Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Forecki i Ochnio: powiernicy cudzych historii

Jeden fotografował Ukrainę ogarniętą wojną, drugi przyglądał się rosyjskiemu społeczeństwu, które władza stara się zjednoczyć wokół jednej idei... Na wystawę "Linia ognia" Jakuba Ochnio i Mariusza Foreckiego zaprasza galeria fotografii Pix.house. 

. - grafika artykułu
fot. Mariusz Forecki

Wystawę tworzą dwa cykle prac: " (nie)normalna rzeczywistość" Jakuba Ochnio oraz "Człowiek w ciemnych okularach" Mariusza Foreckiego. Prace znanych fotografów dokumentalistów prezentowane będą w galerii fotografii Pix.house od najbliższego czwartku do 16 marca.

Nowi bohaterowie

Jakub Ochnio, wielokrotny finalista najważniejszych konkursów fotografii prasowej Polski, Litwy i Ukrainy, autor licznych publikacji naukowych poświęconych fotografii, tym razem uwiecznił na swoich pracach skutki działań wojennych na Ukrainie w obwodzie Donieckim i Lugańskim. - Poruszaliśmy się w zasadzie na całej długości linii frontu. Nie szukałem jednak typowych obrazków działań zbrojnych, a konsekwencji tychże na ludności cywilnej i żołnierzach, nierzadko służących w batalionach ochotniczych - mówi Ochnio.

Jego zdaniem fotoreportaż wojenny jest ukoronowaniem pracy każdego reportera. - Wychowałem się na zdjęciach m.in. Jamesa Nachtweya z agencji VII. Patrząc na jego prace można dać się ponieść wizji, w której fotografia może zmieniać świat. Przez obraz możemy manipulować tłumami, wykorzystywać zdjęcia do udowadniania czegoś, a co najważniejsze - uświadamiać - przekonuje.

Uważa, że także w przypadku fotografii wojennej to uświadamianie jest najważniejszym z celów. - Chodzi tu o pragnienie podania mikrofonu ludziom zmarginalizowanym. Danie prawa głosu tym, którzy są codziennymi świadkami śmierci i cierpienia, a którzy często bywają pomijani przez główny nurt medialny. To z kolei potężna odpowiedzialność, dostajemy bowiem kredyt zaufania i jako reporterzy stajemy się powiernikami czyichś historii, które mamy przekazać dalej, tak, żeby nie zmieniając pierwowzoru, dołożyć swój własny pierwiastek. Na pewno jednak odrobina ciekawości musi być w każdym dziennikarzu. Przecież tylko dzięki niej robimy kolejne materiały, poznajemy nowych bohaterów i opowiadamy nowe historie - wyjaśnia.

Jakub Ochnio zdobył 2 nagrodę za cykl " (ab)Normal Reality" opowiadający o wojnie na Ukrainie w konkursie "nie_CODZIENNOŚĆ" organizowanym przez Pix.house. Doceniony został "za wysoki poziom prac, zaangażowanie i poniesione ryzyko".

Dziadek Mróz i prezydent na drzewie

Prace Mariusza Foreckiego - drugiego z fotografów prezentujących swoje prace na wystawie "Linia ognia" - zostały opublikowane w minionym roku w książce "Człowiek w ciemnych okularach", która zdobyła nagrodę podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie.

Tytuł liczy 70 fotografii, które przypominają w oprawie "czerwoną książeczkę" - jak nazywał paszport człowieka radzieckiego Włodzimierz Majakowski. Zdjęcia Foreckiego są jednak dokumentem tożsamości mieszkańca Rosji współczesnej, federacyjnej. Tej, gdzie społeczeństwo według władzy powinno się skupić wokół jednej idei. - W Rosji ogromną popularnością cieszy się urzędujący prezydent. Cały system znaków, odniesień do historii, wokół których buduje się jedność Rosjan, jest firmowany jego twarzą. Jest mnóstwo pocztówek, magnesów na lodówkę [...], breloczków z wizerunkiem prezydenta. Ale chyba najbardziej spektakularne są sklepy, a nawet samoobsługowe automaty, z T-shirtami (zwanymi "futbolkami"), których projekty tworzą znani rosyjscy artyści. Znajdziemy wśród nich "futbolki" z prezydentem na niedźwiedziu, z karabinem w ręce, w mundurze wojskowym, na drzewie, na rowerze, motocyklu, jako supermen, hokeista, sportowiec, instruktor judo, Dziadek Mróz... Na większości z nich bohater ma ciemne okulary - opowiadał Forecki w rozmowie z Adrianem Wykrotą.

Mariusz Forecki jest autorem wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował także na terenach byłego ZSRR: w Armenii, Czeczeni, Litwie i na Ukrainie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Linia ognia" - wystawa Mariusza Foreckiego i Jakuba Ochnio
  • Pix.house (ul. Głogowska 35a)
  • wernisaż i spotkanie z autorami: 16.02, g. 18. 30
  • wystawa czynna do 16.03
  • wstęp wolny