Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Arachne współczesna, czyli opowieść o nici

Ideą najnowszej wystawy w Arsenale jest prezentacja prac współczesnych artystów nawiązujących w swojej twórczości do motywu tkania. Wernisaż - w piątek o g. 18.

. - grafika artykułu
praca Anny Szprynger, fot. materiały Galerii Miejskiej Arsenał

Nadchodząca wystawa "Tkanki" w Galerii Miejskiej Arsenał ukazywać będzie twórczość artystów, którzy nie odwrócili się od istotnej cechy sztuki, jaką jest jej rzemieślnicza proweniencja. Myślą przewodnią kuratorek, Jadwigi Grzybak i Pauliny Gwizdek, było pokazanie dzieł twórców, którzy w rozmaity sposób nawiązują do tkackiego rzemiosła. Akcent położony zostanie na trud włożony w powstawanie dzieła sztuki - obiektu misternego niczym tkanina, tworzonego z dużym nakładem czasu i wysiłku. Docenienie ręcznej pracy, a co za tym idzie odwrót od współczesnych technologii, znajduje tu ujście w rozmaicie interpretowanym motywie nici. Tytuł "Tkanki" odnosi się również do misterności i powtarzalności tkanych przez artystów motywów, które swoją konstrukcją przypominają tkanki żywego organizmu. Wystawa zdaje się również posiadać pewien kobiecy pierwiastek - wszak tkactwo, niegdyś artystycznie zmarginalizowane, było typowo kobiecą dziedziną artystyczną. Tkanie interpretowane będzie na rozmaite sposoby: w malarstwie, rzeźbie, tkaninie artystycznej i sztukach użytkowych.

Twórcy, zrzeszeni na wystawie pod znakiem archetypicznej Arachne, są przedstawicielami różnych generacji. Pokazane zostaną zarówno prace profesorów uczelni artystycznych - Włodzimierza Cygana, kierownika Pracowni Architektury Tekstyliów w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i Sławomira Brzoski, artysty związanego z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, tworzącego instalacje z wykorzystaniem sznurka, wełny i światła. Poza dziełami prezentowanymi w przestrzeniach galeryjnych, prace Brzoski można znaleźć na ulicach Londynu i Poznania.

Do młodych obiecujących twórców, których prace zostaną zaprezentowane w trakcie wystawy, należeć będą również artystki, które mimo młodego wieku cieszą się już niemałym uznaniem: Agnieszka Bar, której projekt "Na palec" wymieniony został w gronie najlepszych dyplomów projektowych 2006/2007 r. przez kwartalnik "'2+3D" i malarka Anna Szprynger - laureatka nagrody ARTeonu, przyznanej w 2015 roku. Szprynger, niczym hafciarka, wyszywa białymi nitkami czarne tło malarskiego płótna.

Aleksandra Nieścioruk

  • "Tkanki", artyści: Anna Szprynger, Jagoda Krajewska, Włodzimierz Cygan, Mateusz Ząbek, Sławomir Brzoska
  • kuratorki: Jadwiga Grzybak, Paulina Gwizdek
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 18.11, g. 18
  • wystawa czynna do 23.12