję wystawę O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej). Jej tematyka będzie wykraczać jednak daleko poza naszą zachodnią granicę.

Czytaj artykuł
Historie osobiste

- Wiele przedmiotów zdobyliśmy "z drugiej ręki", szukając ich na portalach ogłoszeniowych, strychach, a nawet śmietnikach! - mówi Agata Miśko. - Nasza biblioteczna koleżanka zauważyła, że przypomina to nabywanie towarów w okresie PRL, kiedy od sprytu i refleksu zależało, czy zdobędziemy dany przedmiot - dodaje Joanna Brejwo. Obie panie opiekują się kuratorsko projektem kulturalno-edukacyjnym Dzieciństwo na trzepaku w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł
Nie takie czarne plamy

Otwarta 5 września w Galerii Duża Scena UAP wystawa Duchy jak czytamy w jej opisie, jest refleksją artysty "na temat przemiany zdarzeń we wspomnienia, w ducha". To przemyślenia na temat tożsamości i pamięci - tak tej jednostkowej, jak i zbiorowej. Jak uchwycić coś tak bardzo ulotnego, wręcz efemerycznego jak duch? A może ani on, ani pamięć wcale takimi nie są?

Czytaj artykuł
Fenomen Versacego

Stary Browar zaczął świętować swoje 20. urodziny wystawą kolekcji legendarnego Gianniego Versace. Gianni Versace - retrospective syntetycznie prezentuje dorobek projektanta i zabiera widzów w podróż przez artystyczne i biograficzne punkty zwrotne jego życia.

Czytaj artykuł
Medusa x Midas

Jego sukienki nosiły Madonna, Cindy Crawford, Naomi Campbell czy Kate Moss. Ubierał największe gwiazdy ejtisów i najtisów. Jednak Versace inspiruje nadal. To właśnie w jego kreacji - stworzonej przed laty dla Claudii Schiffer - Margot Robbie promowała Barbie. Od pierwszego września retrospektywna wystawa Gianniego Versace zagości w Starym Browarze. Wśród eksponatów z logo z głową Meduzy znajdą się pochodzące z prywatnych kolekcji oryginalne ubrania i akcesoria z lat 90.

Czytaj artykuł
Kartki z kalendarza

Artystą się nie bywa, artystą się jest - zdaje się, że w przypadku Ryszarda Kai to sformułowanie najlepiej opisuje prezentowaną przez niego postawę, gdzie nie ma jasnego podziału na życie sztuką i życie codzienne bez sztuki, bo towarzyszyła mu ona przez cały czas. Najlepszym tego dowodem są jego dzienniki, których poszczególne strony do końca sierpnia będzie można obejrzeć w Galerii Nowa Scena UAP na wystawie Podróże małe i duże z Poznania i do Poznania.

Czytaj artykuł
Saga o niedźwiedziu

Wystawa Trzysta diabłów zjadłeś jest częścią projektu realizowanego przez Katarzynę Deptę-Garapich i Małgorzatę Mirgę-Tas od 2019 roku. Punktem centralnym jest w tym scenariuszu mieniące się karnawałowymi barwami Zakopane. Miejsce, w którym kicz łączy się z ludowymi tradycjami. Artystki snują opowieści wokół postaci niedźwiedzia i eksplorują różne oblicza tej istoty: począwszy od jego znaczenia w kontekście obrzędów ludowych, poprzez infantylizację, wreszcie - nagły wzrost popularności w kulturze masowej.

Czytaj artykuł
Biżuteryjnym szlakiem

Biżuteria dla wielu z nas stanowi wyjątkową pamiątkę z podróży. Szczególnie ta, która bezpośrednio związana jest z historią i kulturą kraju, który odwiedzamy. Na lokalnych straganach i w sklepikach znajdziemy wiele współczesnych ozdób, które nierzadko nawiązują do przeszłych form. Świadczy to o pewnej ciągłości i przywiązaniu do tradycji. Nie do każdego kraju możemy jednak bez problemów dotrzeć. Nie zawsze też zakup oryginalnej biżuterii jest prosty. Tym ważniejsza i bardziej atrakcyjna wydaje się w takim kontekście aktualna wystawa w Galerii YES zatytułowana Biżuteria nomadów Azji Centralnej.

Czytaj artykuł
Wystawa, która koi

Są takie wystawy, gdzie wszystko zdaje się ze sobą idealnie współgrać. Harmonia osiągana jest adekwatnością tego, co oglądamy, do miejsca, w którym to robimy. Nie jest definiowana przez scenograficzną aranżację przestrzeni, ale właśnie jakąś nie do końca pojmowalną zgodność. Tego rodzaju ekspozycją jest z pewnością wystawa Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja w Muzeum Archidiecezjalnym, która upamiętnia 100. rocznicę urodzin artysty.

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5